breadcrumbs چیست و چرا برای سایت اهمیت دارد؟

breadcrumbs چیست و چه تاثیری در سایت دارد

Breadcrumbs که در تلفظ فارسی بردکرامب گفته میشود، نوعی نشانه گذاری schema محسوب میشود و یکی از عناصر محبوبیت یک سایت از دید موتورجستجو است. گوگل در تمام مقالات و راهنماهای مربوط به بهینه سازی سایت و رتبه بندی نتایج بر اهمیت breadcrumbs تاکید می کند و دلیل آن کاملا واضح است، زیرا این نوع نشانه گذاری به کاربران و ربات های موتور جستجو در راستای پیمایش بهتر سایت کمک میکنند.

موتورهای جستجو از این لینکها برای دریافت ایده بهتر و درک دقیقتر در مورد ساختار هر نوع وب سایتی بهره میبرند و به کاربران کمک می کنند تا صفحات وب سایت ها را خیلی بهتر بپیمایند. همچنین استفاده درست از این قابلیت موجب می شود که در صفحات درونی لینک سازی موثری انجام شود و به بهبود تجربه کاربری کمک می نماید.

به راحتی می توان ارزش breadcrumbs در سئو و رتبه بندی سایت ها را متوجه شد ، زیرا در کنسول جستجوی گوگل یک قسمت کاملا مجزا و اختصاصی برای تحلیل و سنجش این قابلیت سایت در نظر گرفته شده که نشان از اهمیت بالای آن برای گوگل می باشد. درواقع سئو مجموعه ای از همین نکات کوچک است که زمانیکه در کنار هم قرار میگیرند تعیین میکند کدام سایت بهینه تر است و لیاقت قرار گرفتن در رتبه های بالاتر را دارد.

بردکرامب یا breadcrumbs چیست؟

Breadcrumbs ( معنی لغوی فارسی : خرده نان ) لینک هایی هستند که به کاربر امکان می دهد مسیر خود را از صفحه ای که هم اکنون در آن حضور دارد به صفحه اصلی وب سایت شما یا سایر صفحات مشاهده و ردیابی نماید و تاثیر زیادی در مسیریابی هدفمند کاربران دارد که معمولا در بالای صفحات سایت درج می شوند و می توان گفت به نوعی ساختار وبسایت را نمایش می دهند.

breadcrumbs مانند یک منوی کوچک بالای هر صفحه سایت است و به عنوان راهنمای مسیر عمل میکند. اگر سایتی این قابلیت را داشته باشد، زمانیکه شما در یک صفحه خاص از آن وب سایت هستید، در بالای صفحه (معمولا سمت راست یا چپ) لینکهایی مانند تصویر زیر را مشاهده میکنید، که صفحات قبلی و شاخه های اصلی آن صفحه را نمایش میدهد و کمک میکند شما خیلی راحت به دسته مادر آن مطلب یا صفحه اصلی سایت دسترسی پیدا کنید.

نمونه ای از breadcrumbs در سایت

در نمونه بالا که مربوط به یکی از صفحات  سایت سئوبهینه است ، قسمت اول لینک صفحه اصلی سایت، قسمت دوم لینک مقالات، و قسمت سوم نام صفحه ای که کاربر در آن حضور دارد مشخص شده است.

انواع مختلف بردکرامب

بردکرامب می تواند اشکال مختلفی داشته باشد، اما همه آنها یک هدف دارند، یعنی کمک به کاربران برای درک رابطه بین صفحه فعلی با مابقی صفحات سایت.

Breadcrumbs  ابزاری بسیار مفید برای ارتقای تجربه کاربری هستند ، به خصوص وقتی که سایت شما دارای سلسله مراتب پیچیده ای است و نیاز به یک نقشه راه مناسب برای رسیدن کاربران به صفحات داخلی دارد. همچنین به موتورهای جستجوگر کمک می کند تا ساختار داخلی سایت شما را بفهمند و تاثیر کاملا مثبت و خوبی بر سئو سایت شما می گذارد.

breadcrumbs ها به طور کلی به سه نوع اصلی دسته بندی می شوند که براساس کاربردهای آن تعیین می شوند. مثلا سایت خبری از یک نوع خاص استفاده میکند و یک سایت فروشگاهی از نوع دیگری از مسیرهای راهنما بهره میبرد. این مسئله حتما باید مورد توجه شما باشد و باتوجه به ویژگی و شرایط وبسایت خود بردکرامب را تنظیم کنید.

  • نمایش دهنده مکان

اینها رایج ترین انواع breadcrumbs در وب هستند که موقعیت یک صفحه را بصورت سلسله مراتبی و به عنوان زیرشاخه ای از دسته های بالاتر نشان می دهند. با استفاده از این breadcrumbs ها ، کاربر می تواند به صفحه ای که سرشاخه صفحات مشابه است ، مراجعه کند.

این روش ایجاد بردکرامب به روش معمول است که بسیاری از سایتها استفاده میکنند و یک ساختار سلسله مراتبی مناسب برای سایتهایی که وبلاگ دارند و مقالات و مطالب زیادی منتشر میکنند ایجاد مینماید.

  • تعیین دقیق مسیر

همانطور که از نام این دسته پیداست ، مسیری را که کاربر به یک صفحه وب رفته است را نشان می دهد و بوسیله این نوع از breadcrumbs می توان مسیر سایر مطالب را نیز به راحتی متوجه شد و دسترسی کاربر بسیار راحت و سریعتر خواهد بود. این مورد به دلیل ابهاماتی که برای کاربران و رباتهای خزنده گوگل ایجاد میکند، نه زیاد مورد استفاده قرار میگیرد و نه محبوبیت و کارایی چندانی دارد.

  •  ویژگی یا کلمه کلیدی

اگر فروشگاه اینترنتی دارید از این نوع استفاده کنید. اینها شبیه به breadcrumbs های مکان ( دسته اول ) هستند. تنها تفاوتی که دارند این است که به جای عنوان صفحه ، آنها از یک کلمه کلیدی یا ویژگی برای نشان دادن صفحه استفاده می کنند که بیشتر در وبسایت های تجارت الکترونیک و فروشگاه های اینترنتی مورد استفاده قرار می گیرند

پیشنهاد و توصیه ما به شما این است که همیشه بهتر است از breadcrumbs های مکان در سایت خود استفاده کنید ، زیرا دو نوع دیگر می توانند باعث تکثیر صفحات بی کیفیت شده و در سئو تاثیر منفی بگذارد.

این نوع که به آن پویا نیز گفته میشود، مبتنی بر ویژگی های محصول یا صفحه مورد نظر است و در مواردی استفاده می‌شود که یک محصول دارای ویژگی‌های زیادی باشد و دنباله مسیرراهنما نشان دهنده آن است تا ناوبری را آسان‌تر کند.

راحت ترین روش ایجاد breadcrumbs برای سایت وردپرسی

اگر برای راه اندازی چنین ساختاری در سایت وردپرسی خود کمی سردرگم شده اید، نگران نباشید، یک روش بسیار ساده و راحت برای ایجاد breadcrumbs در تمام قالب های وردپرس وجود دارد( حتی اگر خود قالب چنین قابلیتی را نداشته باشد)

ابزار مسیر راهنما در افزونه  Yoast SEO  وجود دارد که می تواند این کار را به صورت خودکار برای شما انجام دهد.

پس از نصب و فعال کردن این افزونه ، می‌توانید با رفتن به ظاهر جستجو > مسیر راهنما، تنظیمات آن را انجام دهید.

سپس اطلاعات طرح واره مربوطه به طور خودکار به صفحات وب شما اضافه می شود.

ایجاد بردکرامب در سایت وردپرسی

البته بسیاری از قالب های وردپرس مثل انفولد این قابلیت را بصورت پیش فرض دارند و حتی نیازی نیست که از این قابلیت با نصب افزونه استفاده کنید.

برای اینکه متوجه شوید کدام صفحات سایت شما این قابلیت را دارند وارد سرچ کنسول گوگل شوید و از قسمت breadcrumbs صفحاتی که این قابلیت را دارند مشاهده کنید. همچنین اگر مسیر راهنمای صفحه ای دارای ایراد باشد در این قسمت قابل مشاهده است.

اهمیت و مزایای breadcrumbs

breadcrumbs برای کاربران بسیار مفید است و مزایای فراوانی دارد. آنها به کاربران كمك می كنند كه نه تنها مسیر خود را ردیابی كنند ، بلكه می توانند از صفحات مشابه بازدید كنند و صفحات و زیرشاخه های بیشتری از یک سایت را مشاهده کنند که شدیدا در کاهش bounce rate  موثر است و موجب افزایش اعتبار صفحات نزد گوگل می شود.

به درک بیشتر کاربران از ساختار و نحوه طراحی سایت شما کمک می کند

کاربران می توانند به راحتی در به صفحات اصلی ، سرشاخه ها و مطالب مرتبط دسترسی پیدا کنند و مدت زمان بیشتری روی سایت شما حضور داشته باشند

به هیچ وجه مزاحمت و مشکلی برای کاربران به وجود نمی آورند. استفاده از breadcrumbs کاملا اختیاری است و هر زمان بخواهید می توانید آنها را حذف و اضافه کنید.

ناوبری را آسان تر می کنند – این نقش اصلی breadcrumbs است و به همین دلیل است که کاربران آنها را دوست دارند.

همچنین به نوعی موجب تشویق کاربر میشوند تا قبل از خروج از یک وب سایت از صفحات بیشتری بازدید کنند و بنابراین نرخ پرش یا bounce rate را کاهش می دهند. این مسئله اهمیت بسیار زیادی در سئو دارد و در مقاله Bounce rate چیست و چگونه نرخ پرش را کاهش دهیم؟ توضیحات کامل و مهمی ارائه شده است.

به راحتی قابل فهم و دنبال کردن هستند. متن هایی که خوانایی و وضوح کافی دارند و به کاربران اعلام می کنند که صفحات قبلی و فعلی در چه زمینه های بحث می کنند.

صرف نظر از سطح دانش و اطلاعات تخصصی ، هر کاربر می تواند breadcrumbs موجود در یک سایت را به راحتی درک و استفاده کند.

اما نقش breadcrumbs برای فهم بیشتر خزنده های گوگل چیست؟ به ربات های موتور جستجو در مرحله خزیدن و نمایه سازی کمک می کنند. خزنده ها می توانند breadcrumbs را شناسایی کنند و ممکن است از ساختار ایجاد شده برای جمع آوری اطلاعات بیشتر در مورد یک صفحه وب و یا کل سایت شما استفاده کنند.

از طرفی گوگل اطلاعات بدست آمده از breadcrumbs را در SERPS نشان می دهد. اگر به نتایج جستجو توجه کنید میبینید که به جای اینکه پیوند ثابت یک صفحه را نشان دهد، یک مسیر از صفحه اصلی سایت تا صفحه مورد نظر مشخص شده است.

تاثیر breadcrumbs بر سئو چیست؟

Breadcrumbs  به همان اندازه که برای کاربران مفید است برای موتورهای جستجو و سئو نیز اهمیت دارد و سودمند است. با این ابزار موتورهای جستجو دسترسی بهتری به تمام صفحات داخلی سایت شما دارند ، که مورد علاقه و مطلوب تمام موتورهای جستجو علی الخصوص گوگل است

از کلمات کلیدی اختصاصی مطالب برای ارجاع به صفحات استفاده می کنند ، این به موتورهای جستجو کمک می کند تا مفهوم و هدف صفحات مختلف را بشناسند و درک ربات های گوگل از محتوای صفحه را بالا می برد.

ارتباط میان صفحات را از طریق لینک های متنی ایجاد می کنند و ساختار لینک سازی داخلی سایت شما را بهبود می بخشند که مزایای بی شماری در سئو دارد.

ایجاد کدهای schema برای شناساندن breadcrumbs باعث می شود ربات های موتور جستجو متوجه شوند که وبسایت از این قابلیت مثبت برخوردار است و همین امر می تواند رتبه بهتری را برای سایت در لیست نتایج موتور جستجو به همراه داشته باشد.

اهمیت و تاثیر breadcrumbs در سئو سایت

نحوه صحیح استفاده از breadcrumbs چیست؟

صحیح ترین و بهترین نکاتی که باید برای بهینه سازی breadcrumbs  سایت جهت تاثیرگذاری مثبت در سئو رعایت کنید عبارتند از:

از breadcrumbs حتما در بالای صفحه و در تمام صفحات وبسایت استفاده نمایید ، به گونه ای که به محض ورود کاربر به هر صفحه به وضوح قابل رویت باشد.

ساختار درختی و زیرشاخه ای ایجاد کنید، از صفحه اصلی شروع کنید و با ایجاد زیرشاخه های متنوع صفحات را دسته بندی نمایید.

به صفحه ای که در آن حضور دارید لینک ندهید. آخرین عبارت در دنباله نوشته شده مربوط به صفحه ای است که هم اکنون در آن حضور دارید و باید بدون لینک باشد که می توانید آن را بولد و ضخیم تر از سایر عبارات درج کنید.

درست است که جذابیت breadcrumbs چندان تاثیری در زیبایی سایت ندارد اما سعی کنید کمی از نظر گرافیکی مناسب باشند و البته باید بهینه و سبک باشند تا سرعت سایت را کاهش ندهند

مسیریابی درست را رعایت کنید و حتما مسیر دقیق از صفحات بالا به پایین را ذکر کنید ، صفحات میانی را نباید به هیچ وجه حذف کرد.

به هیچ عنوان در عنوان صفحه خود از breadcrumbs استفاده نکنید زیرا کاملا نقش و کارکرد متفاوتی دارند.

اگر از وردپرس استفاده می کنید بسیاری از قالب های آماده این ویژگی را دارند و تنها کافی است آن را فعال نمایید. افزونه yoast seo نیز این قابلیت را جداگانه برای وردپرس ارائه می دهد که می توانید از این قابلیت نیز استفاده نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *