site link چیست؟ نحوه ایجاد سایت لینک را نتایج گوگل

نحوه ایجاد و نمایش سایت لینک در نتایج گوگل

سایت لینک sitelink یکی از عناصری است که می توانند ظاهر سایت شما در نتایج جستجوی گوگل را بهبود دهد و به راحتی موجب افزایش نرخ کلیک CTR و ترافیک بیشتر شود و زمانی نشان داده می شوند که شما آدرس یک سایت یا برند آن را در گوگل جستجو کنید. همچنین اگر به ازای کلمه کلیدی صفحه اصلی در رتبه اول گوگل قرار بگیرد سایت لینک به کاربران نمایش داده می شود. با استفاده از این قابلیت نمایش مستقیم محصولات مهم ، خدمات اصلی ، اطلاعات تماس و بسیاری از اطلاعات ضروری دیگر به کاربران نمایش داده می شود.

معمولا سایت لینک ها توسط گوگل به صورت اتوماتیک برای هر سایتی ایجاد می شوند اما اگر مشکلی در این زمینه داشتید می توانید با اقداماتی که توضحی خواهیم داد سایت لینک را تقویت و به نوعی سفارشی سازی کنید. البته گوگل برای سایت هایی که محتوای بی کیفیت دارند یا رفتار اسپمی از خود نشان می دهند ، sitelinks را نمایش نمی دهد

سایت لینک چیست؟

سایت لینک ،  پیوندهایی هستند که در زیر آدرس اصلی سایت در نتایج گوگل که به صفحات دیگر سایت اشاره می کنند و در یک قاب قرار می گیرند. سایت لینک ها توسط الگوریتم های گوگل بطور خودکار ایجاد می شوند و معمولا گوگل مهم ترین صفحاتی که برای کاربران مفید هستند را نمایش می دهد. ای لینک ها در نسخه موبایل هم نشان داده می شوند.

گوگل در نمایش یک سایت در نتایج جستجو ، از عنوان ، آدرس اینترنتی ، توضیحات و نمایش صفحه های سایت استفاده می کند. به عنوان بخشی از فرآیند سئو در سئوبهینه سه مورد اول را شما می توانید به راحتی تغییر دهید ، اما برای سایت لینک ، این گوگل است که تصمیم می گیرد کدام صفحات را نمایش دهد.

چرا سایت لینک ها مهم هستند؟

ممکن است این سوال مطرح شود که اگر نمی توانیم روی سایت لینک ها تاثیری بگذاریم پس چرا اهمیت دارند؟ حتی در حالتی که sitelinks توسط خود گوگل تولید می شود ، چندین مزیت برای آنها می توان در نظر گرفت. البته برخی از پیشنهادات هستند که گوگل در این زمینه ارائه می دهد. در ادامه 4 مزیت استفاده از این قابلیت را توضیح داده ایم.

افزایش نرخ کلیک  (CTR)

سایت لینک ها  میزان ورودی کاربران به سایت شما را در نتایج جستجو را افزایش می دهند و این به معنای بیشتر دیده شدن و CTR های بالاتر است.

این مفهوم عملکردی شبیه به نقشه سایت دارد و خودتان نیز می توانید هنگام اجرای کمپین های PPC ، از طریق کنسول google adwords آن را به لینک مورد نظر اضافه نمایید.

با افزودن سایت لینک و سایر المان های اضافی ، تبلیغ فضای بیشتری را در صفحه اشغال می کند و قابلیت دیدن آن توسط کاربران افزایش می یابد.

یکی از مقالات مهم در این زمینه : روش های افزایش نرخ کلیک CTR

بازدید از صفحات داخلی

هنگامی که سایت لینک برای نام و برند سایت شما نشان داده می شود ، کاربران می توانند بدون مراجعه به صفحه اصلی شما مستقیماً به صفحات داخلی بروند.

که تجربه بهتری را در اختیار کاربران قرار می دهد و به صفحاتی که برای کسب و کار یا وب سایت شما مهمتر هستند افزایش  ترافیک را به دنبال دارد. کاربران لازم نیست وارد صفحه اصلی وب سایت شوند و می توانند مستقیما روی لینک مهم ترین صفحات مثل صفحات محصول یا فروش در همان صفحه گوگل کلیک کنند.

نشانه اعتماد گوگل به سایت

گوگل  برای همه وب سایتها قطعه های سایت لینک را نشان نمی دهد. نمایش این عنصر هنگامی که کاربران نام دامنه شما را جستجو می کنند یا برای جستجوی نمایش اطلاعات یا عبارات کلیدی خاص نشان از اعتماد گوگل به سایت و برند شما را دارد که عامل مهمی در ارتقای سئو محسوب می شود.

سایت لینک باعث ارتقای برند می شود

وقتی کاربران نام تجاری شما را در گوگل جستجو می کنند و لیستی از لینک ها را مشاهده می کنند ، خیلی راحت می توانند اطلاعات بیشتری در مورد شغل ، محصولات و خدمات شما کسب کنند.

چگونه می توانیم سایت لینک در گوگل ایجاد کنیم؟

اشاره کردیم که شما نمی توانید sitelinks را ایجاد کنید و آنها بصورت اتوماتیک توسط الگوریتم های گوگل تولید می شوند ، با این وجود ، چندین اقدام وجود دارد که می توانید برای کمک به گوگل در درک ساختار و محتوای سایت خود انجام دهید و این به نوبه خود شانس ثبت و ایجاد سایت لینک را در نتایج جستجو افزایش می دهد.

مطمئن شوید که جستجوی برند سایت در گوگل به آدرس سایت شما اشاره دارد و در رتبه اول قرار می گیرد. در غیر این صورت باید فایل robots.txt را بررسی کنید تا علت عدم دسترسی گوگل به سایت شما مشخص شود.

اطمینان حاصل کنید که با جستجوی برند سایت ، ابتدا صفحه اول آن در نتایج گوگل نمایش داده می شود

ساختاری ساده و آسان برای درک ربات های گوگل ایجاد کنید

از صفحه اصلی سایت به صفحات مهم لینک دهید

عناوین و توضیحات مناسب را برای صفحات اصلی درج کنید

برای کمک به گوگل در شناسایی صفحات مهم خود از لینک سازی داخلی استفاده کنید

صفحات مهم سایت را به نوار کناری اضافه کنید

حتما سئو تکنیکال سایت را دقیق انجام دهید . روش های مهم سئو تکنیکال را مطالعه کنید

برند خود را در تگ h1 صفحه اصلی قرار دهید

به ساختار سلسله مراتبی سایت خود دقت کنید تا بیش از 3 سطح نباشد

نحوه کار موتورهای جستجو به این صورت است که در طی خزیدن و ایندکس صفحات ، ابتدا از صفحه اصلی بازدید می کنند و سپس از لینکهای موجود در فهرست سایت ، نقشه سایت XML و محتوا برای بررسی صفحات داخلی دیدن می کنند.

منوی وب سایت شما ساختار سایت را نشان می دهد. منویی متفاوت از ساختار ، در اختیار کاربران قرار ندهید. برای رسیدن به بهترین نتایج ، این دو باید همگام و مشابه باشند.

ساخت سایت لینک sitelinks در نتایج جستجو

پیشنهادات گوگل برای نمایش بهتر sitelinks

طبق پیشنهادات گوگل ،به صفحات مهم از صفحه اصلی خود پیوند دهید. لینک سازی داخلی مزیت های زیادی مثل بهبود تجربه کاربری و سئو را نیز دارد.

علاوه بر افزودن صفحات انتخابی وبسایت در منو ، باید لینک های متنی نیز از صفحه اصلی خود به آنها اضافه کنید.

لینک ها نباید از طریق تصاویر داده شوند بلکه باید متن باشند ، در غیر این صورت ، گوگل آنها را درک نمی کند.

همچنین حتما از انکرتکست مناسب برای لینک ها استفاده کنید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید از صفحه اصلی خود به صفحه خدمات خود پیوند دهید ، از کلمه “خدمات” استفاده کنید.

گوگل پیشنهاد می دهد عناوین و توضیحات مناسب را برای صفحات انتخابی تعریف کنید.

علاوه بر استفاده از انکرتکست مناسب هنگام لینک سازی ، دقت به عناوین صفحه و توضیحات متا نیز مهم است.

به صفحاتی که می خواهید در sitelinks ظاهر شوند لینک های داخلی بیشتری بدهید.

این که صفحاتی از سایت ، لینک های بیشتری دارند به گوگل سیگنال های مثبتی می فرستد که به آن صفحه ها توجه بیشتری داشته باشد

یکی دیگر از راه های افزایش شانس قرار گرفتن یک صفحه در سایت لینک ساخت فهرست برای همان مطلب است که کاربر را به بخش های مختلفی از همان محتوا ارجاع می دهد

ناگفته نماند که برای اینکه گوگل به وب سایت شما اعتماد کند و فضای بیشتری را در نتایج جستجو به شما اختصاص دهد این است که  وب سایت شما از کیفیت بالای طراحی و ساختاری برخوردار باشد.

این بدان معناست که شما باید روی سئوی تکنیکال و درون صفحه ای وسواس بیشتری داشته باشید و اطمینان حاصل کنید که همه اجزا به درستی بهینه شده اند.

سایت لینک در نسخه موبایل

اگر یک وب سایت ریسپانسیو دارید ، پس هیچ نگرانی ندارید ، در غیر این صورت ، باید برای سازگاری محتوا و ساختار سایت خود با نسخه تلفن همراه اقدام کنید.

هر لینکی که در نسخه دسکتاپ دارید باید در نسخه موبایل نیز باشد تا سایت لینک به همان شکلی که در دسکتاپ نمایش داده می شود در موبایل نیز ارائه شود.

آیا می توانم سایت لینک را از جستجوی گوگل حذف کنم؟

از اکتبر سال 2016 ، این امر امکان پذیر نیست. در گذشته ، می شد سایت لینک را را با استفاده از تنظیمات “Demote Sitelinks”  که در کنسول جستجوی گوگل وجود داشت  حذف کرد اما این گزینه در حال حاضر موجود و فعال نیست.

به گفته گوگل ، اگر می خواهید یک صفحه از ظاهر شدن در سایت لینک حذف شود، باید با افزودن تگ “noindex” ، آن را به طور کامل از جستجوی گوگل حذف کنید که خیلی گزینه مناسبی به نظر نمی رسد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *