موتور جستجوی بینگ و اهمیت رتبه سایت در bing

معرفی موتور جستجوی بینگ و دلایل اهمیت رتبه سایت در bing

موتور جستجوی بینگ bing یکی از موتورهای جستجو است که پس از گوگل محبوبترین و پرکاربردترین آنها نیز به شمار می رود. البته هیچ کدام از موتورهای جستجو توانایی رقابت با گوگل را ندارند به همین دلیل است که بیشتر تلاش وبمسترها به منظور ارتقا رتبه لیست نتایج موتور جستجوی بینگ است.

اما چون بینگ بوسیله مایکروسافت راه اندازی شده و همچنین موتورجستجوی یاهو نیز تا حد زیادی به رتبه بندی بینگ نزدیک است و کاربرانی که در نوار آدرس مرورگر فایرفاکس عبارتی را جستجو کنند ، نتایج را براساس رتبه بندی موتور جستجوی bing مشاهده خواهند کرد که همین موارد می تواند دلایل خوبی برای ارتقا رتبه یک سایت در بینگ باشد.

در این مطلب چند ویژگی و کاربرد خاص بینگ را معرفی می کنیم و دلیل اهمیت توجه به فاکتورهای سئو بینگ را بیان می نماییم.

همچنین پیشنهاد می کنیم برای تشخیص تفاوت های گوگل با بینگ و مهم ترین فاکتورهای سئو در هرکدام مقاله علت تفاوت نتایج جستجو در گوگل و بینگ چیست؟ را مطالعه نمایید.

موتور جستجوی bing

موتور جستجوی bing در سال 2009 توسط مایکروسافت راه اندازی شد.  پیش از این در سال 2007 ، مایکروسافت ابزاری با نام live search را رونمایی کرده که در واقع موتور جستجوی بینگ ، تکامل یافته آن ابزار است. و در حال حاضر به 40 زبان خدمات جستجوی اینترنتی را ارائه می دهد. مایکروسافت هدف از راه اندازی بینگ را تصمیم گیری سریع برای رسیدن به اهداف کاربران ذکر کرده است.  هنگامی که در بینگ جستجو می کنید ، علاوه بر ارائه نتایج جستجوی عبارت موردنظر ، بینگ لیستی از وبسایت ها و نتایج مرتبط را در سمت چپ صفحه نتایج نشان می دهد. بینگ از فناوری شرکتی به نام Powerset استفاده می کند که تحت مالکیت مایکروسافت قرار گرفته است.

Bing  با ویژگی های متنوع و جالبی طراحی شده است. مثلا زمانی که شما موس را روی یکی از لینک ها در فهرست نتایج جستجو می برید به شما اطلاعات اضافی را در یک پنجره مجزا نمایش می دهد. یا زمانی که در حال تایپ عبارت کلیدی خود هستید برخی از عبارات دیگر همزمان به شما پیشنهاد می شود.

بینگ را می توان سلاح مایکروسافت برای رقابت با موتور جستجوی گوگل دانست. اما اگر انتظار دارید Bing قاتل گوگل شود ، در اشتباه هستید.

(جهت مشاهده 14 موتور جستجو به غیر از گوگل کلیک کنید و به جایگاه سایت خود در لیست هرکدام از موتورهای جستجوی ذکر شده توجه داشته باشید.)

جستجوی سفارشی بینگ

بینگ ابزاری جدید برای جستجو در سطح تجاری به نام Bing Custom Search را معرفی کرده است.

جستجوی سفارشی Bing به شما امکان می دهد موتور جستجوگر را حول یک موضوع خاص سفارشی سازی کنید. پس از انتخاب موضوع ، تمام وب سایت هایی که در این زمینه فعالیت دارند توسط خزنده بینگ بررسی می شوند و براساس الگوریتم های رتبه بندی لیست نهایی به شما ارائه می شود.

همچنین می توانید از جستجوی سفارشی، نتایج و وب سایت های مورد علاقه خود را در بالای لیست قرار دهید.

جستجوی سفارشی بینگ را می توان طوری برنامه ریزی کرد تا نتایج را فقط از یک سایت خاص نمایش دهد.

مایکروسافت این قابلیت را ابزاری جهت یافتن نتایج مربوط به یک حوزه یا صنعت خاص توصیف می کند.

نتایج بدون تبلیغات نمایش داده می شوند و می توانید پیشینه عبارات جستجو شده را بازگردانی کنید. یعنی اگر فقط می خواهید موتور جستجو مطالبی را که شما نوشتید طی یک سال گذشته بازگرداند ، می توانید این کار را انجام دهید. نمایش پیشینه جستجو در گوگل فقط زمانی است که شما با جیمیل خود آنلاین بوده و عبارتی را جستجو کرده باشید ، اما بینگ بدون نیاز به ورود به ناحیه کاربری ، تاریخچه جستجوی شما را ذخیره خواهد کرد.

کاربردهای متفاوتر موتور جستجوی بینگ

مدیران مایکروسافت اعتراف می کند که در این زمینه رقابت را به گوگل باخته است. اما همواره سعی کرده کاربردها و قابلیت هایی متفاوت نسبت به سایر موتورهای جستجو را ارائه دهد.  اگچه بسیاری از کاربردهای bing فقط برای کاربران ساکن در آمریکا قابل دسترسی است اما در کشورهای دیگری نیز مثل انگلستان در حال توسعه می باشد.

مایکروسافت می گوید Bing در تصمیم گیری بهتر به کاربران ، کاربردهایی فراتر از موتورهای جستجو دیگر دارد. تصمیم گیری برای خرید ، برنامه ریزی سفر، تحقیق و بررسی ضعیت سلامتی و یافتن یک کسب و کار محلی ، 4 نوع از متفاوت ترین عملکردهای بینگ هستند.

و این یعنی ، جهت بدست آوردن اطلاعات دقیق تر پزشکی و سلامتی یا بررسی حرکت قطار یا زمان پروازها برای پیش بینی سفر ، بینگ ابزار بهتری نسبت به سایر رقبا می باشد. البته برای کاربران آمریکایی.

ویژگی های منحصر به فرد بینگ

بینگ دارای چندین ویژگی مفید و منحصر به فرد است. به عنوان مثال ، اگر موس را به سمت راست یکی از سایت های نمایش داده شده در لیست نتایج قرار دهید ، یک خط عمودی نازک ظاهر می شود و Bing یک متن انتخابی از سایت مورد نظر را نمایش می دهد. این ویژگی می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که از آن بازدید کنید یا نه. بینگ همچنین جستجوهای قبلی را در سمت چپ صفحه لیست می کند.

برخی از ویژگی های حال حاضر بینگ در گذشته در Live Search نیز وجود داشت ما امروزه قوی تر و منعطف تر شده است. جستجوی بهتر تصاویر و پخش فیلم در همان لیست نتایج جسستجو از نوآوری های این موتور جستجو هستند. زمانی که شما عبارتی را سرچ می کنید تصاویر مرتبط نیز در صفحه نتایج نمایش داده می شود و وقتی نشانگر موس را روی هر تصویر ببرید در ابعاد بزرگ نیز نمیش داده می شود. برای ویدئو ها نیز اگر نشانگر موس روی کلیپ مورد نظر برده شود شروع به پخش خواهد کرد.

چرا رتبه سایت در بینگ اهمیت دارد؟

موتور جستجوی یاهو ، اطلاعات و لیست نتایج را براساس الگوریتمهای رتبه بندی بینگ ارائه می دهد. موتور جستجوی پیش فرض مرورگر firefox ، براساس یاهو تنظیم شده است.  اگرچه درصد بسیار بالایی از جستجوهایی که در اینترنت انجام می شود بوسیله گوگل است ، اما بینگ به عنوان موتور جستجوی شرکت مایکروسافت ، غول نرم افزاری دنیا است. زمانی که ویندوز را نصب می کنید ، مرورگر پیشنهادی مایکروسافت ، اینترنت اکسپلورر است که البته اخیرا آن را به Microsoft edge تغییر داده و قابلیت های بیشتری به آن اضافه شده است. جستجوی یک کلمه یا عبارت در نوار مرورگر ، لیست نتایج در bing را نمایش می دهد و این مهم ترین دلیل اهمیت رتبه سایت در بینگ است.

همچنین اگر فرض کنیم تعداد کاربر کمی از طریق بینگ وارد سایت شما می شوند ، اما همان تعداد کم موجب افزایش بازدید سایت شما خواهند شد که چون کاملا طبیعی و بدون تقلب انجام می شود اعتبار سایت را بالاتر خواهد برد و در بلند مدت در رتبه سایت در نتایج گوگل ، رتبه الکسا و اتوریتی دامنه نیز موثر است.

با این اوصاف ، بینگ و یاهو در حدود 30 درصد حجم جستجوهای انجام شده در ایالات متحده را در اختیار دارند که نشان از کاربردهای زیاد این موتور جستجو در این کشور دارد. شاید در آینده ای نه چندان دور ، bing پرکاربردترین ابزار جستجو در جهان و حتی ایران شود! پس به فکر سئو و بهینه سازی سایت خود با در نظر گرفتن الگوریتم های بینگ نیز باشید.

حتی در حال حاضر در ایران هم بسیاری از افراد بدون وارد شدن به گوگل در نوار مرورگر فایرفاکس عبارتی را جستجو می کنند بصورت پیش فرض با لیست نتایج یاهو مواجه می شوند که از بینگ قدرت می گیرد.

1 پاسخ
  1. زری دهقانی
    زری دهقانی گفته:

    سلام ببخشید مزاحم شدم میخاستم از کجا باید بدونم مخاطبم یا شماره مورد نظر از چه سایت یا موتور جستجواستفاده میکنه

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *