5 دلیل کاهش بازدید سایت

دلایل کاهش بازدید و ترافیک سایت

اگر با کاهش بازدید وب سایت خود مواجه شده اید ، باید به دنبال دلیل و عواملی که این افت بازدید را رقم زده اند باشید و آنها را رفع کنید.

دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود سایت یا وبلاگ به اندازه کافی ترافیک نداشته باشند و یا بازدید آنها نسبت به قبل با کاهش مواجه شده باشد.

بسیاری از مخاطبان سئوبهینه این سوال را از ما می پرسند که چرا سایت من بازدید مناسبی ندارد و یا چرا ترافیک سایت کاهش چشمگیری داشته است؟  به این نوع سوالات نمی توان در یک یا چند جمله پاسخ داد و باید مجموعه ای از عوامل مورد بررسی قرار بگیرند.

مواردی مانند سن دامنه ، برند سایت ، تعداد و نوع لینک های دریافتی ، میزان محبوبیت سایت در رسانه های اجتماعی و محتوا نقش زیادی در میزان بازدیدهای یک سایت دارند.

اما درصورتی که یک سایت شرایط مناسبی از نظر فاکتورهای ذکر شده داشته باشد ، اما بازدید و ترافیک روزانه قابل قبولی نداشته باشد ، باید به دنبال علت گشت.

دلایل کاهش بازدید و ترافیک سایت

آنچه در ادامه توضیح می دهیم ، 5 دلیل کاهش بازدید سایت است که غالبا توسط مالکان سایت نادیده گرفته می شود و در عین حال اهمیت زیادی در سئو ، رتبه بندی و بازدید سایت دارد.

قبل از اینکه ادامه مطلب را مطالعه نمایید ، فراموش نکنید که هنگام ایجاد تغییر ممکن است رسیدن به نتیجه مثبت چند ماه طول بکشد ، بنابراین باید قبل از هرگونه تصمیم اشتباه باید صبر و حوصله باشید.

هدف از سئو سایت این است که بازدید بیشتری را از موتورهای جستجو کسب کنیم. گاهی عواملی موجب کاهش بازدید سایت می شوند و یا ترافیکی که مدنظر شماست محقق نمی شود. در این شرایط باید در سئو وبسایت خود بازنگری کنید. اما ما پیشنهاد می کنیم  به جای بررسی 200 فاکتور سئو ، برای صرفه جویی در زمان ابتدا 5 دلیل زیر را مورد بررسی قرار دهید. زیرا این موارد دلایل اصلی کاهش یا عدم تحقق بازدید یک سایت هستند.

محتوای سایت به اندازه کافی خوب نیست

موتورهای جستجو و به خصوص گوگل در شناخت محتوای خوب بسیار کارآمد و دقیق شده اند. بنابراین ، اگر محتوای سایت به اندازه کافی خوب و وب سایت شما از کیفیت بالایی برخوردار نباشد ، احتمال حضور در رتبه های بالا در نتایج جستجو کاهش می یابد.

در گذشته حتی اگر محتوای باکیفیتی نداشتید ، می توانستید با دریافت چند بک لینک به صفحات و مطالب سایت خود ، موتورهای جستجو را فریب دهید و رتبه های بالایی بدست آورید ، اما دیگر اینگونه نیست.

فراموش نکنید که رسانه های اجتماعی تأثیر غیرمستقیم در رتبه بندی و ترافیک سایت دارند. در صورتیکه محتوا که از کیفیت بالایی برخوردار نباشد ، بعید به نظر می رسد در شبکه های اجتماعی مختلف ، به اشتراک گذاشته شود.

محتوای خوب چیست و مهمتر از آن ، چه نوع محتوایی می تواند موجب افزایش ترافیک سایت شود؟

محتوایی که بازدید کنندگان وب سایت را به خود جلب می کند ، دارای مشخصات زیر است:

کلیه نکات مربوط به سئو محتوا را رعایت کرده باشد.

اگر وب سایت شما جدید است ، حتی اگر بهترین مطالب را ارائه دهید ، کسب رتبه خوب کمی دشوار است ، به خصوص اگر وب سایت های قدیمی تر و بزرگتری (از نظر تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل ) به عنوان رقبای شما حضور داشته باشند.

محتوای خوب بی طرفانه ، جامع ، دارای اطلاعات روز ارزشمند و معتبر است. کاربران می خواهند محتوای جدید و به روز را بخوانند و موتورهای جستجو و رسانه های اجتماعی نیز به این محتوا علاقه مند هستند.

کلمات کلیدی با رقابت بالا را هدف قرار داده اید

یکی از اشتباهات رایج در سئو ، هدف قرار دادن کلمات کلیدی سخت و با رقابت بالاست. که یکی از مهمترین دلایلی است که یک وب سایت نمی تواند به اندازه کافی بازدید از موتورهای جستجو بدست آورد. 2 نکته را باید در نظر بگیرید، برای هر کلمه کلیدی فقط 10 جایگاه در صفحه اول serp وجود دارد.  موتورهای جستجو سعی دارند صفحات و وب سایت های معتبر که کلیه فاکتورهای سئو و رتبه بندی سایت را رعایت کرده اند را در صفحه اول قرار دهند.

اگر یک وب سایت جدید دارید و نسبت به سایر رقبا بازدید کمتری دارد ،به این علت است که تعداد کمتری از صفحات سایت شما به ازای عبارات کلیدی در صفحه اول نمایش داده می شوند.

رقابت برای کلمات کلیدی محبوب بسیار زیاد است ، بنابراین اگر شما فقط کلمات کلیدی پررقابت را هدف قرار می دهید ، دستیابی به یک رتبه خوب بسیار دشوار است.

شما باید سعی کنید از عبارات کلیدی طولانی استفاده کنید. مثلا اگر قصد دارید در مورد سئو سایت بنویسید، می توانید عناوین و عباراتی مانند خدمات تخصصی سئو سایت در تهران را انتخاب کنید.

این کاملا درست است که عبارات طولانی نسبت به عبارات کلیدی کوتاه کمتر توسط کاربران جستجو می شوند، اما افزایش تعداد صفحات با چنین عباراتی شانس حضور صفحات بیشتری از سایت شما را به ازای عباراتی که جستجو می شود ، را بالاتر می برد. که همین در بلند مدت موجب افزیش بازدید خواهد شد.

کند بودن دلیل کاهش بازدید سایت

مطمئناً می دانید که سرعت صفحه یک عامل رتبه بندی است و مطالعات مختلف نشان داده اند که کاربران از وب سایت های سریع  تعداد دفعات بیشتری پس از آشنایی اولیه بازدید می کنند.

در صورت عدم بارگذاری سایت در 4-5 ثانیه ، کاربران احتمالاً از وب سایت خارج می شوند.

این احتمال وجود دارد که پس از مدتی به علت افزودن تصاویر ، استفاده از ظرفیت هاست ، افزایش تعداد صفحات و یا اضافه کردن افزونه های مختلف ، سرعت سایت شما پایین بیاید که می تواند دلیل کاهش بازدید سایت باشد.

اگر زمان بارگذاری یک سایت که در گوگل ایندکس شده را کاهش دهید ، میزان ترافیک سایت افزایش می یابد ، زیرا رتبه بهتری بدست می آورد و کاربران بیشتری به آن مراجعه می کنند.

اگر وب سایت شما کند است و رتبه ای در صفحه اول ندارد ، با رفع مشکل سرعت صفحه ، شانس خود را برای داشتن صفحه یا صفحاتی در 10 موقعیت اول گوگل افزایش دهید.

توسط پاندا یا پنگوئن جریمه شده اید

افراد مبتدی در سئو ، ​​ممکن است از پاندا یا پنگوئن و اینکه چگونه این الگوریتم ها بر جایگاه و ترافیک سایت تاثیر می گذارد ، اگاه نباشند. اگر این اولین بار است که این کلمات را می شنوید ، پیشنهاد می کنیم دو مقاله زیر را حتما مطالعه نمایید :

اگر به دلیل جریمه پاندا یا پنگوئن با کاهش بازدید سایت مواجه شدید ، نشانه آن کاهش چشمگیر رتبه و بازدید است. می توانید گزارش Google Analytics سایت خود را مشاهده کنید و زمان دقیق افت ترافیک ورودی را بررسی کنید. تا متوجه شوید که آیا توسط این الگوریتم جریمه شده اید یا خیر!

شرکت اشتباهی را برای سئو انتخاب کرده اید

متأسفانه این اتفاق نیز خیلی اوقات رخ می دهد. فضای مجازی مملو از سایتها و شرکتهایی است که با وعده های جذاب ،مانند شما را به رتبه اول گوگل می رسانیم! سعی در ترغیب شما برای همکاری با خود را دارند. متاسفانه برخی از شرکت ها در روش های منسوخ و خرید بک لینک که منجر به جریمه سایت در بلند مدت خواهند شد ، برای مدت کوتاهی بازدید قابل توجهی را ایجاد می کنند ، اما پس از بررسی دقیقتر گوگل ، این ترافیک و رتبه از دست خواهد رفت.

شما می توانید باتوجه به سابقه و رزومه یک شرکت ، بهترین متخصص را برای بهینه سازی سایت خود انتخاب کنید. همچنین اگر دوستان یا آشنایان شما قبلا با شرکتی تجربه موفقی داشته اند ، پیشنهاد می کنیم با همان شرکت کار کنید.

5 پاسخ
 1. دانلود کتاب
  دانلود کتاب گفته:

  ضمن تشکر از سایت خوبتون، ممکنه یه مقاله هم در مورد بک لینک های باکیفیت بنویسید تا بدونیم چه بک لینک هایی میتونن مناسب رش سایت باشن؟

  پاسخ
 2. یسب
  یسب گفته:

  سلام. ببخشید شما دلیل اینو میدونید که چرا سایت من افت بازدید کرده. مثلا من حدود 1000 بازدید کننده در ماه داشتم اما اکنون کلا 50 تا بازدید کننده هم ندارم دلیلش چی میتونه باشه ؟؟؟

  پاسخ
  • seobehine
   seobehine گفته:

   سلام دوست عزیز. کاهش بازدید سایت دلایل مختلفی میتونه داشته باشه. ولی اگر طی چند وقت اخیر افت بازدید داشتید ، به احتمال زیاد به خاطر آپدیت جدید گوگل هست که بیشتر تمرکزش روی بک لینکهای خریداری شده و غیرطبیعیه. البته وضعیت سورس کد سایت هم اهمیت زیادی پیدا کرده. حتما وضعیت و عملکرد سایتتون رو در pagespeed insight گوگل چک کنید.

   پاسخ
  • سنسی
   سنسی گفته:

   با تشکر از این مقاله خوب و مفید
   گوگل خیلی از بک لینک ها رو حذف کرده
   به دنبال تهیه محتوای یونیک و رپورتاژ آگهی باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *