safe search چیست و چه تاثیری در نتایج جستجو دارد؟

safesearch جستجوی ایمن گوگل

طی چند روز گذشته، محدودیت یکپارچه دسترسی به جستجوی گوگل از طریق فعالسازی safe search در ایران نظر کاربران را به خود جلب کرده است. این قابلیت به منظور کنترل دسترسی کودکان به نتایج جستجوی غیراخلاقی مورد استفاده قرار میگیرد که والدین آنها میتوانند با فعالسازی جستجوی امن، از بابت دسترسی کودک به محتوای نامناسب آسوده خاطر باشند. طبق شنیده ها و اخباری که در فضای مجازی منتشر شده، این قابلیت برای تمام کاربرانی که از آی پی ایران در گوگل جستجو میکنند، فعال شده و حتی محدود به گوگل هم نمیشود، بلکه موتور جستجوی bing نیز همین وضعیت را دارد.

این قابلیت در کنار محدودیتی که دارد، مزایای هم به همراه دارد، مثل:

  • کنترل دسترسی کودک به نتایج موتورجستجو
  • کاهش خطر هک و ویروسی شدن سیستمهای کامپیوتری کاربران
  • جلوگیری از نمایش محتوای غیراخلاقی
  • فهرستی از تمام وبسایتهای بازدید شده توسط کودکان را بزرگسالان گزارش میدهد.
  • به اشتراک گذاری فایل ها و برنامه های بدون مجوز را مسدود می کند.

در این مطلب، به بررسی دقیق safe search و تاثیری که در نتایج جستجو، نحوه مشاهده نتایج و تاثیری که بر وبسایتهای کسب و کار دارد، می پردازیم.

در برخی از سایتهای و اکانت های شبکه های اجتماعی گفته شده که این اقدام میتواند موجب کاهش بازدید برخی از وب سایتهای مرتبط با پزشکی و خدمات درمانی شود، در صورتیکه چنین چیزی در حال حاضر اثبات نشده و این وبسایتهای بدون مشکل به کاربرانی که عبارات مرتبط را جستجو میکنند در نتایج گوگل نمایش داده میشوند و فقط وبسایتهای غیراخلاقی حذف شده اند.

SafeSearch چیست؟

در توضیحاتی که گوگل برای قابلیت safesearch ارائه داده، کنترل و نظارت والدین بر دسترسی نوجوانان و کودکان به محتواهای غیراخلاقی مانند محتوای جنسی، خشونت و موارد مشابه ذکر شده است که امکان فیلتر کردن و حذف خودکار وبسایتهایی که حاوی تصاویر، ویدئو و محتوای غیراخلاقی هستند را فراهم نموده است. با فعالسازی آن، هیچگونه وبسایت غیراخلاقی در نتیجه جستجوی کودک در گوگل به اون پیشنهاد نمیشود.

SafeSearch تصاویر و محتوای غیراخلاقی را از نتایج جستجوی گوگل مسدود می‌کند و این اطمینان را میدهد که کودکان شما به چیز مشکوکی برخورد نکنند. علاوه بر این، می توان آن را برای انواع مرورگرها، تبلت ها و دستگاه های تلفن همراه راه اندازی کرد.

کودکان اغلب در هنگام آنلاین بودن در معرض خطر هستند زیرا لزوماً عواقب بسیاری از اقدامات را درک نمی کنند. اما آیا فعالسازی این قابلیت برای تمام کاربران ایرانی بدون در نظر گرفتن محدودیت سنی، کار درستی تلقی میشود؟ این اقدام چه تاثیری بر رتبه سایتها در گوگل دارد؟ کدام کسب و کارها با تاثیرات منفی فعالسازی جستجوی ایمن مواجه خواهند شد؟

آیا این قابلیت فقط بر روی گوگل فعال شده است؟

طبق مشاهدات تیم سئوبهینه میتوان گفت در حال حاضر به غیر از گوگل، موتورجستجوی بینگ نیز به چنین وضعیتی درآمده است. یعنی قابلیت safe search برای جستجوی ایمن کودکان در bing هم فعال شده. به غیر از این دو مورد ما موتورجستجوی duckduckgo را نیز بررسی کردیم، که چنین قابلیتی روی آن روشن نیست و دسترسی به همه صفحات وب آزادانه انجام میشود، اما شما میتوانید تعداد بیشتری از موتورهای جستجو را بررسی کنید. در لینک 14 موتور جستجو ایرانی و خارجی به غیر از گوگل، تعداد زیادی موتورجستجو به غیر از بینگ و گوگل معرفی شده اند که میتوانید هریک را تست کنید.

اهمیت فیلتر کردن وب برای کودکان چیست؟

اینترنت یک پلتفرم آموزشی فوق العاده برای کودکان است، اما متأسفانه، مملو از تهدیدات آنلاین و محتوای نامناسب نیز هست که کودکان هرگز نباید در معرض آن قرار گیرند. علاوه بر محافظت از کودکان در برابر مخاطرات دنیای بیرون، امروزه والدین نیز باید از آنها در برابر دنیای آنلاین محافظت کنند.

با تنظیم فیلترهای مناسب، والدین می توانند از کودکان در برابر تهدیدات آنلاین محافظت کنند. با استفاده از اقدامات دیگری مانند یادگیری در مورد تهدیدات سایبری، استفاده از برنامه ‌های کنترلی، تنظیم دستورالعمل‌ها و صحبت با بچه‌ها در مورد خطرات آنلاین، والدین می‌ توانند این شکاف را پر کنند و از ایمنی کودکان در هنگام گشت و گذار آنلاین اطمینان حاصل کنند.

نحوه عملکرد  SafeSearch

وقتی SafeSearch روشن است: اگرچه که نمیتوان گفت SafeSearch  بصورت صد در صد کاملا دقیق عمل میکند، به فیلتر کردن محتوای نامناسب در نتایج جستجو برای همه درخواست‌های جستجو در بین تصاویر، ویدیوها و وب‌سایت‌ها کمک می‌کند.

در این حالت زمانیکه شما عبارت safe search را در مرورگر خود یا نوار جستجوی گوگل وارد کنید، پیغام زیر داده میشود:

وقتی SafeSearch خاموش است: مرتبط‌ترین نتایج با عبارات یا کلمات جستجو شده توسط کاربر به او نمایش داده میشود که امکان دارد حاوی محتوای غیراخلاقی نیز باشد.

چه افرادی می تواند تنظیمات SafeSearch را تغییر دهند؟

شما میتوانید با وارد شدن به حساب کاربری خود در گوگل، اقدام به روشن یا خاموش کردن جستجوی امن نمایید.

در محیط کاری، پشتیبان شبکه و سیستم شما میتواند این کار را انجام دهد.

تامین کنندگان شبکه اینترنت می توانند جستجوی ایمن را قفل کنند که در این صورت شما به هیچ وجه قادر به تغییر دادن و خاموش کردن آن نیستید. موردی هم که برای کاربران ایرانی ایجاد شده، به نظر میرسد به از طریق تامین کنندگان شبکه باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *