تشخیص ترافیک غیرطبیعی سایت

روش های تشخیص بازدید و ترافیک غیرطبیعی

آنچه در این مقاله خواهید خواند: روش های تشخیص ترافیک غیرطبیعی سایت! معایب ایجاد بازدید غیرطبیعی برای وب سایت توسط ربات ها.

مهم ترین هدف هر وب سایت کسب و کاری ، افزایش بازدید و ایجاد ترافیک بیشتر می باشد. اما در حالی که ترافیک سایت نقش مهمی در درآمد و افزایش مشتریان دارد ، در صورت عدم نظارت یا اشتباه در ایجاد ترافیک غیرطبیعی ، موجب افت سایت می شود. متاسفانه بسیاری از افراد برای سایت خود بازدید های جعلی و غیرطبیعی ایجاد می کنند و ندانسته به سایت خود ضربه می زنند. اما این تنها علت ایجاد بازدید غیرطبیعی نیست و تقریبا نیمی از ترافیک وب بواسطه منابع غیر انسانی یعنی ربات ها و نرم افزارهای افزایش بازدید دریافت می شود.

ربات های خوب مانند ربات های موتور جستجو ، ربات های uptime ، ربات های پینگ و خزنده ها باعث ایجاد ترافیک طبیعی مطلوب می شوند. اما ربات های بد باعث ایجاد ترافیک جعلی می شوند که خسارات جدی به کسب و کار شما خواهند زد.

پیشنهاد ما به شما مطالعه مقاله: روش های افزایش بازدید طبیعی سایت

معایب ایجاد ترافیک غیرطبیعی برای سایت

چه شما برای سایتتان ترافیک غیرطبیعی ایجاد کنید ، چه رقبا و چه بازدید غیر طبیعی توسط ربات ها ایجاد شود معایب زیادی به همراه دارد.

کاهاش اعتبار سایت: زمانی که تعداد زیادی بازدید غیرطبیعی توسط ربات ها برای سایت ایجاد شود اعتبار سایت شما در موتورهای جستجو کاهش می یابد و آنها سایت را از نتایج حذف می کنند که یکی از پیامدهای روش های سئو منفی به شمار می رود و موجب از بین رفتن اعتماد موتور های جستجو به سایت شما می شود.

نرخ تبدیل فروش ضعیف: زمانی که ترافیک غیرطبیعی ایجاد می شود ، نرخ تبدیل ورود کاربر به فروش محصول شدیدا کاهش می یابد. زیرا عملا کاربر انسانی وارد سایت نمی شود و بدیهی است که ربات های بازدیدکننده از سایت شما خرید محصول یا ثبت سفارش را انجام نمی دهند

حذف سایت از google adsense : شبکه های تبلیغاتی بازدیدهای جعلی را به عنوان نوعی کلاهبرداری درنظر می گیرند و برای مثال در صورت این اتفاق گوگل سایت شما را از کلیه پلتفرم های تبلیغاتی حذف خواهد کرد

مصرف بالای حجم هاست و پهنای باند: به ازای هر بازدیدی که از سایت شما می شود مقداری از حجم هاست شما مصرف می شود ، اگر تعداد زیادی بازدید غیرطبیعی برای سایت ایجاد شود نه تنها هیچ تاثیر مثبتی ندارد بلکه موجب از دست رفتن پهنای باند و افزایش هزینه های سرور می شود.

چگونه ترافیک غیرطبیعی سایت را تشخیص دهیم؟

ایجاد بازدید های غیرطبیعی برای سایت با نشانه هایی مثل تغییر در نرخ کلیک ، کاهش زمان بازدید و افزایش نرخ پرش همراه است. معمولا این تغییرات در زمان بسیار کم در آمار سایت نوسان شدیدی ایجاد می کنند. برای تشخیص ترافیک غیرطبیعی سایت 3 روش جامع وجود دارد.

تغییرات غیرطبیعی بازدید و نرخ کلیک

وقتی شاهد افزایش غیرطبیعی بازدیدهای صفحه خود هستید ( مثلا تغییر چند برابری در یک زمان بسیار کوتاه )، احتمالاً دلیل اصلی آن ترافیک غیرطبیعی ناشی از ربات ها است. در سرچ کنسول گوگل می توانید بازدیدهای روزانه سایت خود را مشاهده نمایید. همچنین در صورتی که تغییر زیادی در مدت زمان کوتاه در نرخ کلیک CTR اتفاق بیفتد می تواند به دلیل ترافیک غیرطبیعی باشد.

مدت زمان کم حضور در صفحه

ربات ها فرآیند بازدید را با سرعت بالا انجام می دهند و به محض لود صفحه نهایتا پس از چند ثانیه از صفحه خارج می شوند. تعداد بالای این بازدیدها ، میانگین حضور کاربر روی سایت را پایین می آورد. این فاکتور را می توانید از طریق سایت الکسا و یا گوگل آنالیتیک چک کنید. مدت زمان حضور در صفحه یکی از مهم ترین فاکتور های سئو هم محسوب می شود و در صورتی که این زمان کم باشد ، مطمئنا در سئو و رتبه سایت اثر بسیاری بدی خواهد داشت

افزایش bounce rate

افزایش bounce rate می تواند دلیلی بر ایجاد ترافیک غیرطبیعی توسط رباتها باشد ه دلیل ربات هایی باشد که تعداد صفحات زیادی را با سرعت بسیار زیاد طی می کنند. وقتی رباتها از صفحات بازدید می کنند ، زمان قابل توجهی در یک صفحه نمی مانند ، از این رو bounce rate افزایش می یابد که می تواند شما را به این فکر بیاندازد که صفحات شما کارایی لازم را ندارند. بالا بودن این فاکتور در تصمیم گیری گوگل برای رتبه بندی سایت نیز تاثیر منفی دارد.

مهم ترین روش ها برای ایجاد ترافیک طبیعی و مثبت را بدانید: 9 روش افزایش ترافیک سایت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *