بهترین روش های ساخت بک لینک

بهترین تکنیک و روش های هوشمندانه ساخت بک لینک باکیفیت

ساخت بک لینک برخلاف تصور بسیاری از افراد اصلا ساده نیست و نیاز به شناخت روش ها و استراتژی لینک سازی و پیروی از قوانین گوگل در رابطه با کیفیت بک لینک دارد. متاسفانه همین عدم اطلاعات کافی ، به برخی از سایت ها ضربه می زند و دریافت لینکهای بی کیفیت باعث افت رتبه سایت می شود. در این مطلب 10 روش هوشمندانه برای ساخت بک لینک را توضیح می دهیم تا بتوانید بصورت کاملا رایگان و صرف کمی وقت برای وب سایت خود لینکهای باکیفیت از سایر سایت ها بگیرید.

ترافیک و رتبه سایت ، ارتباط مستقیمی با کیفیت بک لینک های دریافتی دارند و شما برای اجرای روش هایی که در ادامه خواهیم گفت ، باید وب سایت های معتبر را برای دریافت لینک بیابید. ساخت بک لینک باکیفیت کار دشواری است و نیاز به بررسی و صرف زمان مناسب دارد. از آنجا که هدف تمامی مدیران سایت ، بهبود رتبه در گوگل می باشد ، باید قوانین گوگل در رابطه با لینکسازی را بدانید.

زمانی که با مفهوم سئو آشنا می شوید یا شروع به یادگیری سئو می کنید ، یکی از اولین نکاتی که با آن برخورد می کنید ، بک لینک است. بک لینک ها نقش مهمی در رتبه بندی سایت در نتایج جستجو دارند.

به دست آوردن بک لینک های باکیفیت آسان نیست. اما سایت هایی که بک لینک های قوی از وبسایتهای دیگر دریافت کرده اند ، از دید گوگل اعتبار بیشتری دارند و قابل اعتمادتر هستند که همین مسئله موجب افزایش رتبه آنها در گوگل می شود.

قبل از اینکه روش های ساخت بک لینک را توضیح دهیم ، ابتدا توضیحاتی در مورد اینکه بک لینک چیست و چرا اهمیت دارد به شما ارائه می کنیم.

بک لینک چیست؟

بکلینک ، پیوندی است که از یک دامنه به دامنه دیگر اشاره می کند. برای وب سایتی که لینک می دهد ، لینک خروجی و برای وبسایتی که دریافت می کند یک لینک ورودی محسوب می شود. اینترنت ، مجموعه ای از دامنه ها و وبسایت های متصل به هم است. عبارت world wide web  یا www نیز نشان دهنده همین اتصال و پیوند میان سایتها است که پیکره وب را تشکیل داده اند.

پس لینک سازی را در حالتی بک لینک می نامیم ، که از یک دامنه به دامنه ای کاملا متفاوت لینکی داده شود و در شرایطی که از یک صفحه سایت به صفحه ای دیگر در همان سایت لینک داده شود ، بکلینک نیست و لینک داخلی نامیده می شود.

اهمیت ساخت بک لینک چیست

چرا ساخت بک لینک برای سئو مهم است؟

چرا بک لینک ها اهمیت زیادی در سئو دارند؟ آیا در سال 2020 نیز همچنان ساخت بک لینک کمکی به بهبود رتبه سایت می کند؟

پیدایش بکلینک به سال 1996 برمی گردد که لری پیج و سرگئی برین (بنیانگذاران گوگل) تعداد لینک های دریافتی یک وب سایت را به عنوان یکی از فاکتورهای رتبه بندی مطرح کردند و بیشتر تمرکز روی تعداد لینک ها بود.یعنی هر سایتی بکلینک بیشتری داشت ، می توانست رتبه بهتری کسب کند.

اما از اوایل سال 2000 وضعیت تغییر کرد و کمیت جای خود را به کیفیت داد. پس سایت هایی که backlink باکیفیت تری داشتند می توانستند جایگاه بالاتری در نتایج بدست آورند.

در حال حاضر که در سال 2020 به سر می بریم ، کماکان بکلینک تاثیر زیادی در سئو دارد. یعنی بک لینک باکیفیت رتبه سایت را بهبود می دهند ، با این تفاوت که بکلینک های بی کیفیت و اسپم نیز تاثیر کاملا منفی دارند.

مشخصات بک لینک خوب و بد چیست؟

بک لینک خوب ، لینکی است که می تواند موجب ارتقای بازدید و رتبه سایت شما شود و دارای خصوصیات زیر است.

از وب سایت مرتبط دریافت می شود

بصورت follow ساخته می شود

از وب سایت معتبر و با اتوریتی بالا دریافت می شود

از وبسایتهایی که اعتبار و رتبه بالایی در گوگل دارند گرفته می شود

اما بکلینک بد و مخرب ویژگی های زیر را دارد:

اکثر لینک های خریداری شده چون از الگوهای مشخصی پیروی می کنند توسط گوگل شناسایی می شوند و کاملا منفی هستند.

لینکی که در نتیجه تبادل باشد ( یعنی به یک دامنه لینک بدهید و از همان دامنه لینک بگیرید)

از وب سایت های اسپم یا بی اعتبار دریافت شود

لینک از وبسایتی که رتبه و اعتبار کمی در گوگل دارد

لینک از سایت هایی که محتوای کم ، بی کیفیت و تکراری دارند

بصورت غیرطبیعی و با هدف فریب گوگل ساخته شود

وبسایتهایی که تعداد زیادی بک لینک با ویژگی های بالا دریافت کنند ، احتمالا توسط گوگل جریمه خواهند شد.

اگر بکلینک های بد و مخرب زیادی برای سایت خود ساخته اید ، نگران نباشید ، با ابزار disavow می توانید تاثیر منفی همه آنها را از بین ببرید.

سایت های مناسب برای بک لینک سازی

شما باید سایت مناسب برای ساخت بک لینک را بیابید. حوزه فعالیت و موضوع سایت ، یکی از عواملی است که تعیین می کند در چه وبسایتی بک لینک سازی کنید و در چه سایتی نه! همچنین با توجه به مشخصاتی که برای بکلینک خوب و معتبر برشمردیم ، بالا بودن فاکتورهایی مثل domain authority  ، page rank  ، domain rating و url rating نیز باید بررسی شوند. از دیگر فاکتورهایی که شما را در یافتن سایت های مناسب برای دریافت بک لینک کمک می کند، بررسی میزان بازدید،  رتبه الکسا و تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل است.

برای مثال ، امکان دارد یک سایت با اتوریتی و رتبه عالی ، برای ساخت بکلینک به یک وبسایت فروش پوشاک مناسب باشد ، اما همان وبسایت نتواند لینک های ارزشمندی به وبسایتی با موضوع فعالیت مهاجرت و گردشگری ، ایجاد نماید.

اما شبکه های اجتماعی ، وبسایت های به اشتراک گذاری ویدئو ، سامانه های وبلاگ نویسی و وبسایت های مهم خبری که موضوعات عمومی را پوشش می دهند، برای تمام انواع سایتها ، بک لینک های مناسبی را ایجاد می کنند.

در مقاله بک لینک خوب چه ویژگی هایی دارد؟ ، خصوصیات بکلینک های موثر و مفید در سئو و رتبه بندی سایت را دقیق تر توضیح داده ایم.

قوانین گوگل در مورد ساخت بک لینک

برای گوگل کیفیت بک لینک اهمیت زیادی دارد و بر همین اساس تمامی لینک ها یکسان نیستند. گوگل چند قانون ساده در این زمینه دارد. لینکسازی باید بصورت کاملا طبیعی انجام شود. در صورتی که گوگل تشخیص دهد شما بک لینک های فراوانی خریداری کرده اید ، مسلما سایت را جریمه خواهد کرد. همچنین لینک های دریافتی باید از وب سایت هایی با پیج رنک بالا ، دامین اتوریتی بالا ، trust flow بالا و اسپم اسکور پایین باشند. از وب سایت های مرتبط لینک بگیرید.

تکرار یک انکرتکست در تمام لینک هیا دریافتی ، یک روش غیرطبیعی به شمار می رود. برای کاربران و با هدف جذب آنها لینک سازی کنید. در این شرایط بک لینکی ارزشمند و برای گوگل قابل قبول است که بتواند تعدادی کاربر را به صفحه هدف جذب کند. این یعنی لینکسازی در سایت ها ، انجمن ها و مطالب بی ربط به حوزه فعالیت سایت شما ، به هیچ وجه مناسب نیستند.

قوانین گوگل در مورد ساخت بک لینک

10 روش هوشمندانه ساخت بک لینک رایگان

روش های متعددی برای ساخت بک لینک وجود دارد که برخی از این روشهای مثل رپورتاژ در سایتهای خبری ، هزینه بالایی دارند و برخی از روش ها منسوخ شده اند و مغایر با قوانین گوگل هستند. اما به علت اینکه بک لینک باکیفیت تاثیر زیادی در رقابت بر سر رتبه بهتر در گوگل دارد ، شما حتما به دریافت لینک برای سایت خود باید توجه داشته باشید. اما اگر بخواهید فقط با ثبت رپورتاژ یا خرید بک لینک پیش بروید ، طبیعتا هزینه های زیادی را متحمل می شوید. همانطور که می دانید باید در اجرای فرآیند سئو صبور باشید و وقت کافی را صرف کنید. ساخت بک لینک نیز یکی از مهم ترین فاکتورهایی سئو سایت است که نیاز به تلاش و پشتکار زیادی دارد.

در مقاله ای تحت عنوان آیا خرید بک لینک اشتباه است؟ می توانید شرایط خرید لینک را بدانید.

ما 10 روش کاملا رایگان را توضیح می دهیم که در بلند مدت می تو اند رتبه سایت را در موتورهای جستجو چندین پله ارتقا دهد.

روش لینک شکسته

در این روش شما باید وب سایت های معتبری که نزدیک به موضوع سایت شما فعالیت می کنند را بیابید. به سراغ مقالات قدیمی تر آنها بروید و به لینک هایی داخلی مطالب دقت کنید. معمولا اگر این سایت ها به وب سایتهای دیگر لینک داده باشند می توانید لینکی را بیابید که صفحه هدف آن از بین رفته یا آدرس تغییر کرده است. پس با یک لینک شکسته روبرو هستید که احتمالا مالک سایت مورد نظر متوجه آن نیست. شما می توانید این مورد را به او گزارش دهید و بلافاصله لینک مرتبطی از سایت خود را جهت جایگزینی به وی معرفی کنید. در این صورت نه تنها طرف مقابل بابت اصلاح لینک شکسته از شما تشکر می کند ، بلکه شما موفق به ساخت بک لینک رایگان شده اید. این کار مانند سایر روشهای دیگر نیاز به حوصله و صرف وقت کافی دارد.

بک لینک از طریق اینفوگرافیک

اینفوگرافیک ها نیز یکی از بهترین روش های ساخت بک لینک و افزایش ترافیک سایت هستند. زیرا ساده و قابل فهم هستند و در قالب یک تصویر به راحتی می توانند حجم زیادی از اطلاعات و اهداف را منتقل کنند. شما می توانید برای برخی از مقالاتی که منتشر می کنید ، به ویژه مطالب آموزشی یا معرفی و نقد محصولات ، از اینفوگرافیک استفاده کنید.

شما می توانید اینفوگرافی های خود را در شبکه های اجتماعی ، وب سایت ها و انجمن ها ثبت کنید و به وبسایت خود لینک دهید. همچنین در صورت مفید بودن ، بسیاری از سایتها از آن استفاده می کنند و به سایت شما لینک خواهند داد.

تولید محتوا درباره سایت های معتبر

یکی از ایده های دریافت بک لینک ، تولید محتوا در رابطه با وب سایت های بزرگ ، معتبر و پربازدید است. شما می توانید در رابطه با وبسایت های قدیمی و معتبر مرتبط با صنعت و حوزه ای که فعالیت می کنید ، توجه کاربران و حتی مدیران وبسایت مربوطه را  به خود جلب کنید. این مطلب می تواند تعریف و تمجید باشد و یا انتقادی. در صورتی که یک مطلب جامع و دقیق بنویسید که مخاطب زیادی داشته باشد ، بسیاری از سایت های دیگر آن را به اشتراک می گذارند و در صورت نگارش یک متن توصیفی یا تمجید از یک سایت ، احتمال اینکه مدیر سایت هدف این مطلب را به اشتراک بگذارد بسیار زیاد است.

پست مهمان

انتشار محتوا و وبلاگ نویسی به روش پست مهمان یکی از بهترین تکنیک های جذب کاربر و افزایش ترافیک سایت است. با این روش شما اقدام به انتشار محتوای جدید و منحصر به فرد در وب سایت های دیگر می کنید. برای مثال یکی از سایتهای ایرانی که این قابلیت را به شما ارائه می دهد، سایت ویرگول است. درست مثل موقعی که مطلبی در وبلاگ سایت خود منتشر می کنید و تمام اصول سئو محتوا را رعایت می کنید ، در سایت های دیگر هم مقالات خود را منتشر می کنید و به سایت خود به عنوان منبع مطلب لینک می دهید. سایت ویرگول ، سایت مداد دو نمونه از این سایت ها هستند. مسلما با صرف کمی زمان می توانید سایتهای بیشتری را نیز بیابید.

استخراج بک لینک رقبا

پس از اقدام به لینک سازی متوجه می شوید که یافتن سایتهایی که بتوانید بکلینک معتبر و ارزشمند از آنها دریافت کنید ، کار آسانی نیست.

یکی از روش های افزایش شانس شما برای ساخت بک لینک باکیفیت ، این است که لینک های دریافتی رقبای خود را استخراج کنید. در مقاله چگونه وب سایت رقبا را بررسی کنیم؟ در رابطه با بررسی سایت های رقیب توضیح دادیم. یکی از مهم ترین تحلیل هایی که روی رقبا انجام می شود ، بررسی بک لینک آنهاست. اما برای ساخت بک لینک رایگان باید پس از استخراج بک لینک رقبا ، تعدادی از لینکهایی که از سایت های معتبر و با اتوریتی بالا دریافت شده را مشخص کنید و سعی کنید با استفاده از روشهای پست مهمان ، درج بک لینک یا تولید محتوای جذاب ، لینکی را برای سایت خود ایجاد نمایید.

ارتباط با روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان

ارتباطات مناسب ، کلید موفقیت هر کسب و کاری است. برای موفقیت وب سایت نیز به ایجاد ارتباط موثر با وبلاگ نویسان و روزنامه نگاران نیاز دارید. این تعامل می تواند در جهت ارائه مطالب جدید یا گزارش هایی ارزشمند باشد تا سایرین آن را در وبسایت خود منتشر کنند.

از آنجایی که امروزه بخش مهمی از فعالیت روزنامه نگاران در فضای مجازی و انتشار اخبار در خبرگزاری های آنلاین است ، تعامل با این افراد می تواند به ساخت بک لینک برای صفحات سایت شما بیانجامد.

مصاحبه با افراد معروف

عموم مردم و مخصوصا کاربران اینترنتی ، به دریافت اطلاعات در رابطه با افراد معروف و موفق علاقه دارند. تمایل دارند که روش های موفقیت شرکت های بزرگ را بدانند. راه و روشی که یک فرد موفق یا یک برند معتبر طی کرده تا به وضعیت امروز دست یابد ، از این جهت که تمامی انسان ها به موفقیت و توسعه کسب و کار خود علاقه دارند ، بسیار پرمخاطب است.

شما می توانید از این قابلیت استفاده کنید و با مدیران ، شرکت ها و افراد موفق صنعت خود مصاحبه ای هرچند کوتاه ترتیب دهید و آن را در وب سایت خود منتشر کنید. احتمال اینکه این مصاحبه در وبسایت های دگیر نیز بازنشر شود بسیار بالاست و به تحقق هدف دریافت بک لینک کمک خواهد کرد.

بازیابی بک لینک های از دست رفته

اگر لینک باکیفیتی را در گذشته دریافت کرده اید و پس از مدتی حذف شده یا از دست رفته ، حتما به فکر بازیابی آن باشید. یکی از هوشمندانه ترین روش های ساخت بک لینک ، ایجاد لینک در سایت های معتبر برای مدت طولانی و بثورت دائمی است. زیرا اولا لینک ها در بلند مدت تاثیر خود را نشان می دهند و ثانیا گوگل لینک موردنظر را غیرطبیعی یا خریداری شده نمی پندارد.

همچنین حذف لینک های قدیمی شدیدا در رتبه سایت تاثیر منفی دارد و در استراتژی لینکسازی ، بازیابی بک لینک ها جایگاه ویژه ای دارد.

مطالب و گزارش های تحقیقاتی

در حوه فعالیت وب سایت خود تحقیق کنید. اطلاعات جدید را بدست آورید و مقالات مبتنی بر این اطلاعات را منتشر نمایید. تمایل کاربران اینترتی در بدست آوردن اطلاعات و داده های روز ، نه تنها بازدید سایت را بالا می برد بلکه در بازنشر و اشتراک گذاری صفحه مربوطه در شبکه های اجتماعی و  سایر وب سایت ها نقش دارد.

تولید محتوای ویدئویی و صوتی

در سالیان اخیر باتوجه به توسعه اینترنت و افزایش استفاده از تجهیزات مدرن ارتباط آنلاین ، تمایل به بازدید و اشتراک ویدئو و فایل های صوتی افزایش یافته است. به همین دلیل ، انتشار ویدئو یا صوت می تواند مخاطبان بیشتری نسبت به محتوای متنی داشته باشد. پس می توان نتیجه گرفت که تولید محتوای ویدئویی یا صوتی احتمال انتشار آن در شبکه های اجتماعی و سایت های دیگر را افزایش دهد. پس تولید محتوای ویدئویی و صوتی شانس ساخت بک لینک باکیفیت ، طبیعی و رایگان را افزایش میدهد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *