هاست سرور ایرانی بهتر است یا خارجی؟

تفاوت هاست از سرور ایران و سرور خارجی

یکی از پرسش هایی که ذهن بسیاری از مدیران سایت ها را درگیر کرده ، مکان سرور در زمان خرید هاست است. آنها می خواهند بدانند که هاست را از سرور های ایرانی تهیه کنند یا سرور خارجی؟ آیا مکان سرور تاثیری در رتبه سایت در گوگل خواهد داشت؟ برای پاسخ به چنین سوالاتی باید چند نکته را بررسی کنیم. نوع و ملیت مخاطبان شما ، وضعیت شبکه اینترنت و اهمیت مکان سرور برای گوگل ، سه فاکتوری هستند که می توانند در تصمیم گیری ، انتخاب سرور داخلی یا خارجی به شما کمک کنند.

در شرکت های هاستینگ ، زمانی که قصد دارید ، برای وبسایت هاست تهیه کنید ، چند سرویس به شما پیشنهاد می شود. جدا از حجم و ترافیک هرکدام ، برخی با نام ایران مشخص شده اند و برخی دیگر با نام کشورهای دیگر که غالبا آلمان ، فرانسه یا انگلستان هستند. شما کدامیک را انتخاب می کنید و چرا؟

معمولا بسیاری افراد بدون توجه به تاثیر این فاکتور در آینده سایت و اهمیتی که در رتبه بندی گوگل دارد ، هاست سایت را انتخاب می کنند. اگرچه می توانید سرویس مربوطه را تغییر یا ارتقا دهید ، اما به علت اینکه در انتقال هاست از یک سرور به سرور دیگر ، ip سایت تغییر خواهد کرد ، امکان افت رتبه برای مدت کوتاهی مثلا حدود یک ماه در نتایج گوگل خواهید داشت. پس بهتر است همان ابتدا برای خرید هاست دقت کافی داشته باشید.

قبلا در مقاله تاثیر مکان سرور سایت در سئو از تاثیر این فاکتور در سئو و رتبه سایت توضیحات کاملی ارائه داده ایم که مطالعه آن به علاقه مندان سئو و مدیران سایتها پیشنهاد می شود.

از سرور داخلی هاست بگیریم یا سرور خارجی؟

برای پاسخ به پرسش سرور داخلی یا خارجی؟ 4 جنبه موتور جستجو ، کیفیت خدمات ، دسترسی کاربران و هزینه را ملاک مقایسه قرار می دهیم تا بتوان یک تصمیم اصولی و صحیح گرفت. با قاطعیت می توان گفت که مکان سرور تاثیر مستقیمی در رتبه سایت در گوگل دارد زیرا فاکتورهای مثل دسترسی خزنده گوگل به سایت، تجربه کاربری و سرعت سایت را تحت تاثیر قرار می دهد. ابزار بررسی وضعیت هاست سایت به شما کمک میکند اطلاعات جالبی از سرور سایت خود بدست آورید.

از نظر رتبه بندی در گوگل

گوگل جهت ارائه بهترین ، نزدیکترین از نظر مکان و سریعترین نتایج به کاربران تلاش می کند. این موتور جستجو موقعیت مکانی یک وب سایت را از روش هایی مثل مکان ثبت در گوگل مپ و یا مکان سرور سایت تعیین می کند و نسبت به موقعیت کاربر می سنجد. زمانی که شما کاربران ایرانی را هدف قرار می دهید و مشتریان شما از داخل کشور هستند ، بهتر است که از هاست مربوط به سرور داخلی استفاده کنید. تاثیر این فاکتور در رتبه بندی خیلی زیاد نیست ، اما رعایت همین موارد کوچک می تواند در رتبه سایت شما در گوگل تاثیر داشته باشد. مثلا اگر دو وب سایت بصورت یکسان تمام اصول سئو را عینا رعایت کرده باشند، ولی یکی روی سرور ایران و دیگری خارجی باشد ، مسلما وبسایت اول رتبه بهتری خواهد داشت.

خیلی راحت می توانید یک بار با vpn و ip یک کشور خارجی در گوگل جستجو کنید و یک بار بدون vpn و در حالت عادی. به راحتی متوجه تفاوت لیست نتایج می شوید. جایگاه سایت ها در دو حالت ، کاملا متفاوت است.

کیفیت هاست

معمولا سرورهای خارجی به دلیل کیفیت ، قدمت و پشتیبانی بهتری که دارند از سرعت بیشتری نیز برخوردارند. این سرعت می تواند در دسترسی خزنده گوگل به سایت موثر باشد. اما معمولا اختلاف سرعت در شرایط عادی زیاد نیست. یکی از نقطه ضعف های سرورهای ایرانی این است که خرابی و قطعی نسبتا بیشتری از سروهای خارجی دارند. قطعی سرور و مشکلات دان بودن سایت می تواند رتبه سایت را تضعیف کند.

دسترسی کاربران ایرانی

باتوجه به شرایط اینترنت در ایران ، دسترسی کاربران به سرورهای داخلی بسیار سریعتر و راحت تر انجام می شود. پس تهیه هاست از سرور داخای علاقانه به نظر می رسد. حتی در شرایطی که مسئولان قصد راه اندازی اینترنت ملی را داشته باشند ، در این صورت فقط وب سایتهایی که روی سرورهای داخلی میزبانی می شوند در دسترس خواهند بود و موتورهای جستجوی ایرانی مثل پارسی جو ، در نتایج خود فقط وبسایتهای فعال در سرورهای داخلی را نمایش می دهند.

در زمانی که سرعت اینترنت با افت شدیدی روبرو می شود یا زیرساخت اینترنت در کشور با مشکل مواجه می شود، دسترسی کاربران به سرور خارجی شدیدا محدود خواهد شد. حتی این مسئله در افت تجربه کاربری سایت نیز تاثیر دارد. یعنی زمانی که کاربر قصد ورود به سایت را دارد و بارگزاری سایت با چندین ثانیه تاخیر انجام می شود ، گوگل این تاخیر را به عنوان یک نکته منفی قلمداد می کند و تکرار چنین اتفاقی افت رتبه در نتایج را به همراه دارد.

هزینه هاست

هزینه هم یکی از فاکتورهای مهم برای تصمیم گیری در این زمینه است. باتوجه به تغییرات و افزایش نرخ ارز ، در حال حاضر خرید هاست داخلی بسیار به صرفه تر و کم هزینه تر است. این در حالیست که در گذشته به علت محدود بودن سرورهای ایرانی و هزینه بالای تعمیرات و نگهداری ، سرور داخلی قیمت بیشتری داشت اما با افزایش قیمت ارز ، وضعیت برعکس شده.

با در نظر گرفتن تمام فاکتورهای بالا می توان به این سوال که تهیه هاست از سرور داخلی بهتر است یا خارجی؟ پاسخ روشنی داد. برای وبسایت هایی که فقط کاربران ایرانی داخل کشور را هدف قرار داده اند ، بدون تردید سرور ایرانی مناسب تر است. اما اگر بصورت بین المللی فعالیت می کنید می توانید سرورهای خارجی را انتخاب کنید. همچنین در نهایت توصیه می کنیم که مقاله ویژگی های هاست خوب برای سایت را مشاهده نمایید تا در زمان خرید ، بهترین تصمیم را بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *