29 علت جریمه سایت توسط گوگل

مهم ترین دلایل جریمه سایت توسط گوگل

در این مقاله 29 علت اصلی و خطاهای تاثیرگذار که موجب اعمال جریمه گوگل بر سایت می گردد را توضیح داده ایم. در صورتی که با مشکل ناخوشایند جریمه سایت از طرف گوگل و یا حذف سایت خود از رتبه بندی نتایج مواجه شده اید حتما این مطلب را به صورت کامل مطالعه نمایید و علت را در عوامل ذکر شده جستجو کنید.

گوگل از نظر آنالیز ، تحلیل و رتبه بندی سایت ها کاملا سخت گیرانه برخورد می کند و اصلا شوخی با هیچ احدی ندارد و اگر خطایی از یک وب سایت رخ دهد آن را با جریمه مواجه می کند. گوگل سعی دارد دسترسی به اطلاعات دقیق ، محتوای منحصر به فرد و ارتباط با بهترین نویسندگان را برای کاربران خود فراهم نماید و به طور مداوم الگوریتم های خود را بروز کرده و بهبود می بخشد تا بهترین وبسایت ها را در رتبه های بالاتر قرار دهد.

پس باید با اطلاع از خطاهایی که منجر به جریمه های ناخوشایند و حذف سایت از گوگل می شود آگاه باشید.

جریمه گوگل چیست؟

گوگل از دسامبر سال 2000 الگوریتم ها و معیارهای رتبه بندی خود را تغییر داده است و با گذشت زمان تا امروز همچنان با تغییراتی که در نتایج جستجو می دهد ، شروع به از بین بردن محتوای بی کیفیت و بالا بردن تاثیر فاکتورهای مثبت در نتایج جستجو کرده است.

الگوریتم پنگوئن بروزرسانی شده در سال 2012 رونمایی شد و درنتیجه بسیاری از سایت ها را یک شبه از نتایج جستجو حذف کرد و سئوکار ها را مجبور کرد که استراتژی های خود در سئو را بازنگری کنند. از آن زمان ، متخصصان سئو با ترس از بروزرسانی های بعدی و جریمه شدن سایت هایی که روی آن مشغول به کار هستند ، مطابق مقالات و دستورالعمل های گوگل کار می کنند.

روش های تشخیص جریمه سایت

تشخیص اینکه آیا سایت شما جریمه شده است یا خیر اهمیت زیادی دارد. جریمه های گوگل به دو صورت دستی یا اتوماتیک هستند. روش های زیادی برای تشخیص این امر وجود دارد. موارد زیر روشهایی برای تشخیص خطا هستند

اگر وب سایت شما رتبه خوبی در ازای جستجوی نام تجاری شما ندارد بدون شک سایت شما دچار جریمه شده است. در این حالت اگر شما نام سایت خود را در گوگل جستجو کردید و دامنه شما در صفحه اول نمایش داده نشد شک نکنید جریمه شده اید.

اگر یک صفحه از سایت شما قبلا در صفحات بالا قرار داشته و در مدت زمان کمی در حال سقوط شدید است ، حتما به فکر علت آن باشید ، متاسفانه شما جریمه شده اید.

کاهش شدید pagerank  می تواند یکی از دلایل جریمه شدن سایت شما باشد یا اینکه کل وب سایت یک شبه از نتایج جستجوی ذخیره شده Google حذف شده است.

دستور جستجوی سایت در گوگل  اگر دستور site:yourdomain.com  را در گوگل وارد کردید و نتیجه ای یافت نشد سایت شما جریمه و حذف شده است

اگر یک یا چند مورد از این عوامل را مشاهده کردید ، مطمئن باشید که یک پنالتی در سایت شما تأثیر گذاشته است و جریمه شده اید.

چرا گوگل سایت من را جریمه کرده است؟

گوگل بطور مداوم نحوه ایندکس کردن محتوا را اصلاح و بازبینی می کند و معمولا سرنخ هایی در رابطه با روزرسانی های الگوریتم خود منتشر نمی کند و در این حالت شناسایی و رفع خطاها کار دشواری می شود.

دانستن اینکه چرا گوگل سایت را جریمه کرده بسیار مهم و حیاتی است به همین دلیل مهم ترین دلایل را برای شما تشریح می کنیم تا در صورتی که با چنین مشکلی مواجه شده اید با صرف مدت زمان نه چندان زیادی اقدام به برطرف نمودن آن کنید.

مطالعه مقاله به شما پیشنهاد می شود : گوگل چه محتوایی را دوست دارد؟

چرا گوگل سایت را جریمه کرده

مطالب و محتوای کپی

کپی و دزدی مطالب از سایر وبسایت ها یکی از بدترین اقدامات ممکن مخصوصا برای سایت های تازه راه اندازی شده است که توسط گوگل به عنوان خطای بزرگی محسوب می شود و شدیدا و به سرعت با آن برخورد می کند و جریمه های سنگینی را تعیین می کند. اصلا به فکر کپی مطالب نباشید ، الگوریتم ها و دیتابیس گوگل آنقدر پیشرفته شده اند که کوچکترین خطایی در این زمینه را تشخیص می دهند.

محتوای بی ارزش

با بروزرسانی الگوریتم پاندا ، ربات های گوگل قابلیت تشخیص کیفیت یک متن را دارند و اگر محتوای نوشته شده بی ارزش و مطالب بی ربط باشد آن وبسایت را جریمه می کنند.

خرید بک لینک یکی از بزرگترین دلایل جریمه گوگل

تا چند سال قبل ، خرید بک لینک یکی از روش های خوب در سئو محسوب می شد اما دیگر اینگونه نیست و جالب اینکه خرید بک لینک به عنوان روش تقلب محسوب می شود و گوگل سایت را جریمه می کند

جریمه سایت توسط گوگل به دلیل بک لینک انبوه

ثبت لینک در انبوهی از دامنه ها و وبلاگ های دیگر ضربه سنگینی به وبسایت شما خواهد زد و موجب جریمه آن می شود. در مقاله اهمیت بک لینک در سئو به این موضوع اشاره داشته ایم که چه مواردی در ثبت بکلینک ها باید رعایت شود تا گوگل واکنش منفی به آن نداشته باشد

بک لینک های مخرب

همچنین درج لینکی از سایت در سایت های بی ربط با سایت شما و اسپم به عنوان بکلینک های مخرب شناخته می شود که جریمه گوگل را در پی دارد.

ایجاد بک لینک های اسپم و مخرب یکی از اقدامات منفی رقبا جهت ضربه زدن به یک وبسایت محسوب می شود که باید سریعا شناسایی و مرتفع گردد.

جریمه سایت توسط گوگل به علت محتوای تکراری

محتوای تکراری یا duplicate content  یعنی تکراری بودن متن ، عنوان یا تگ توضیحات یک یا چند صفحه از یک سایت که توسط گوگل به عنوان خطا شناخته می شود.

استفاده بیش از حد از تگ h1

تگ h1  مهم ترین تگ صفحه است که به عنوان موضوع اصلی سایت درج می شود و استفاده بیش از یک بار از آن احتمال جریمه شدن از سوی گوگل را به همراه دارد. در هر صفحه فقط باید از یک تگ h1  استفاده کرد ولی از سایر تگ های h2  تا h6  بنا به طول متن آزادی عمل وجود دارد.

لینک های شکسته علت جریمه گوگل ؟

بله! لینک های ناقص ، بی هدف و شکسته یکی از عوامل مهم در افت رتبه و از دست دادن جایگاه سایت در گوگل است. لینک های شکسته یا ناقص را در صفحات خود بیابید و آنها را حذف کنید.

لینک گرفتن از سایت هایی با زبان متفاوت

احتمال اینکه به خاطر دریافت بک لینک از یک سایت با زبان متفاوت از سایت شما ، جریمه شوید کم نیست به این موضوع دقت داشته باشید

چگالی بیش از حد کلمات کلیدی

استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی به عنوان سئو منفی شناخته می شود و منجر به جریمه سایت می شود. موتورهای جستجو این اقدام هدفمند را دقیقا تشخیص می دهند و یکی از رایج ترین دلایل جریمه سایت است.

جریمه سایت به علت لینک های فوتر

لینک های موجود در فوتر به صورت معمول نمی تواند مضر باشد اما اگر در سایتی که تعداد صفحات زیاد و بی ربطی دارد لینکی در فوتر ثبت شود منجر به جریمه سایت هدف می شود.

حذف اطلاعات نقشه سایت

اگر یکباره نقشه سایت شما دچار اشکال شود و یا آن را از گوگل سرچ کنسول حذف کنید امکان جریمه سایت وجود دارد. در بیشتر اوقات گوگل مطالب سایت را بواسطه نقشه سایت شناسایی می کند و اختلال در sitemap  دردسرهای ناخوشایندی را به همراه دارد.

لینک های مخفی علت جریمه گوگل

معمولا استفاده از لینک های مخفی در صفحات سایت به عنوان خطا شناخته می شود که نباید این کار را انجام داد. اگر در صفحات خود از لینک های مخفی استفاده کرده اید حتما نسبت به حذف آنها اقدام کنید و سپس مجددا صفحه مورد نظر را در سرچ کنسول ثبت کنید تا مشکل برطرف شود.

تعداد زیاد صفحات 404

اگر در سایت شما تعداد زیادی آدرس منتهی به صفحات 404  ( صفحاتی که حذف شده اند ) وجود داشته باشد گوگل آن را به عنوان اسپم می شناسد و جریمه می کند. برای مقابله با این نوع خطا باید صفحات از دست رفته را بازیابی کنید و یا آدرس های قدیمی را بر روی url  های جدید بصورت اصولی ریدایرکت کنید.

جریمه سایت توسط گوگل به دلیل محتوای مخفی

یکی دیگر از خطاهایی که گوگل هم به آن اشاره داشته استفاده از محتوای مخفی در متن صفحات است که جریمه وبسایت را به دنبال دارد. البته هنوز مشخص نیست که آیا استفاده از محتوای بازشو نیز شامل جریمه محتوای مخفی می شود یا خیر. اما بهتر است ممورد استفاده قرار نگیرد.

افراط در تکرار انکرتکست

استفاده بیش از حد از انکرتکست عینا مشابه کلمه کلیدی یک سایت برای لینکدهی به آن توسط گوگل خطا شناخته می شود. مثلا فرض کنید عبارت کلیدی یک صفحه از سایت شما ” سئو سایت ” است در این صورت اگر از تمام صفحات سایت با انکرتکست سئو سایت به آن لینک دهید جریمه خواهید شد.

عدم درج hreflang

این تگ مربوط به مشخص نمودن زبان سایت است و حتما باید مشخص شده باشد در غیر این صورت خطا شناخته می شود. تگ hreflang  یکی از تگ های مهم صفحه است که در سرچ کنسول هم یک بخش مجزا به آن اختصاص داده شده و نشان از اهمیت آن نزد گوگل دارد و اگر درج نشود بی شک جریمه های سنگینی را در پی دارد.

خطای تایم اوت سرور سایت

ایراد در سرور و تایم اوت آن می تواند موجب از دست رفتن زحمات شما و حذف سایت از گوگل شود. برای رفع این مورد می توانید از شرکت های مطرح در زمینه ارائه سرویس های هاستینگ استفاده کنید.

جریمه گوگل به دلیل سرعت پایین سایت

باتوجه به معیارهای جدید گوگل ، سرعت یک عامل کلیدی در انالیز سایت ها محسوب می شود تا جایی که گوگل سایت های کند را اصلا در نتایج نمایش نمی دهد. هر تغییری که بر روی وبسایت انجام می شود امکان ایجاد کدهای جدیدی روی آن شود و در سرعت تاثیر منفی بگذارد برای همین شما روزانه باید سرعت سایت را با ابزاری مثل gtmetrix تست کنید.

مطلب مهم پیشنهادی در این رابطه : معرفی gtmetrix برای سئو

هک شدن سایت و محتوا

هک شدن سایت توسط هکرها یک عامل بیرونی است که می تواند منجر به جریمه سایت شما شود. معمولا هک شدن سایت به دو صورت اتفاق می افتد ، یا کلا وبسایت شما از دسترس خارج می شود و یا هکرها با قراردادن لینک ها و کدهایی مخرب در سایت شما موجب اختلال در عملکرد آن و ایجاد خطاهای قابل تشخیص برای گوگل می شوند.

جریمه سایت به علت لینک سازی سریع

اگر در مدت زمان کمی از راه اندازی سایت و یا در طول فعالیت سایت ، لینک های زیادی به سایت داده شود ، گوگل این عمل غیرطبیعی را تشخص داده و سایت را جریمه می کند

لینک گیری از فروم و انجمن ها

در گذشته لینک گیری از فروم ها تاثیر مثبت داشت اما امروزه اینگونه نیست ، مخصوصا لینک گیری از انجمن هایی که لینک به صورت امضا در نظرات و مطالب درج می شود موجب جریمه سایت می گردد

خطا در فایل robots.txt

به بیان ساده ، فایل robots.txt  وظیفه دارد که دسترسی یا عدم دسترسی موتورهای جستجو به کل سایت یا به بخشی از آن را تعیین کند و اگر اشتباهی در این فایل باشد منجر به لطمه به سایت می شود

لینکدهی به سایت های اسپم ، فیلتر یا غیراخلاقی

اگر در صفحه ای از سایت شما به سایت های اسپم یا غیراخلاقی لینک داده شود ربات های گوگل این موضوع را شناسایی و جریمه خواهند کرد

تبلیغات زیاد علت جریمه سایت

تبلیغات و لینک ها و بنرهای تبلیغاتی زیاد در سایت اصلا خوشایند نیست و علاوه بر کندی سایت موجب جریمه آن نیز می شود. در ضمن تبلیغات زیاد لینک های خروجی از سایت را نیز افزایش می دهند که خود عامل ایجاد خطا از دید گوگل است.

تعداد زیاد لینک های خروجی

تعداد بیش از حد لینک های خروجی از سایت نیز می تواند پنالتی شناخته شود. با این کار گوگل سایت شما را به عنوان اسپمر می شناسد. البته لینک های خارجی در حالت عادی نیز تاثیر منفی بر سئو دارند و با این کار link juice  صفحه تضعیف می شود.

ریدارکت اشتباه صفحات از دلایل جریمه توسط گوگل

اشتباه در ریدایرکت صفحات می تواند عملکرد صفحه هدف را تحت تاثیر قرار دهد. کمی قبل تر اشاره کردیم که url هایی که به ناکجا آباد اشاره دارند را اصولی ریدایرکت کنید. ریدایرکت اشتباه نه تنها به بهبود سئو کمک نمی کند بلکه جریمه سایت توسط گوگل را به دنبال خواهد داشت.

ایراد در کدنویسی قالب

معمولا کدنویسی قالب های اماده ای که بسیاری از سایت ها استفاده می کنند اصلا بهینه نیست و وجود خطاهای زیاد در کدنویسی قالب منجر به جریمه سایت توسط گوگل می شود. بهینه سازی کدهای سایت باید توسط متخصصین برنامه نویسی انجام شود.

ضعف نمایش سایت در موبایل

یکی دیگر از تاثیرات آپدیت های جدید گوگل افزایش اهمیت صفحات و عمکلرد موبایلی سایت است. که اگر سایتی در این زمینه ضعیف باشد از نتایج گوگل حذف می شود. سئو صفحات موبایل قواعد مربوط به خود را دارد که رعایت آنها جهت جلوگیری از خطاهای منجر به جریمه اهمیت دارد.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *