کنترل سئو سایت خود را در دست بگیرید

مدیریت و کنترل سئو سایت

کنترل سئو سایت به معنی حفظ شرایط مطلوب و مدیریت وضعیت یک وب سایت می باشد که باید با ابزارهای تخصصی رصد و  بهبود داده شود. زمانی که شما سایت خود را به رتبه خوبی در گوگل رساندید و یا فرآیند سئو را به درستی اجرا کردید و نتیجه گرفتید ، باید وضعیت را کنترل کنید و سایت را در بهترین وضعیت حفظ کنید ، زیر این پایان کار نیست.

در حقیقت هیچگاه سئو تمامی ندارد و مانند یک چرخه از اقدامات است که مرتبا باید تکرار شود و بعضا امکان دارد تغییراتی در این مسیر نیز اتفاق بیفتند. فعالیت رقبای شما ، تغییر در سلیقه گوگل ، ایجاد خطا در سایت ، حمله هکرها و بسیاری از موارد دیگر ، موجب می شوند که نیاز به سئو برای هر سایتی دائمی باشد ، مخصوصا برای وب سایت های موفق که در رتبه های بالای گوگل حضور دارند کنترل سئو سایت بسیار حائز اهمیت است.

ابزارهای کنترل سئو سایت

ابزارهایی که برای کنترل سئو و وضعیت سایت استفاده می شوند ، وب سایت های معتبری هستند که توسط بزرگترین شرکت های وب در دنیا ایجاد شده اند. برخی از آنها خدمات رایگان ارائه می دهند و برخی دیگر هزینه دریافت می کنند. هرکدام نیز در یک بخش خاص ، سایت را تحلیل می کنند. همواره برای کنترل سرعت سایت ، خطاهای برنامه نویسی ، وضعیت بروزرسانی وبسایت ، تعداد بازدیدهای روزانه و تعداد بک لینک های دریافتی باید دقت زیادی داشته باشید و هر روز اطلاعات خروجی از این وبسایت ها را مشاهده نمایید. برای کنترل هر بخش از سئو سایت می توانید از وبسایت هایی که توضیح می دهیم استفاده کنید.

برخی دیگر از ابزارهای رایگان: 5 ابزار مهم آنالیز سئو

ابزارهای کنترل سئو

کنترل سرعت سایت در سئو

سه سایت معتبر برای بررسی سرعت ، gtmetrix.com ، webpagetest.org ، pingdom.com هستند. همانطور که می دانید سرعت یکی از فاکتورهای مهم در سئو است که برای گوگل اهمیت زیادی دارد. تغییراتی که روزانه روی وبسایت اعمال می کنید امکان تغییر در فایل های html ، js   و css را به وجود می آورد و همین عوامل موجب تغییرات سرعت سایت می شود. وب سایت gtmetrix برای بهینه سازی سرعت را دقیق و کامل معرفی کرده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما مطلب مربوطه را مطالعه نمایید.

ابزارهای کنترل بک لینک

عامل دیگری که برای کنترل سئو سایت مورد بررسی قرار بگیرد ، وضعیت بک لینک های دریافتی است. برای گوگل کیفیت و اعتبار سایت هایی که به شما لینک داده اند اهمیت دارد پس باید آنها را مداوم چک کنید. وبسایت majestic.com یکی از بهترین ابزارهای کنترل بک لینک ها می باشد. که اطلاعات دقیقی از تعداد ، کیفیت و اعتبار و نوع آنها را با بروزرسانی روزانه ارائه می دهد. همچنین googel search console نیز بخشی را برای مشخص نمودن لینک های دریافتی دارد که معمولا هر هفته آپدیت می شود. البته وبسایت های دیگری نیز مثل moz هستند که فاکتورهای مهمی مثل اسپم اسکور ، دامین اتوریتی و پیج رنک سایت های مبدا را نشان می دهند.

مقاله پیشنهادی : بک لینک خوب چه ویژگی هایی دارد؟

کنترل خطای برنامه نویسی

ایرادات کدها و برنامه نویسی قالب ، یکی از عوامل افت سایت می باشد. ایراداتی که در کدنویسی ایجاد می شود را می توان به دو دسته تقسیم کرد. یکی مربوط به خطاهای ناخواسته و دیگری ایرادات موجود در فایل های htaccess  و robots.txt . برای مشاهده و کنترل دسته اول می توانید از سایت validator.w3.org استفاده کنید که تمام ایرادات موجود در کدنویسی قالب را نشان می دهد. اما برای دسته دوم نیاز است که تنظیمات لازم را بدانید. اگر از افزونه یوست سئو استفاده می کنید می توانید به راحتی فایل های مورد نظر را کنترل و مدیریت کنید.

مدیریت میزان و نحوه بازدیدها

تعداد بازدید های روزانه ، نحوه بازدید کاربران از صفحات ، آی پی کاربر ، bounce rate ، نرخ کلیک ، تعداد دفعات دیدن شدن سایت در گوگل توسط کاربران توسط دو ابزار سرچ کنسول و google analytics قابل مشاهده و مدیریت هستند. بررسی میزان و نحوه بازدید می تواند نقش مهمی در کنترل سئو سایت داشته باشد. زیرا شما متوجه می شوید چه صفحاتی بیشترین و کدام یک کمترین بازدید را داشته اند و به ازای چه عباراتی در نتایج جستجو ، سایت شما دیده می شود و در چه رتبه ای از گوگل قرار دارید.

مدیریت ساختار سایت

یکی دیگر از ابزارهای کنترل سئو سایت ، مربوط به سایتهایی می شود که برای مدیریت و بررسی ساختار صفحات ، محتوا و متاتگ ها استفاده می شوند. اگر سایت خود را در کنسول bing ثبت کنید این اطلاعات را می توانید رایگان مشاهده کنید. البته سایت هایی مثل sitechecker.pro نیز کاملا سایت را از این نظر تحلیل می کنند و اگر اشتباهی در ساختار عناوین ، متای توضیحات ، ایرادات ساختاری ، تعداد هدینگ ها و بسیاری از اطلاعات دیگر را ارائه می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *