گواهینامه ssl چیست و چه تاثیری در سئو سایت دارد؟

گواهینامه ssl چیست و چه تاثیری در سئو دارد

در این مقاله توضیح میدهیم که گواهینامه ssl چیست ، چرا این پروتکل امنیتی برای سایت ها و فروشگاه های اینترنتی ضروری است؟ چگونه به سئو و رتبه سایت در گوگل کمک می نماید؟ آیا اصلا گواهینامه ssl ( اس اس ال ) برای هر سایتی ضرورت دارد؟ چگونه می توان آن را خریداری و فعال کرد؟ حقیقت دارد که سایت هایی که به صورت https  هستند معمولا رتبه بهتری در گوگل دارند؟ این پروتکل چگونه بر رتبه بندی و سئو سایت تاثیر دارد؟

در این مقاله سعی داریم به صورت دقیق به تمام این پرسش ها پاسخ دهیم و شما را از مزیت های پروتکل ssl  آگاه نماییم. حتما در نتایج جستجو مشاهده کرده اید که آدرس برخی از وبسایت ها با http  شروع می شود و برخی دیگر با https  ، باید گفت که این تفاوت فقط در آدرس نیست بلکه برای کاربران و موتورهای جستجو نیز تفاوت هایی را ایجاد می نماید.

پروتکل امنیتی ssl

گواهینامه ssl ( اس اس ال ) یک پروتکل امنیتی رمزنگاری شده (Encryption) ، جهت استانداردسازی صفحات وب سایت برای حفاظت از اطلاعات انتقالی میان کاربر و سایت است که مخفف socket secure layer می باشد. زمانی که یک سایت از ssl  استفاده می کند اطلاعات ارسالی به کاربر و بالعکس ، بصورت کد شده یا رمزی مبادله می شود و این فرآیند موجب سو استفاده هکرها و اسپمرها می شود و از ربوده شدن اطلاعات جلوگیری می نماید. اهمیت گواهینامه ssl  برای شرکت هایی که اطلاعات مهم کاربران را ذخیره می کنند یا درگاه پرداخت آنلاین دارند به ویژه برای فروشگاه های اینترنتی اهمیت زیادی دارد. نوشته https در جلوی دامنه هر سایت می تواند موجب افزایش اطمینان کاربران شود و ضمن افزایش بازدید ، می تواند عاملی در جهت فروش بیشتر و کسب سود باشد.

آدرس هر سایتی که با https شروع شود ، به این معنی است که این سایت دارای گواهینامه ssl است و برای پرداخت ، ثبت سفارش ، ارسال اطلاعات و تراکنش کاملا ایمن خواهد بود.

مزیت های استفاده از گواهینامه های ssl

افزایش اعتماد بازدیدکنندگان از وب سایت شما : این پروتکل موجب می شود که کاربران با اعتماد بیشتری نسبت به وبسایت شما وارد آن شوند و این یعنی افزایش بازدید سایت

افزایش اطمینان و آسودگی مشتری از خرید: گواهینامه ssl  این قابلیت را دارد که با علامت سبز رنگی که در نوار آدرس سایت ایجاد می کند باعث آسودگی خیال مشتریان شود و آنها تمایل بیشتری به خرید خواهند داشت و اینگونه نرخ تبدیل به بازدیدکننده به مشتری بالاتر می رود.

ارتقای سطح امنیتی تراکنش های مالی: هکرها همیشه معضلاتی بزرگی را در فضای مجازی ایجاد کرده اند. سرقت از حساب کاربران یکی از عمده ترین مشکلاتی است که بسیاری از افراد را آزار داده است. استفاده از پروتکل https مهر تضمینی بر ارتقای سطح امنیتی تراکنش های مالی کاربران می باشد.

ایجاد تمایز میان سایت شما و رقبا: به علت اهمیتی که نماد https برای کاربران دارد ، استفاده از آن موجب تمایز شما با رقبا می شود و نه تنها افزایش بازدیدکننده را در پی دارد بلکه در برندینگ نیز تاثیر خوبی خواهد داشت.

اعتماد بیشتر گوگل به مطالب و محتوای ارائه شده سایت: برای گوگل و موتورهای جستجو ، امنیت اطلاعات از اهمیت بالایی برخوردار است. زمانی که سایتی از گواهینامه ssl  استفاده می کند گوگل این کار را به عنوان یک سیگنال مثبت تلقی می کند و اعتماد به مطالب و محتوای سایت افزایش می یابد که می تواند به راحتی موجب ارتقا رتبه سایت شود.

ضرورت ssl برای فروشگاه اینترنتی

علاوه بر اینکه گواهینامه ssl برای انواع سایت های شرکتی ، خبری و…  نقش مفید و مثبتی دارد ، پروتکل https یک ضرورت برای تمامی فروشگاه های اینترنتی است. زیرا بدون گواهینامه ssl امکان دریافت درگاه پرداخت آنلاین وجود نداد. پس اگر قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی برای فروش آنلاین محصولات و دریافت آنلاین هزینه را دارید ، حتما باید آدرس سایت را با https تنظیم کنید.

همچنین چون در سیستم فروشگاهی ، کاربر باید برای دریافت محصول هزینه را انلاین پرداخت کند ، گواهیانه ssl موجب اطمینان خاطر و آسودگی کاربر در زمان پرداخت اینترنتی هزینه می شود.

انواع گواهیانه ssl چیست؟

این گواهینامه انواع مختلفی دارد و براساس نوع کدگذاری و پروتکل های امنیتی به سه نوع اصلی تقسیم می شود. که البته هدف تمامی آنها امنیت میان سرور و کاربر است. به نوعی که هیچ اطلاعاتی از کاربر و سایت سرقت نشود یا بهتر بگوییم ، در تبادل اطلاعات میان کاربر و سایت ، هیچ اطلاعاتی به خارج از این ارتباط درز پیدا نکند یا امکان دسترسی شخص ثالثی به آن نباشد. شما می توانید بنا به نیاز خود هرکدام از انواع ssl را انتخاب یا خریداری نمایید. در ادامه توضیحی در مورد این سه نوع ارائه می دهیم:

گواهینامه Domain Validation یا DV

گواهینامه Organization Validation یا OV

گواهینامه Extended Validation یا EV

اگرچه دو مورد اول هم گواهینامه های معتبری هستند و محدودیتی را برای شما ایجاد نمی کنند و به راحتی امکان فعالیت سایت را فراهم می آورند ، اما مورد سوم کامل ترین نوع گواهینامه های ssl است.

آیا گواهینامه ssl  در رتبه بندی سایت تاثیر دارد؟

مت کاتس به عنوان یکی از مدیران و متخصصین گوگل در سال 2014 اعلام کرد که استفاده از گواهینامه ssl  در رتبه بندی و سئو سایت تاثیر دارد. وی اشاره کرده که این فاکتور معیاری هرچند کوچک و سبک اما موثر در سئو می باشد. البته درک این موضوع کار سختی نیست و به راحتی می توان حدس زد که گوگل به وبسایت هایی اهمیت بیشتری می دهد که تمام جزئیات امنیتی را برای خود و کاربرانشان رعایت کرده باشند. البته به این معنی نیست که تمام سایت هایی که از https  استفاده می کنند نسبت به دامنه هایی که با http  بارگزاری می شوند حتما رتبه بهتری خواهند داشت! اما اگر دو سایت کاملا شرایط یکسانی داشته باشند و یکی از ssl  استفاده کند و دیگری خیر، بی تردید تاثیر ssl موجب رتبه بهتر برای سایت اول می شود.

گواهینامه ssl در رتبه بندی گوگل تاثیر مثبت دارد

افزایش ترافیک طبیعی سایت

در بالا اشاره کردیم که چگونه ssl  موجب افزایش بازدید و خرید بیشتر مشتریان می شود. این عامل با تاثیر مثبت بر ترافیک طبیعی سایت بهبود رتبه بندی آن در گوگل را به همراه دارد. یکی از فاکتورهایی که بصورت مستقیم در سئو تاثیر دارد ، بالابردن ترافیک و ورودی های صفحات وب است که رتبه بندی را برای آن دامنه در موتورهای جستجو تقویت می کند.

تاثیر مثبت بر تجربه کاربری

عامل دیگری که تاثیر ssl  بر رتبه بندی و سئو را مسجل می کند ، تاثیر مثبت آن بر بهبود تجربه کاربری است. از سال 2018 یکی از مهم ترین فاکتورهای اعلام شده توسط گوگل برای رتبه بندی وبسایت ها ، تجربه کاربری بوده است. رضایت کاربران ، اعتماد آنها ، آسودگی در خرید آنلاین می تواند مدت زمان حضور آنها را افزایش داده و به رضایت کاربری ختم شود.

پیشنهاد می کنیم حتما مقاله روبرو را مطالعه نمایید: تجربه کاربری چیست و چگونه سئو باعث رضایت کاربر می شود؟

گوگل به سایت های امن علاقه مند است

در نهایت می توان تاکید کرد که گوگل به سایت های امن علاقه دارد و وب سایت هایی نا ایمن که امکان سرقت اطلاعات کاربران در آنها وجود دارد را به سختی به رتبه های بالای نتایج می آورد. که نتیجه سیاست های گوگل برای ارائه بهترین ، نزدیک ترین و ایمن ترین وب سایتها به هر کاربر است.

برای مثال اگر دو سایت به خوبی سئو شده باشند ، بک لینک های قوی دریافت کرده باشند ، محصولات یکسانی ارائه دهند ولی یکی دارای گواهینامه ssl باشد و دیگری خیر ، سایت اول رتبه به مراتب بهتری در نتایج موتور جستجو خواهد داشت.

آیا استفاده از گواهینامه رایگان ssl  هم در سئو تاثیر دارد؟

بسیاری از مخاطبان این سوال را می پرسند که آیا تفاوتی میان گواهینامه های رایگان ssl  با گواهینامه پولی وجود دارد؟ آیا گواهینامه رایگان نیز به همان اندازه در سئو تاثیر دارد؟ در جواب باید گفت تنها تفاوتی که این دو نوع ssl  با هم دارند در این است که گواهینامه های رایگان برای مدت 60 روز فعال هستند و خود به خود تمدید می شوند. اما برای گواهینامه پولی دوره تمدید یک ساله است. تنها تفاوت آنها نیز همین است. اما هیچ تفاوتی از نظر تاثیر بر رتبه بندی میان آنها وجود ندارد و هر دو تاثیر مثبتی بر سئو دارند. پس گواهیانه های رایگان نیز هم مورد تایید هستند ، هم برای کاربران تفاوتی با گواهینامه های دیگر ندارند و در نهایت اینکه خیال کاربر را بابت حضور در سایت و تبادل اطلاعات راحت مینماید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *