وبمستر کیست و 8 ابزار برتر وب مستر در دنیا چیست؟

وبمستر کیست و 10 ابزار برتر وب مستر چیست

در این مطلب به دنبال این هستیم که اول پاسخ دهیم که وبمستر کیست، دوم بهترین ابزارهای وب مستر در دنیا را معرفی کنیم. یعنی ابتدا این کلمه را از دید یک عنوان شغلی بررسی کنیم و بیان کنیم که مثلا یک متخصص وردپرس یا طراحی وب، یا بهینه سازی سایت و سایر موارد چه وظایفی دارند و سپس 8 ابزار مانند گوگل که با نام وبمستر شناخته میشوند و کاربردهایی همچون تجزیه تحلیل سایت دارند را معرفی کنیم.

در پشت اجرای موفق وب سایت ها ، متخصصانی هستند که وظایف تعمیر و نگهداری و بروزرسانی سایت را برعهده دارند. در یک اصطلاح کلی به این متخصصین ، وب مستر گفته میشود.

اگر یک وب سایت دارید، شرکت ما می تواند به شما در نگهداری، بهینه سازی و بازاریابی تخصصی سایت شما کمک کند. عوامل مختلفی در جذب بازدیدکنندگان به سایت شما و تبدیل آنها به مشتری دخیل هستند. تنها زیبایی و جذابیت بصری نمبتواند منجر به فروش بالا شود. به جای سپردن وب سایت خود به افراد بی تجربه که ممکن است طیف کاملی از مهارت های وبمستری را نداشته باشند، مهم است که از وبمسترهای ماهر مانند شرکت سئوبهینه کمک بگیرید. بیش از 10 سال است که در این حوزه فعالیت داریم که به این معنی است تجربه لازم و دانش فنی بالایی را برای بهبود و ارتقا سایت شما به بهترین شکل ممکن داریم.

در صورتیکه به طراحی سایت، ارتقا سایت، بهینه سازی و سئو، مدیریت محتوای وبسایت، طراحی نسخه موبایل، اپلیکیشن، سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس، برنامه نویسی وب نیاز دارید ما بهترین وبمسترهای خود را برای اجرای موفقیت آمیز پروژه های شما در اختیارتان قرار میدهیم.

وبمستر کیست و به چه کسی گفته میشود؟

وبمستر یا متخصص وب فردی است که محتوا، ساختار، قالب و عملکرد یک وب سایت را ایجاد و مدیریت می کند، پشتیبانی سرور و اجرای جنبه های برنامه نویسی فنی سایت، بهبود تجربه کاربری،  اجرای کمپین های بازاریابی آنلاین، بهینه سازی و ارتقا در موتورهای جستجو، افزایش مشتریان و درآمد کارفرما از طریق وبسایت از دیگر وظایف وبمسترها می باشد. البته از این کلمه برای معرفی ابزارهای مدیریت وب سایت نیز استفاده میشود که در حقیقت همان ابزارهایی هستند که توسط وبمسترها مورد استفاده قرار میگیرند.

شخص وب مستر کیست و وظایف او چیست

در هر شرکت باتوجه به نوع فعالیت و بزرگی یا کوچکی سازمان، وبمستر وظایف متفاوتی میتواند داشته باشد. مثلا در یک شرکت بسیار بزرگ ، همه وظایف بر دوش یک نفر نیست و یک تیم وبمستری وجود دارد که وظایف میان افراد مختلف براساس توانایی هایی که دارند تقسیم میشود.  اما در یک شرکت کوچک ، وبمستر معمولا یک فرد است که از پشتیبانی سرور، طراحی و راه اندازی سایت تا ارتقا، مدیریت و بهبود عملکرد سایت را برعهده دارد.

عنوان “وب مستر” یک عنوان شغلی است که حوزه وسیعی از وظایف مرتبط با تکنولوژی های تحت وب را شامل میشود که پیشینه نسبتا طولانی نیز دارد.

وبمسترها ابتدا برای مدیریت بسیاری از جنبه های مختلف یک وب سایت وارد عمل شدند. اگرچه امروزه برخی از کارفرمایان هنوز با جستجوی عبارت وبمستر به دنبال استخدام یا همکاری با این افراد هستند ، اما این شغل به عناوین مختلفی تقسیم شده، برای مثال متخصص سئو، طراح وب، پشتیبان سرور و… زیرشاخه های مدیریت وب هستند.

وظایف و توانایی های وبمستر چیست؟

وظابف یک وبمستر چیست و این افراد چه توانایی هایی دارند؟ بطور کلی میتوان گفت این جایگاه نیاز به فردی منعطف از نظر قابلیت های تخصصی دارد. در هر سازمان ، وظایف مدیران وب متفاوت است که ارتباط زیادی با حوزه فعالیت شرکت و استراتژی های بازاریابی دیجیتال تدوین شده دارد.

هدف بسیاری از شرکتها و کسب وکارها از استخدام یک وب مستر، طراحی سایت یا ارتقا آن با سئو در موتورهای جستجو و کسب رتبه در صفحه اول گوگل می باشد. برخی دیگر با هدف پشتیبانی سایت و افزایش امنیت سایت این کار را انجام میدهند. در حالیکه وبمستر میتواند کلیه امور مربوط به طراحی، نگهداری و ارتقا سایت را برعهده بگیرد.

6 وظیفه اصلی وبمستر را در ادامه مشاهده میکنید که معمولا تمامی این موارد در یک فرد جمع نمی شود و به همین دلیل است که به شما توصیه میکنیم با شرکت های متخصص همکاری کنید زیرا شرکتهایی مثل سئوبهینه، دارای نیروها و متخصصینی هستند که همه جوانب را پوشش میدهد.

برنامه نویسی وب

وب مسترها نقش کلیدی در طراحی سایت دارند و برای این تخصص نیاز به تسلط بر برنامه نویسی وب و آشنایی کامل با html دارند. برنامه نویسی وب را می توان به طور مختصر در برنامه نویسی کلاینت و سرور دسته بندی کرد. سمت مشتری به برنامه نویسی مرتبط با دسترسی به داده های کاربران و ارائه اطلاعات نیاز دارد. همچنین باید اطمینان حاصل شود که افزونه های کافی برای غنی سازی تجربه کاربری در رابط کاربری گرافیکی از جمله اقدامات امنیتی وجود دارد.

برای بهبود تجربه کاربری و عملکردهای مرتبط در سمت سرویس گیرنده ، معمولاً از جاوا اسکریپت استفاده می شود که یک پلت فرم عالی جهت طراحی و پیاده سازی برنامه های وب سمت مشتری است.

HTML5 و CSS3 از اکثر قابلیت های سمت سرویس گیرنده که توسط سایر چارچوب های برنامه ارائه شده است ، پشتیبانی می کند.

سمت سرور نیاز به نوع برنامه نویسی دارد که بیشتر مربوط به بازیابی اطلاعات ، امنیت و عملکرد است. برخی از ابزارهای مورد استفاده عبارتند از ASP ، Lotus Notes ، PHP ، Java و MySQL. ابزارها/پلتفرم های خاصی وجود دارد که هم در برنامه نویسی سرویس گیرنده و هم در سمت سرور کمک می کند. برخی از نمونه های آنها Opa و Tersus هستند. همانطور که میبینید باتوجه به توضیحات ارائه شده، وظیفه یک وبمستر که به عنوان برنامه نویس وب فعالیت میکند بسیار تخصصی و سنگین است.

تسلط بر وردپرس و CMsها

اگر فردی تسلط کامل بر سیستم های مدیریت محتوا داشته باشد، در حقیقت امکان تبدیل شدن به وبمستر را دارد. باتوجه به اینکه وردپرس محبوب ترین و پرکاربردترین سیستم مدیریت محتوای وب است، وب مستر وردپرس نیز یکی از پرتقاضاترین جایگاه های شغلی در ایران و جهان میباشد.

وبمستر وردپرس و مسلط بر انواع cmsها

امروزه cmsها باعث شده اند که طراحی وب سایت و فروشگاه اینترنتی توسط افراد تازه کار هم انجام شود. اما به همین سادگی نمیتوان انتظار موفقیت یک سایت وردپرسی با قالب آماده که خیلی ناشیانه راه اندازی شده، را داشت. اینجاست که افراد خبره میتوانند با عیب یابی، سئو تکنیکال، رفع ایرادات و بسیاری از اقدامات دیگر موفقیت و دیده شدن وبسایت را رقم بزنند.

سئو و بهینه سازی سایت

یک سایت بدون بهینه سازی هیچ ارزشی ندارد. وبسایت ها زمانی ارزشمند هستند و می توانند برای مالکین خود ارزش آفرین باشند که توسط کاربران دیده شوند. سئو منجر می شود که سایت در شبکه های اجتماعی ، موتورهای جستجو و بطور کلی در اینترنت توسط کاربران زیادی بازدید شود. هرچقدر که وبمستر سئو توانایی و دانش بیشتری داشته باشد، بازدید سایت نیز بیشتر خواهد بود. این فرآیند شامل لینکسازی، تولید محتوا، بهینه سازی کلمات کلیدی، بهینه سازی کد قالب، سئو تکنیکال، سئو داخلی و خارجی، و ده ها اقدام دیگر میشود که یکی از بزرگترین بازه های وظایف وب مسترها را در بر میگیرد.

یکی از مهمترین نقش های یک وب مستر حرفه ای ، جلب بازدیدکنندگان برای وب سایت و اطمینان از رتبه بالا در موتورهای جستجو است. این افراد منابع مناسبی را برای تبلیغات موثر کسب و کار شما پیدا خواهند کرد. آنها عناصر مختلف سایت را بهینه می کنند تا در رتبه بندی موتورهای جستجو بالاتر برود.

تدوین استراتژی بازاریابی و تولید محتوا

یکی دیگر از مهمترین وظایف وبمستر ها تدوین استراتژی های محتوا و تولید محتواست. داشتن یک ایده اساسی در مورد استراتژی محتوا برای مدیران وب سایت بسیار مهم است. هر زمان که مشتریان شما برای جنبه های بازاریابی به شما اعتماد کنند ، تدوین و ارائه استراتژی های بازاریابی محتوا ضروری است. از آنجا که بسیاری از شرکت ها نیروی لازم و کافی برای تولید انواع محتوای تصویری ، متنی و صوتی را در اختیار ندارند و محتوا رکن اصلی بازاریابی اینترنتی محسوب می شود، ضرورت حضور یک وب مستر استراتژیست محتوا کاملا به چشم میخورد، فردی که بتواند برای بازاریابی محتوا ایده پردازی کند و با اجرای آن به موفقیت یک کسب و کار کمک نماید.

پشتیبانی سرور و امنیت سایت

پشتیبانی وب سرور و هاستینگ سایت اهمیت زیادی دارد. تمامی اطلاعات مربوط به محصولات، صفحات، مشتریان، تصاویر سایت روی سرور ذخیره سازی میشود. تامین امنیت، جلوگیری از هک سایت، افزایش امنیت سرور جز وظایفی هستند که برعهده متخصصین وب قرار دارد. البته بسیاری از شرکتهای ارائه دهنده هاست، معمولا چنین خدماتی را ارائه می دهند ولی ممکن است شرایطی اتفاق بیفتد که شما نیاز به تغییرات و اقدامات سریع داشته باشید به همین دلیل باید همواره فرد یا شرکتی مسئول مستقیم پشتیبانی و کنترل سرورهای سایتتان باشد.

تسلط بر ابزارهای وبمستر

در نهایت باید گفت که متخصص وب برای اجرای ایده ها، تجزیه تحلیل سایت، تدوین استراتژی، بررسی عملکرد و سنجش موفقیت روشها به نرم افزار سئو و ابزارهایی نیاز دارد که امروزه با نام ابزارهای وبمستر شناخته می شوند. هرنوع ابزاری که بتواند در جهت تحقق اهداف و وظایف یک فرد وب مستر کاربرد داشته باشد در این دسته قرار میگیرند. بسیاری از این ابزارها ساده هستند و یادگیری آنها به فقط چند دقیقه آموزش نیاز دارد ولی برخی پیچیده بوده و نیاز به دانش بالایی برای بهره گیری تخصصی دارند. که در ادامه تعدادی از مهمترین این ابزارها را معرفی میکنیم.

8 ابزار مهم وبمستر در جهان

نمی توان منکر این مسئله بود که دریایی از ابزارهای وبمستر و سئو وجود دارد که یک شرکت می تواند به کمک آنها با بهینه سازی مناسب وب سایت های خود ، رتبه سایت در موتورهای جستجو خود را بهبود بخشد. ما 8 ابزار ضروری را معرفی می کنیم که هریک برای بهینه سازی بخشی از سایت مناسب هستند.

8 ابزار وب مستر جهت آنالیز وب

برخی از ابزارها جهت اصلاح ساختار برنامه نویسی، برخی بررسی لینک های داخلی و بکلینک، تعدادی برای مشاهده بازدید، عبارات کلیدی جستجو شده، تحلیل کلمات کلیدی، تحلیل رقبا، بررسی سرعت و عملکرد سایت، اطلاعات و آمار مربوط به دامنه و … کاربرد دارند. درواقع این ابزارها عصای دست تحلیلگران وب و سئوکاران هستند و بدون آنها عملا نمیتوان تصمیمات اصولی و صحیحی را اتخاذ کرد. همچنین در 7 ابزار مهم آنالیز سئو به غیر از این موارد، ابزارهیا دیگری هم معرفی شده که فوق العاده کاربردی و موثر هستند.

ابزارهای وبمستر گوگل

دقت کنید که از کلمه ابزارها استفاده کردیم. بله، گوگل دارای چندین ابزار مختلف برای تجزیه تحلیل وب و بازاریابی اینترنتی میباشد که بسیاری از افراد فقط با گوگل وب مستر تولز آشنایی دارند که امروزه با نام سرچ کنسول شناخته میشود. درحالیکه گوگل ادوردز، گوگل انالیتیکس، گوگل مای بیزینس و چندین ابزار دیگر برای متخصصین و مدیران وب سایت ها از طرف گوگل ارائه شده است که هریک قابلیت ها و کاربردهای خاص خود را دارند. برای مثال در آنالیتیکس میتوانید نحوه بازدید از سایت توسط کاربران، مدت زمان حضور آنها روی سایت ، صفحاتی که بیشترین بازدید را داشته و اطلاعات کاربردی دیگری را مشاهده کنید. بطور ویژه در آموزش گوگل وبمستر تولز (گوگل سرچ کنسول) این ابزار را بصورت کامل و با جزئیات توضیح داده ایم که پیشنهاد میکنیم اگر یک سایت اینترنتی دارید حتما مطالعه نمایید.

همچنین یکی دیگر از مهمترین ابزارهای وبمستر که به آنالیز سرعت و عماکرد سایت می پردازد و زیرمجموعه گوگل است، page speed insight  است که تست سرعت در pagespeed insights را میتوانید از لینک مشخص شده مطالعه کنید.

ابزار screaming frog

Screaming Frog یک ابزار خزنده بسیار خوب است که به تحلیل و حسابرسی سئو سایت کمک میکند. این ابزار می تواند به شما در شناسایی برخی از موارد اساسی که ممکن است از کمتر به آنها توجه داشته باشید و اهمیت زیادی هم در سئو دارند، کمک نماید. برخی از عناصری که می تواند شناسایی کند عبارتند از:

  • بررسی عنوان صفحه ، توضیحات متا و کلمات کلیدی متا
  • بررسی تصاویر با حجم بزرگ
  • خطاها در کدهای پاسخ ، آدرس های اینترنتی و متعارف
  • ایرادات مربوط به صفحه بندی
  • معرفی استانداردهای بین المللی سئو

وبمستر سئو محلی BrightLocal

اگر به دنبال انجام سئو محلی هستید ، این وب سایت بسیار مفید است. البته این ابزار نسبت به سایر موارد ذکر شده چندان فنی نیست اما اطلاعات مهمی از وضعیت جستجوی محلی سایت به شما میدهد که در افزایش بازدید سایت تاثیر دارد.

یکی از قابل توجه ترین ویژگی های BrightLocal امکان بررسی نقل قول های محلی در مورد یک وب سایت است. که می توانید با اطلاع از نظرات کاربران و انتقاداتی که مطرح کرده اند، سایت خود را بهبود دهید.

ابزارهای آنالیز سایت سئوبهینه

سئوبهینه با ارائه 50 ابزار تحلیلی در سامانه analyser.seobehine.ir یک وبمستر کامل و رایگان را در اختیار شما قرار داده است که میتوانید از جهات مختلف سایت یا فروشگاه اینترنتی خود را تحلیل کنید. با ورود به لینک مشخص شده میتوانید بکلینکها ، لینکهای داخلی، متاتگ صفحات، اتوریتی دامنه، سرعت سایت، وضعیت سرور و اطلاعات مهم دیگری را به کمک این ابزارها تحلیل کنید. نه فقط برای وبسایت خودتان، بلکه به راحتی سایت رقبا را هم آنالیز کنید.

ابزار Botify

از نظر بسیاری از متخصصان سئو ، Botify یکی از ابزارهای وبمستر عالی است که در مورد ویژگی های فنی سئو بطور کامل کاربرد دارد. موتورهای جستجو مانند گوگل تقریبا نیمی از محتوای وب سایت های بزرگ را از دست می دهند. محتوای از دست رفته = سود از دست رفته!

ابزار وبمستر botify جهت آنالیز سایت

Botify به شما کمک می کند تا فرصت های از دست رفته را کشف کرده و آنها را به نتایج سودآور تجاری تبدیل کنید.

Botify به دلیل توانایی در سئو تکنیکال و تجزیه تحلیل کلمات کلیدی شناخته می شود. در واقع هیچ قانون کلی وجود ندارد که از چه ابزارهایی برای پیگیری تمام فعالیت های بهینه سازی سایت خود استفاده کنید. همه چیز بستگی به نیازهای خاص شما و نوع کسب و کارتان دارد.

ابزار آنالیز سایت GTmetrix

به طور خلاصه ، GTMetrix ابزاری است که دقیق ترین گزارش را در مورد سرعت صفحه ارائه می دهد.

این ابزار در مقایسه با Google Speed Insights گوگل، دارای جزئیات بیشتری است زیرا GTMetrix می تواند ایرادات مربوط به تعداد درخواست های صفحه ، جاوا اسکریپت و فایل های CSS که باعث کندی سرعت صفحه می شوند ، دقیقاً مشخص کند. برای یادگیری دقیق این ابزار پیشنهاد ما به شما مطالعه معرفی سایت gtmetrix برای سئو است.

W3c validator وبمستر تخصصی برنامه نویسی وب

برای اعتبارسنجی سورس کدها و برنامه نویسی قالب سایت، معتبرترین معیار ابزار W3C Validator است. اگرچه رفع ایرادات و خطاهایی که توسط این وبمستر اعلام میشود کاملا تخصصی است و باید توسط افراد ماهر و مسلط به برنامه نویسی وب انجام شود، اما میتواند شما را از اشکلات قالب سایت مطلع نماید تا با هماهنگی با افراد متخصص آنها را رفع کنید. را به عنوان ابزاری برای SEO در نظر نمی گیرید. با این حال ، به همان اندازه مهم است.

Ahrefs

برای تجزیه و تحلیل بک لینک های سایت ، Ahrefs می تواند روشن ترین نتایج را در مورد لینک ها به شما ارائه دهد. تعداد بک لینک، نوع لینکها، صفحاتی که لینک دریافت کرده اند، سایتها و صفحاتی که به شما لینک داده اند، کیفیت هر لینک، اطلاعات کلیدی هستند که می توانند در تدوین استراتژی های لینکسازی به شما کمک کنند. این اطلاعات را به راحتی از ahrefs استخراج کنید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *