تاریخچه تغییرات و بروزرسانی الگوریتم های گوگل

پیشینه و تاریخچه بروزرسانی و تغییرات الگوریتم های گوگل از سال 2000 تا امروز

در هر سال ، گوگل صدها تغییر را بر روی رتبه سایت ها و نتایج جستجو انجام می دهد. برای مثال در سال 2018 ، 33434 به تغییر و بروزرسانی در الگوریتم های گوگل ثبت شده است. که به طور متوسط 9 بار در هر روز بوده و نسبت به بروزرسانی هایی که در سال 2009 انجام شده برتری 8 برابری را نشان می دهد.  اگرچه که بیشتر این تغییرات جزئی هستند ، اما گاها به روز رسانی و تغییرات بزرگی مانند الگوریتم پاندا یا پنگوئن ، وضعیت رتبه بندی نتایج و جایگاه سایت ها را دستخوش جابجایی و تغییرات زیادی می کند.

برای مدیران سایت ، وبسمترها و مشاورین سئو اطلاع از وضعیت بروزرسانی و تغییر در الگوریتم های رتبه بندی اهمیت زیادی دارد. زیرا می توانند جدیدترین فاکتورهای رتبه بندی را بشناسند و فرآیند سئو را بر همین اساس پیش ببرند.

ما در این مطلب  ، تمام بروزرسانی ها و تغییرات الگوریتمی گوگل را براساس تاریخ و ترتیب ، درج کرده ایم. این مطلب در آینده و با تغییرات احتمالی آپدیت خواهد شد ، همچنین تمامی موارد از سال 2000 تا به امروز کاملا دقیق ذکر شده است.

برخی از این موارد توسط خود گوگل رسما اعلام شده و برخی دیگر خیر. دسته ای از این بروزرسانی ها با رصد ابزارهای بررسی رتبه بندی نتایج serp  مانند سایت moz و تجارب متخصصین سئو بدست آمده اند.

برای شناخت و آشنایی با همه معیارها و الگوریتم های گوگل از طریق لینک معرفی مهم ترین الگوریتم های گوگل اقدام نمایید.

بروز رسانی های 2020

4 می 2020

گوگل در این تاریخ دومین بروزرسانی Core Update در سال 2020 را اعلام کرد ، که در روزهای 4 تا 6 ماه می باعث شده تغییرات زیادی در رتبه بندی سایت ها به وجود بیاید. این تغییر به عنوان دومین تغییر بزرگ هسته اصلی الگوریتم های گوگلاز سال 2018 به بعد محسوب می شود.

همه گیری COVID-19 یازده مارس 2020

با شیوع و همه گیری COVID-19  رفتار کاربران و مشتریان تغییر چشمگیری داشت. اعلامیه همه گیری کرونا ویروس از طرف  WHO در 11 مارس به نظر می رسد یک نقطه عطف مهم در نحوه و معیارهای رتبه بندی سایت ها در گوگل بود.

بروزرسانی 7 فوریه 2020

طبق ابزارهای بررسی و تحلیل سایت moz ، تغییرات و جابجایی زیادی در محدوده این تاریخ در رتبه سایت ها به وجود آمد. اگرچه گوگل این تغییرات را یک بروزرسانی اساسی در الگوریتم های خود نمی داند ، اما مشاهدات بیشتر نشان می دهد که در 12 فوریه نتایج به وضعیت قبل برگشت.

تغییر تاثیر featured snippet  ژانویه 2020

گوگل اعلام کرد که featured snippet برای URL ها در نتایج جستجوی طبیعی نمایش داده نمی شود و نتیجه این بروزرسانی تغییرات قابل توجهی در رتبه و نرخ کلیک سایت ها برخی سایت ها بود.

به روزرسانی هسته اصلی 13 ژانویه 2020

در این تاریخ گوگل به روزرسانی اصلی دیگری در الگوریتم های خود را پشت سر گذاشت و تغییرات بسیار سنگینی در طول 3 روز در نتایج و رتبه بندی نتایج ایجاد شد.

به روز رسانی های گوگل در 2019

توسعه الگوریتم BERT نهم دسامبر

گوگل تأیید کرد که الگوریتم پردازش زبان طبیعی BERT بصورت بین المللی و با 70 زبان در حال توسعه است. این اعلام رسمی گوگل پس از گمانه زنی ها و نظرات  انجمن متخصصین سئو در 9 دسامبر صورت گرفت ولی زمان اصلی بروزرسانی مشخص نیست.

بروزرسانی BERT  اکتبر 2019

در 22 اکتبر گوگل برای پشتیبانی از مدل پردازش زبان طبیعی BERT   ، الگوریتم ها و سخت افزارهای خود را به روز کرد. BERT به گوگل کمک می کند تا جستجوهای زبان طبیعی  و محاوره ای را بهتر درک و تفسیر کند.

بروزرسانی 2 اکتبر 2019

ردیاب ها و ابزارهای بررسی SERP ، تغییراتی در رتبه و جایگاه سایت ها در گوگل را ثبت کردند ، اگرچه گوگل این مسئله را تایید نکرده ، اما به نظر می رسد تغییراتی در بازه دوم تا چهارم اکتبر در الگوریتم های رتبه بندی گوگل ایجاد شده است.

بروزرسانی هسته اصلی 24 سپتامبر

در تاریخ 24 سپتامبر گوگل بروزرسانی دیگری در هسته اصلی الگوریتم های خود ایجاد کرده و به نظر می رسد سایت های زیادی را تحت تاثیر قرار داده است. اما گوگل در این مورد جزئیات زیادی را منشتر نکرده است.

بروزرسانی maverick  دوازدهم جولای

وبمستر ها و ابزارهای بررسی تغییرات ملموسی را در این تاریخ مشاهده کرده اند. گوگل هیچگاه این بروزرسانی را تایید نکردهو جزئیات محدودی در این رابطه وجود دارد. این تغییر با نام بروزرسانی maverick نام گذاری شده است.

بروزرسانی site diversity  ششم جون

این بروزرسانی جهت نمایش چند لینک مفید از یک سایت در نتایج در رابطه با یک موضوع خاص می باشد. یعنی اگر سایتی چند صفحه ارزشمند در رابطه با یک عبارت کلیدی دارد ، بتوان بیشتر از دو صفحه را در لیست نتایج نمایش داد. که البته تغییرات ناشی از این بروزرسانی بسیار اندک بود.

بروزرسانی هسته اصلی الگوریتم  3 جون 2019

اگرچه گوگل قبل از این تاریخ به بروزرسانی هسته الگوریتمیک خود اشاره کرده بود اما اطلاعات کمی در دسترس وبمسترها قرار داشت و عده ای تغییرات را ناشی زا بروزرسانی های پیشین می دانستند. این به روزرسانی تغییرات شدیدی را در نتایج به وجود آورد که به عنوان یک تغییر بزرگ از آن یاد می شود.

ایرادات در ایندکس 23 می 2019

دو روز پیاپی ، گوگل ایرادات و مشکلات در ایندکس صفحات و وب سایت ها را تایید کرد. طبق گزارش ها ، در این تاریخ مشکلات زیادی در ایندکس صفحات و محتوای جدید در گوگل به وجود آمد. که هرچند وقت یکبار شاهد چنین ایراداتی هستیم.

ایراد حذف صفحه  ایندکس شده آپریل 2019

گوگل وجود ایراد در حذف خود به خود برخی صفحات از نتایج را تایید کرد. بسیاری از سایت ها صفحات ایندکس شده خود در گوگل را از دست دادند اما پس از مدتی با رفع این مشکل مجددا به وضعیت قبلی بازگشتند.

بروزرسانی هسته الگوریتم  12 مارس 2019

در 12 مارس 2019 گوگل یک به روزرسانی دیگر مربوط به هسته اصلی را تأیید کرد و اظهار داشت که این سومین به روزرسانی اصلی از زمان رونمایی از این مفهوم است. جزئیات بیشتری در این مورد منتشر نشده است.

نمایش غیر عادی نتایج جستجو اول مارس

از این تاریخ تا 6 مارس گوگل برخی از صفحات نتایج جستجوی طبیعی را با شماره نمایش داد. اگرچه از آن به عنوان تغییر الگوریتمی یاد نمی کند اما تغییرات عجیبی در نحوه نمایش لیست جستجو به وجود آمد که ظرف 5 روز به حالت قبل بازگشت.

بروزرسانی 6 فوریه 2019

پس از دسامبر و ژانویه نسبتاً ساکت و بدون تغییرات در الگوریتم های گوگل ، جابجایی شدیدی در جایگاه سایت ها به وجود آمد.

به روزرسانی های سال 2018

بروزرسانی 29 نوامبر

تغییرات رتبه بندی به درجه بالایی رسیده توسط ابزار تست رتبه کاملا قابل مشاهده بود اما گوگل آن را تایید نکرده است.

بروزرسانی 15 اکتبر 2018

ابزارهای ردیابی و پیمایشگر وب نشانگر تغییرات الگوریتمی سنگینی بودند اما این بروزرسانی نیز رسما تایید نشده

بروزرسانی 10 سپتامبر

بروزرسانی گسترده ای که در جایگاه لینک های در صفحات serp ایجاد شد اما گوگل رسما آن را تایید نکرد

بروزرسانی اساسی medic  در یکم آگوست

گوگل با گزارش  تغییرات گسترده یکی از بروزرسانی های اصلی خود را ارائه داد که حدود یک هفته به طول انجامید، “به روزرسانی الگوریتم گسترده هسته ای” را تأیید کرد. این دوره در حدود یک هفته به طول انجامید و در اول و دوم آگوست به اوج خود رسید. به نظر می رسید که این بروزرسانی تاثیرات بیشتری روی سایت های حوزه سلامت و پزشکی داشته باشد ، اگرچه تغییراتی در مقیاس بزرگتر و بر روی بسیاری از کسب و کارها داشت.

هشدارهای امنیتی Chrome  در 24 جولای

پس از هشدار به کاربران برای سایت های نا امن (غیر HTTPS) از ماه ها قبل ، آپدیت جدید Chrome  شروع به علامت گذاری همه سایت های غیر HTTPS به عنوان دامنه نا ایمن کرد. این تغییرات در 24 جولای به پایان رسید و توسط گوگل رسما اعلام شد.

بروزرسانی 21 جولای 2018

در این تاریخ نیز تفییرات محسوسی در نحوه رتبه بندی و بالا و پایین رفتن رتبه سایت ها مشاهده شد که از طرف گوگل به عنوان یک بروزرسانی الگوریتمی رسما اعلام نشد.

بروزرسانی سرعت موبایل  9 جولای

شش ماه پس از اعلام اهمیت سرعت موبایل در رتبه بندی ، گوگل رسما به روزرسانی سرعت صفحه تلفن همراه را ارائه داد و سرعت صفحه را به عنوان یک عامل رتبه بندی برای نتایج موبایل در نظر گرفت.  گوگل اعلام کرد که این بروزرسانی فقط سایت هایی که نسخه موبایل کم سرعتی دارند را تحت تاثیر قرار می دهد.

تاثیر ویدئو در نتایج 14 جون 2018

گوگل ویدئو های مرتبط و پربازدید را به صفحه اصلی نتایج متقل کرد و این بروزرسانی موجب افزایش 60درصدی استفاده از ویدئو در محتوا و مطالب صفحات وب شد.

بروزرسانی 23 می 2018

ابزارهای ردیابی الگوریتم و پیمایشگر وب ، تغییرات زیادی را نشان دادند که اوج این تغییرات در 23 می اتفاق افتاد ولی گوگل از آن به عنوان یک بروزرسانی نام نبرده است.

کاهش حد مجاز کاراکتر توضیحات 13 می

پس از مدتی که گوگل حد کاراکتر های توضیحات صفحه را تا 300 کاراکتر را مجاز می دانست ، مجددا آن را به همان 150 -160 کاراکتر قبلی کاهش داد.

گوگل تأیید کرد که توضیحات مربوط به صفحه را در snippet کاهش داده است.

بروزرسانی 17 آپریل 2018

این تغییرات که طی یک هفته توسط ابزارهای بررسی به ثبت رسیده و اوج آن در 17 اپریل بوده است. آن موقع ، گوگل هیچ اطلاعت و جزئیاتی را در این زمینه منتشر نکرد اما بعدها مشخص شد که یک تغییر در هسته اصلی بوده است.

الگوریتم mobile-first index در 26 مارس

گوگل اعلام کرد که سرانجام mobile first index پس از ماه ها آزمایش اجرا می شود و نسخه موبایل سایت معیار رتبه بندی نتایج قرار می گیرد که وبمسترها می توانند اطلاعات مربوطه و تغییرات را در کنسول جستجوی گوگل مشاهده کنند.

آزمایش جایگاه صفر در serp در 14 مارس

در مقیاس کوچک ، گوگل برای برخی از نتایج مربوط به زمان ، تاریخ و یا محاسبات عددی ، در بالای صفحه نتایج یک نتیجه و لینک متفاوت را نمایش داد. البته پس از یک هفته این تست را متوقف کرد ، اما این یک نشانه مهم از احتمالات و تغییراتی در آینده را خبر می دهد.

بروزرسانی brackets  در 8 مارس 2018

گوگل در تاریخ 7 مارس یک بروزرسانی  هسته اصلی را تایید کرد که نوسانات ناشی از آن از 4 مارس آغاز شده بود و در 8 مارس به اوج خود رسید و طی دو هفته ادامه داشت. نام brackets توسط گلن گیب تعیین شده و جزیئات بیشتری از نحوه عملکرد آن در دسترس نیست.

بروزرسانی الگوریتم های گوگل در 20 فوریه

رتبه سایت ها در حدود 20 فوریه وضعیت ناپایداری را تجربه کرده اند و نوسان در جایگاه آنها زیاد بود که البته به سرعت این پدیده برطرف شد و از جانب گوگل اعلام رسمی مبنی بر هیچ بروزرسانی دیده نشد.

بروزرسانی خواهد شد ….

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *