آیا سایت edu و gov برای گوگل ارزش دارند؟

ارزش سایت edu و gov برای گوگل

اگر در زمینه سئو کار کرده باشید ، احتمالا تا به حال مطالبی در رابطه با اعتبار بیشتر بک لینک هایی که از وب سایت های .edu و .gov دریافت می شوند ، برخورد داشته اید. اما آیا واقعا سایت هایی با پسوند دامنه .gov یا .edu ارزش و اعتبار بیشتری برای گوگل دارند؟ آیا این سایت ها حتما رتبه بهتری در نتایج جستجو خواهند داشت؟ برای پاسخ به این سوالات ، اظهار نظر برخی از مدیران گوگل ، مثل مت کاتس و جان مولر را بیان می کنیم تا صحت این ادعا دقیقا مشخص شود.

یکی از مسائلی که در سئو سایت ، توجه کاربران را به خود جلب می کند و تاثیر زیادی نیز در رتبه بندی سایت ها دارد ، لینک سازی خارجی و دریافت بک لینک است. که بسیاری از شرکتها برای افزایش لینک های دریافتی وبسایت خود ، بعضا اقدام به خرید بکلینک ها نیز می کنند. با تغییراتی که در سال 2017 در الگوریتم های گوگل به وجود آمده ، توجه به کیفیت لینک دریافتی در اولویت قرار گرفته و در این میان ، بسیاری از مشاورین سئو ، به دریافت بک لینک از سایت های edu و دامنه های gov تاکید زیادی دارند.

مطلب پیشنهادی فوق العاده مهم: تاثیر انتخاب نام دامنه بر اساس اصول سئو

نظر مدیران گوگل در مورد لینک های edu  و gov

در اوایل پیدایش مفهوم سئو در دهه 90 میلادی ، افرادی مثل مت کاتس به سئوکارها توصیه می کردند که از سایت های باکیفیت بالا مثل .edu یا .gov لینک بگیرند. به مرور زمان این عقیده به وجود آمد که این نوع سایت ها ، ارزش بیشتری برای گوگل دارند. این نظریه تا حدی هم صحیح است اما مطلقا اینگونه نیست. در حقیقت ، امکان دارد برخی از لینک هایی که از سایت هایی با این پسوند دامنه دریافت می شوند ، حتی  توسط گوگل حساب هم نشوند چه برسد که تاثیر مثبتی داشته باشند.

به گفته مولر ، تصور اینکه لینک های edu  و gov ارزش بیشتری دارند ، اشتباه است و در بسیاری از مواقع موجب ایجاد لینک های اسپم نیز می شود. به گفته او پیوندهای .gov هیچ اولویتی نسبت به سایر وب سایت ها در رتبه بندی نتایج ندارند.

درواقع مدیران گوگل ، بر کیفیت لینک دریافتی تاکید می کنند و وب سایتهای edu  و  gov را جز لینکهای خوب به حساب می اورند ، اما کماکان تمام آنها را تایید نمی کنند.

چرا لینکهای .Edu و .Gov ارزش بیشتری دارند؟

هدف گوگل پاداش دادن به سایتهای با کیفیت و معتبر است. و این کار را با بررسی چندین فاکتور جهت تشخیص وب سایت های باکیفیت انجام می دهد.

وب سایت هایی که از دامنه های edu  و gov استفاده می کنند ، عمدتا موسسات آموزشی و وب سایت های دولتی هستند که روزانه کاربران زیادی به آنها مراجعه می کنند و اطلاعات این سایت ها به عنوان ، داده های ارزشمند و منابع آنلاین شناخته می شود. به همین دلیل عمدتا ، برای گوگل ارزش بیشتری دارند.

وب سایت های gov ، مراجع رسمی دولتی هستند که عمدتا اخبار مهم ، فایل های رسمی مثل نسخه های مالیاتی و… را ارائه می دهند.

وب سایت های edu  نیز مربوط به دانشگاه ها ، موسسات و مراکز علمی و پژوهشی هستند.

علاوه بر بازدید بالای این نوع سایتها ، افراد زیادی نیز به آنها لینک می دهند ، تا جایی که این دامنه ها به هیچ وجه نیازی به ساختن بک لینک ندارند، که در نتیجه موجب افزایش اعتبار آنها در موتورهای جستجو می شود.

دقت کنید ، که شما نمی توانید با راه اندازی یک سایت با پسوند edu ، گوگل را فریب دهید و انتظار کسب رتبه بهتری در نتایج داشته باشید. زمانی که بحث قدرت و تعداد لینک های دریافتی مطرح می شود ، رقابت با سایت دانشگاهی یا دولتی دشوار است ، زیرا آنها حجم زیادی از لینک های باکیفیت را بصورت کاملا رایگان دریافت کرده اند.

مطالب پیشنهادی:

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *