ستاره دار کردن مطالب سایت در گوگل

آموزش نحوه ستاره دار کردن صفحات و مطالب سایت در گوگل

از ستاره دار کردن صفحات در گوگل برای امتیازدهی مقالات ، مطالب ، فیلم ، رستوران و هتل ، مکانهای تفریحی ، محصولات و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود. یعنی شما با ایجاد قابلیت امتیازدهی به کاربران اجازه می دهید در رابطه با مطالب یا محصولاتی که در یک صفحه معرفی کرده اید نظر خود را ثبت نمایند و از طریق امتیازدهی بوسیله ستاره دار کردن مطالب به تصمیم گیری مشتریان خود در خرید یا سفارش آن محصول و یا مطالعه آن مطلب کمک می نمایید.

امتیازدهی ستاره ای ، یکی از شکل های کدهای نشانه گذاری و بخشی از rich snippet هر صفحه در گوگل است که در کنار عنوان و متاتگ توضیحات و url صفحه در گوگل به کاربران نمایش داده می شود. هر کاربر با ip  منحصر به فرد می تواند یک بار امتیاز خود به صفحه مورد نظر را ثبت کند و گوگل میانگین تمام امتیازها را با نماد ستاره های طلایی از 1 تا 5 به کاربران جدید نمایش می دهد.

در اینجا ما اطلاعات کاملی در رابطه با اهمیت ستاره دار کردن ، چگونگی انجام این کار و تاثیر قابلیت امتیازدهی در سئو به شما ارائه می کنیم.

توجه!  ایجاد داده های ساختاریافته مهمتر از ستاره دار کردن مطالب است و تاثیر مستقیمی در رتبه سایت و نقش بیشتری در افزایش نرخ کلیک دارد. بعد از یادگیری نحوه ایجاد ستاره های زیر مطالب سایت، مقاله ساخت structured data برای سایت را حتما مطالعه کنید. 

اهمیت ستاره دار کردن مطالب

داشتن امتیازهای ستاره ای در کنار لینک صفحات سایت شما در نتایج جستجوی گوگل بسیار مفید است. این ستاره ها به جذابیت و تمایز لینک سایت شما در نتایج جستجو کمک می کند و همچنین موجب اعتبار لینک مورد نظر از دید کاربران می شوند و در ایجاد حس اطمینان نسبت به سایت شما تاثیر دارد. نکته جالب اینجاست که ستاره دار کردن مطالب می تواند باعث افزایش نرخ کلیک تا حدود 30 درصد شود.

ستاره دار کردن مطالب ، به خودی خود در سئو تاثیر مستقیم ندارد. اما چون لینک سایت را از سایر رقبا متمایز می کند ، شانس کلیک کاربر را افزایش می دهد. همچنین از نظر ذهنی تاثیر زیادی بر کاربران دارد و تمایل کاربر برای مشاهده لینک های ستاره دار در نتایج موتورهای جستجو بیشتر است.

نحوه عملکرد سیستم امتیازدهی ستاره ای

گوگل برای اولین بار در سال 2010 یک سیستم رتبه بندی ستاره ای (معروف به  امتیازدهی فروشنده ) را معرفی کرد. این ویژگی باعث می شود افراد در هنگام جستجو در گوگل وبسایت ها، محصولات و لینکهای دارای امتیاز بیشتر را شناسایی کنند.

این سیستم در ابتدا قرار بود توسط  گوگل ادوردز و جهت نمایش تبلیغات کلیکی مورد استفاده قرار بگیرد.

با این وجود ، گوگل به سرعت ، قابلیت ستاره دار کردن مطالب را به نتایج جستجوی ارگانیک نیز اضافه کرد و از آن به عنوان بخشی از rich snippet یاد می کند. Rich snippet  نوعی از داده های ساختار یافته است که استخراج اطلاعات مربوط به یک صفحه وب را برای گوگل آسان می کند و هدف آن این است که اطلاعات کامل و صحیحی را از هر صفحه به کاربران نمایش دهد.

روش ستاره دار کردن صفحات سایت در گوگل

گوگل با بررسی 3 فاکتور می تواند برای لینک صفحات سایت شما در نتایج جستجو ، امتیازدهی ستاره دار را نمایش دهد:

حتما باید دقت داشته باشید که این کار بصورت طبیعی انجام شود ، زیرا گوگل هر رفتار غیرطبیعی از سایت مشاهده کند پس از مدتی آن را جریمه خواهد کرد.

جهت ستاره دار کردن مطالب و محصولات و صفحات موردنظر باید این روش ها را حتما انجام دهید.

افزایش اعتبار سایت در سایتهای معتبر بررسی و امتیازدهی

درج کدهای نشانه گذاری اسکیما

بالا بردن اتوریتی سایت

سایتهای معتبر از دید گوگل

گوگل جهت ستاره دار کردن برخی از وبسایت ها،  داده های جمع آوری شده مجموعه ای از سایت های معتبر و مورد تایید خود که وب سایت های مختلف را بررسی می کنند ، تحلیل می کند .

برای مثال ، نظرات کاربران و میزان اشتراک گذاری یک مطلب از سایت در شبکه اجتماعی فیسبوک می تواند عاملی موثر در این راستا باشد. همچنین سایر شبکه های اجتماعی معتبر یا وب سایتی مانند الکسا می توانند منابع خوبی جهت نمایش اعتبار و میزان فعالیت وبسایت به موتورهای جستجو باشند.

اطلاعات جمع آوری شده از وبسایت های معتبر ، اهمیت زیادی در افزایش امتیاز سایت شما در موتورهای جستجو دارد.

کدهای نشانه گذاری اسکیما

مهم ترین بخش برای ستاره دار کردن مطالب در گوگل ، درج کدهای نشانه گذاری اسکیما می باشد که در صورتی که به برنامه نویسی آشنایی دارید می توانید با چند خط کد ، آن را ایجاد کنید. اگر با سیستم مدیریت محتوای وردپرس سایت خود را راه اندازی کرده اید و یا به برنامه نویسی وب تسلط کاملی ندارید ، به راحتی می توانید از افزونه های آماده جهت نشانه گذاری اسکیما استفاده کنید. ما به شما افزونه kk star  را پیشنهاد می دهیم. برای نصب این پلاگین در قسمت نصب افزونه جستجو کنید و پس از نصب آن را فعال نمایید.

جهت آشنایی بیشتر با اسکیما این مطلب را حتما مطالعه نمایید: تاثیر نشانه گذاری schema بر سئو

بالا بردن اتوریتی سایت

حتی در صورتی که افزونه مورد نظر را نصب کردید ، تا زمانی که اتوریتی سایت شما بالا نباشد ، گوگل ستاره ها را نمایش نمی دهد. مانند بسیاری از فاکتورهای سئو ، اتوریتی دامنه وب سایت شما می تواند در ستاره دار شدن مطالب و صفحات سایت شما در گوگل تأثیر بگذارد. بهترین راه برای بهبود دامین اتوریتی سایت شما بهبود کیفیت محتوای سایت و به اشتراک گذاری مطالب و اطمینان از رعایت کامل اصول و فاکتورهای سئو می باشد. بهبود تجربه کاربری و در نظر گرفتن آنچه برای کاربران و مخاطبان شما با اهمیت است نیز می تواند موجب افزایش اتوریتی دامنه شود.

زمانی که بتوانید 3 عامل بالا را برآورده نمایید ، پس از مدتی صفحات با ارزش سایت شما در نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجو ستاره دار خواهند شد و موجب تمایز سایت شما و افزایش ctr و کسب ورودی بیشتر می شود.

افزونه وردپرس قراردادن ستاره برای مطالب در سرچ گوگل

از آنجا که بسیاری از سایتها از سیستم مدیریت محتوای وردپرس استفاده می کنند، می توان افزونه های ستاره دار کردن مطالب را به راحتی و بدون نیاز به کدنویسی خاصی نصب کرد. چند مورد از افزونه هایی که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند ، kk star rating و wp review و wp schema هستند. با نصب هر یک از این افزونه ها می توانید امکان درج نظرات و امتیازدهی را برای کاربران فراهم آورید. البته دقت کنید که در تنظیمات افزونه ، امکان امتیازدهی را به هر ip فقط یک بار بدهید. پس از نصب و ثبت اولین امتیاز ، درصورتی که صفحه را مجددا در کنسول جستجوی گوگل ایندکس کنید، صفحه با ستاره در سرچ گوگل نمایش داده می شود.

از این تکنیک می توانید جهت بالا بردن نرخ کلیک مطالب ، به ویژه محصولات فروشگاه های اینترنتی استفاده کنید. همچنین در صفحات اصلی سایت مثل تماس با ما ، درباره ما و صفحه نخست یا صفحاتی مثل دسته بندی و آرشیو بهتر است که افزونه را غیر فعال کنید.

اگرچه ستاره دار کردن مطالب ، تاثیر مستقیمی در سئو و رتبه سایت ندارد، اما در جذب کاربر نقش زیادی دارد. ولی وظیفه شما را سنگین تر نیز می کند. چون باید حتما به کیفیت و طول مطالب دقت داشته باشید تا کاربری که وارد صفحه می شود با رضایت خارج شود. در صورتی که پس از ورود با محتوای کاربردی و مفیدی مواجه نشود ، صفحه را ترک و به وبسایت های دیگر خواهد رفت.

8 پاسخ
 1. زهرا
  زهرا گفته:

  سلام. یک سوال داشتم. آیا سیستم امتیازدهی فقط در صفحاتی قابل استفاده است که امکان ارسال دیدگاه در آن ها وجود داشته باشد؟
  ممنون میشم پاسخ بدبد.

  پاسخ
  • seobehine
   seobehine گفته:

   باسلام. خیر در تمامی صفحات امکان امتیاز دهی ( ستاره دار کردن ) وجود دارد حتی اگر امکان نظردهی غیرفعال باشد

   پاسخ
 2. seobehine
  seobehine گفته:

  خیر. برای ستاره دار کردن مطالب نیازی نیست در سرچ کنسول تغییراتی اعمال بشه

  پاسخ
 3. سجاد
  سجاد گفته:

  سلام دوستان یه سایتی بود میشد دید نظرات مردم رو در مورد سایت های دیگه دید اسمش رو بلد نیستم میشه راهنمایی کنید ممنون .

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *