سئو چیست – راهنمای جامع بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

تعریف سئو و اصطلاحات مرتبط با بهینه سازی موتورهای جستجو

اگر به دنبال پاسخ سوالاتی همچون تعریف سئو چیست و چه اهمیتی برای سایت دارد؟  چرا بهترین روش بازاریابی آنلاین است؟ و قصد دارید جزئیات کاملی در رابطه با اصطلاحات، کاربرد، روشها، اصول و مراحل بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو بدست آورید، پیشنهاد میکنیم جامع ترین راهنمای آموزشی را تا پایان مطالعه نمایید تا ضمن یادگیری مبانی پایه سئو با ضرورت آن و جایگاهی که برای کسب و کارهای اینترنتی دارد آشنا شوید.

امروزه برای مشاهده یک فیلم ابتدا در گوگل جستجو میکنید! برای کسب اطلاعات در مورد یک محصول خاص نیز همین گونه است.

درصورتیکه قصد دارید به سفر بروید برای تهیه بلیت ابتدا در گوگل سرچ میکنید. کمتر کاربری هست که با مشاهده نتایج ارائه شده در صفحه اول، به هدف خود نرسد و معمولا از لینکهای اول تا دهم یک مورد را انتخاب میکند.

🥇اما این سایتها چطور به این رتبه ها رسیده اند و بقیه سایت ها پایین تر قرار گرفته اند؟ جواب کوتاه است!  اینکه یک سایت به ازای جستجوی یک عبارت در رتبه اول تا سوم قرار بگیرد، به هیچ وجه شانسی نیست. بلکه در نتیجه سئو سایت و رعایت استانداردها و قوانین گوگل به این جایگاه رسیده است.

SEO یا سئو مخفف چیست؟

سئو ترجمه فارسی SEO و مخفف عبارت انگلیسی search engine optimization است که در معنی تحت لفظی، بهینه سازی سایت در موتور جستجو تعریف میشود.

توسعه اینترنت و بهره گیری روز افزون کاربران جهت خرید محصول، دریافت خدمات، کسب اطلاعات، دانلود و مشاهده فایلهای چند رسانه ای، تعداد وب سایت ها و فروشگاه های آنلاین هم  بیشتر شده که همین مسئله ایجاد رقابت میان سایتهای مختلف برای جذب کاربران انبوه فضای مجازی را در پی داشته است که از حدود دو دهه پیش منجر به تعریف مفهومی تحت عنوان سئو سایت شد. هر ترفند یا اقدامی که به کسب رتبه بهتر یک سایت نسبت به رقبا در اینترنت منجر شود، زیر چتر این فرآیند است.

تعریف سئو چیست ، seo مخفف چیست

 

سئو سایت تمامی مباحث مرتبط با بهینه سازی و بهبود عملکرد یک وبسایت را شامل میشود که در نهایت منجر به بهبود رتبه، کسب رضایت کاربران و بازدید کنندگان  میگردد.

اگر شما یک سایت یا فروشگاه اینترنتی کامل و زیبا دارید، اما این سایت در نتایج گوگل رتبه خوبی ندارد، نمیتوانید در کسب و کار آنلاین خود موفق باشید. پس سئو یک ضرورت برای تمام سایتهاست.

🔵کاملا واضح است که مایلید در صفحه اول نتایج قرار بگیرید! چون کاربر بیشتری وارد سایتتان میشود و کاربران بیشتر یعنی کسب سهم بیشتری از بازار نسبت به سایتهای رقیب و فروش و درآمد اینترنتی بالاتر.

سئوکار کیست و چه کاری انجام میدهد؟

سئوکار یک فرد متخصص یا یک شرکت ارائه دهنده خدمات سئو است که با تجربه و دانش بالا ، عملکرد وب سایت یا فروشگاه اینترنتی شما را بهبود می دهد، بازدیدهای طبیعی سایت را بالا می برد و سایت را به ازای کلمات کلیدی مهم و پررقابت به صفحه اول گوگل می رساند.

که در نهایت منجر به افزایش فروش ، کسب درآمد بیشتر و ارتقای برند شما خواهد شد. اگر قصد دارید کار سئو را به فردی واگذار کنید حتما از میزان تخصص و تجربه او در این حوزه مطلع شوید.

شما نیز می توانید یک متخصص و صاحب نظر در این حوزه شوید. اگرچه دوره های آکادمیک و دانشگاهی برای این منظور وجود ندارد ، اما مطالعه مقالات و منابع تخصصی و کسب تجربه به شما کمک خواهد کرد.

متخصص سئو کار چه اقدامات و کارهایی را انجام میدهد

وظایف متخصصین سئو چیست

 • سئو صفحات و لندینگ پیجها
 • انجام تحقیقات مداوم کلمات کلیدی از جمله کشف و گسترش فرصت های کلمات کلیدی
 • تولید محتوای اختصاصی براساس کلمات کلیدی
 • مدیریت لینک داخلی و خارجی(استراتژی لینک بیلدینگ)
 • اجرای آزمایش، جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها و نتایج، شناسایی روندها و بینش ها برای دستیابی به حداکثر بازگشت سرمایه در کمپین های جستجوی پولی
 • تجزیه تحلیل وب سایت و کمپین تبلیغات PPC را انجام میدهند
 • هزینه های کمپین و بودجه تبلیغات آنلاین را مدیریت کند
 • یافتن و تجزیه تحلیل لینکهای تبلیغاتی رقبا
 • همکاری با تیم های تبلیغاتی کلیکی، بازاریابی شبکه های اجتماعی و موتورجستجو
 • دانش کار در زمینه توسعه و محدودیت های HTML، CSS و جاوا اسکریپت
 • آشنایی با عوامل و الگوریتم های رتبه بندی
 • به روز بودن با آخرین روندها و بهترین شیوه ها در SEO و SEM

چرا سئو سایت بهترین روش بازاریابی آنلاین است؟

برای پاسخ به سوال بهترین روش بازاریابی چیست باید اشاره کنیم که عده زیادی سئو را بهترین روش با نرخ بازگشت سرمایه بالا میدانند. البته آن را با بازاریابی محتوا اشتباه نگیرید.

در حقیقت تولید محتوا بخشی از سئو سایت است و به عنوان زیرشاخه این فرآیند محسوب می شود. سئو مجموعه ای از روش های تبلیغاتی در دیجیتال مارکتینگ را شامل می شود که مهم ترین آنها نگارش و انتشار محتوا، بهبود تعامل با شبکه های اجتماعی، افزایش شناخت و محبوبیت برند، افزایش لینک های خارجی با کیفیت پرقدرت و افزایش بازدید و ترافیک وبسایت است که در نهایت به کسب درآمد و سود بیشتر منجر خواهد شد.

مقایسه seo و SEm و Smm به عنوان بهترین روش بازاریابی آنلاین

از دید بیش از 60درصد متخصصین بازاریابی، سئو بهترین روش به منظور جذب مشتریان و رقابت در بازار آنلاین است. در دیجیتال مارکتینگ با روشهای متعددی مثل تبلیغات ppc، بازاریابی شبکه های اجتماعی smm، بازاریابی موتور جستجو sem و… روبرو هستیم.

🔺🔻 اما به دلایل زیر سئو بهترین روش میدانیم:

 • هزینه های پایین تر نسبت به سایر روشها
 • نرخ بازگشت سرمایه بالا
 • دسترسی به طیف وسیع مشتریان
 • نتایج مثبت برای طولانی مدت نسبت به سایر روشها. ( تا جاییکه از این روش به عنوان سرمایه گذاری در تبلیغات یاد میشود.)
 • دسترسی 24 ساعته و هفت روز هفته به مشتریان بالقوه

مقایسه سئو با sem و smm

دو مورد دیگر از روشهای بازاریابی اینترنتی، بازاریابی موتورهای جستجو (sem) و بازاریابی شبکه های اجتماعی(smm) است.  سئو سایت را میتوان زیر مجموعه sem دانست. چون به کمک این روش از طریق موتورجستجو اقدام به معرفی سایت به مخاطبان و جذب مشتری میکنیم. اما SEM جستجو مفهومی وسیعتر است که روشهای دیگری مثل تبلیغات کلیکی گوگل ادوردز را نیز شامل میشود.

بازاریابی شبکه های اجتماعی هم روشی است که کمی پر هزینه تر است و اگرچه به تقویت اعتبار دامنه سایت و آگاهی از برند در شبکه های اجتماعی میپردازد، اما مستقیما به دنبال جذب مشتری و بازاریابی در پلتفرم رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام، فیسبوک، توئیتر و موارد مشابه است.

تفاوت sem و smm با سئو چیست

این دو روش در مقایسه با سئوی سایت تفاوت های زیادی دارند. در کوتاه مدت و بسیار سریع کاربر هدف را به ارمغان می آورند. اما در سئو، باید یک سری اقدامات انجام شود تا در بلندمدت و پس از صرف زمان کافی سایت به صفحه اول نتایج آورده شود.

ولی نتیجه ای که از این فرآیند بدست میآید میتواند تا مدت زمان طولانی و بدون صرف هزینه های تبلیغاتی، بازدید سایت را تضمین کند. درحالیکه در بازاریابی موتورجستجو و شبکه های اجتماعی، با قطع هزینه، تبلیغات نیز لغو خواهد شد.

فراموش نکنید، شما باید در کمپین های بازاریابی آنلاین خود، مجموعه ای از روشهای را بگنجانید. ترکیب هر سه این روشها یکی از استراتژی هاییست که برندهای بزرگ و موفق به کار گرفته اند.

دلایل اهمیت و ضرورت سئو چیست

سئو را می توان سنگ بنای تجارت مدرن دانست. اگر اقدام به راه اندازی یک تجارت الکترونیکی کرده اید و سایتتان مثلا در صفحه 5 گوگل درجا می زند، نمی توانید مشتریان و بازدیدکنندگان مطلوبی داشته باشید. آشنایی با اصول سئو می تواند به بهبود کسب و کار شما منجر شود. حتی اگر خودتان هم آموزش لازم در این زمینه را ندیده باشید، برای موفقیت کسب و کارتان در فضای مجازی لازم است، از متخصصین و شرکتهای خبره کمک بگیرید.

⭐⭐ تقریباً 93٪ از کل بازدید سایت ها از طریق موتورهای جستجو تامین می شود. در عین حال، در حدود 75درصد کاربران در همان صفحه اول گوگل تصمیم می گیرند و به صفحات بعدی نمی روند و چیزی در حدود 35درصد کلیک کل جستجوها را وبسایت هایی که در جایگاه اول گوگل قرار دارند، از آن خود می کنند.

باتوجه به این آمار به راحتی میتوان اهمیت و ضرورت این روش را متوجه شد. زیرا به شما کمک میکند سایتتان را به صفحه اول نتایج برسانید و بازدید بیشتری کسب کنید، کاربر بیشتری وارد سایت شود، حتی در تبدیل کاربر ورودی به مشتری و افزایش درآمد شما نیز نقش دارد. از دیگر دلایل اهمیت توجه ویژه به بهینه سازی، بهبود عملکرد، سرعت و کمک به افزایش جذابیت بصری و گرافیکی آن است.

چه سایت هایی به سئو نیاز دارند؟

هرنوع سایتی برای اینکه در صفحه اول گوگل دیده شود، به این فرآیند نیاز دارد. مالکین سایتهای شرکتی و سازمانی، وب سایت فروشگاهی، سایت های خبری، بیشترین تقاضا را برای این فرآیند دارند. صنایع غذایی، مشاورین املاک، خدمات حیوانات خانگی، فروش محصولات الکترونیکی، فروش فیلم و موزیک، ارائه دهندگان خدمات حمل بار و نظافت منزل، جز کسب و کارهایی هستند که نیاز مبرم به سئو دارند.

🔵امروزه با توجه به اهمیت اینترنت و حضور گسترده سازمان ها و شرکت ها در فضای مجازی رقابت شدیدی برای کسب سهم بیشتری از مشتریان اینترنتی ایجادشده است. ارتقا به صفحه اول نتایج به کمک ابزار سئو سایت دستیابی به این هدف را میسر میکند.

البته هرنوع وبسایتی باتوجه به حوزه فعالیت، شرایط و مخاطبانی که دارد، به اقدامات خاصی نیازمند است.

سخت ترین و پیچیده ترین نوع سئو مربوط به فروشگاه های اینترنتی است، مخصوصا اگر آن فروشگاه بزرگ و دارای محصولات زیادی باشد.

سایتهای خبری یا سازمانی بیشتر به محتوا نیاز دارند، زیرا کاربر برای خرید محصولی خاص به این وبسایتها مراجعه نمیکند.

مراحل اجرای سئو چیست

☑️درحالیکه تا امروز فقط 55 درصد وبسایت ها در سئو سرمایه گذاری می کنند و روز به روز بر شمار آنها اضافه میشود، شناخت مراحلی که طی میشود برای دریافت کنندگان این خدمات اهمیت دارد. این مفهوم نیز مانند هر فرآیند سیستماتیکی از مراحل ترتیب وار تشکیل شده است. وب سایت به چه خدماتی نیاز دارد؟ یک شرکت ارائه دهنده این خدمات در قبال سئو سایت شما چه وظایف و تعهداتی دارد و چه مراحلی باید اجرا شود تا به نتیجه مطلوب رسید.

خدمات سئو، خدماتی هستند که معمولا توسط یک آژانس بازاریابی دیجیتال یا فردی متخصص انجام می شوند و به شرکت شما کمک می کنند تا رتبه ، بازدید و اعتبار سایت به شرایط مطلوب برسد و به ازای جستجوی عبارات کلیدی کسب و کار خود، بازدیدکنندگان قابل قبولی بدست آورید.

سئو تکنیکال، داخلی و خارجی سه مرحله کلی و اصلی SEO هستند. سئوی داخلی کلیه مواردی که مربوط به چهارچوب وبسایت شما می شود را در بر می گیرد و در مقابل سئو خارجی به تصحیح و بهبود روابط یک پایگاه داده اینترنتی با سایر سایتها و جستجوگرها می پردازد. اما در مرحله تکنیکال، خدماتی جهت اصلاح زیرساختهای فنی سایت انجام میشود.

مراحل اصلی خدمات سئو سایت

از آغاز پیدایش و راه اندازی ابزارهای جستجو تا به امروز،  الگوریتم ها و معیارهای رتبه بندی آنها تغییرات و بروزرسانی های زیادی داشته، به همین دلیل خدمات سئو سایت باید برپایه شرایط روز انجام شود تا بتواند مفید واقع شوند.

بررسی و آنالیز سایت

قبل از انجام هر کاری، ابتدا باید یک بررسی کامل و جامع از وضعیت سایت به عمل آید. وضعیت فعلی سئو چیست، چه ایرادات و نواقصی مشاهده می شود. چه صفحاتی نیاز به تقویت دارند. به ازای کدام عبارات بازدید مناسبی کسب می کنید. و در چه کلمات کلیدی ضعف دارید. بررسی این موارد به انتخاب یک استراتژی و راه حل هدفمند کمک می کند.

یکی از اولین مراحل سئو در یک شرکت معتبر نیز همین است. و باید بصورت کاملا رایگان و با ابزارهای حرفه ای تحلیل جامعی از وضعیت سایت و اطلاعات آماری موجود به شما ارائه شود که معمولا در قالب پروپوزال سئو تدوین و ارائه می شود. ما سایت را دقیق از صفر تا صد تحلیل میکنیم، ضعف ها و ایرادات شناسایی میشود و طبق شرایط موجود مناسبترین روشها انتخاب و اجرایی میشوند.

تحلیل سایت های رقیب

قطعا تحلیل وب سایت رقبا جز 5 مرحله اصلی و ضروری است. حتما باید بدانید شرایط سایتهای رقیب از نظر سئو چیست و چگونه است.  مهم نیست در چه صنعتی فعالیت دارید، رتبه بندی در گوگل براساس مقایسه سایت های مشابه که در یک حوزه فعالیت می کنند انجام می شود، تحلیل سایت های رقیب به شما کمک خواهد کرد که رقبای مهم خود را کشف کنید، عبارات کلیدی مهمی که به ازای آنها کاربران وارد سایت آنها می شوند را بشناسید، استراتژی های آنان را بدست آورید و از نقاط ضعف آنها در جهت ارتقا رتبه سایت خود استفاده نمایید.

تحلیل رقبا نه فقط یک بار، بلکه بطور منظم باید انجام شود. و باید جزئی از استراتژی های شما باشد. برای تحلیل سئو رقبا می توانید از الکسا ، ahrefs ، moz و ابزارهای مشابه استفاده نمایید.

تدوین استراتژی سئو

یک استراتژی سفارشی و شخصی سازی شده جز اصلی خدمات سئو است. فاکتورهای مورد نیاز برای سئو چیست ؟ چه فاکتورهایی نیاز به تقویت دارند؟ هدف سفارشی سازی ، انتخاب بهترین روش ، پربازده ترین اقدامات و پایین ترین هزینه ، متناسب با زمینه فعالیت سایت می باشد.

هر وبسایت شرایط خاص خود را دارد ، در یک زمینه خاص فعالیت می کند ، نیاز به جذب مخاطبان وهدف قرار دادن جامعه آماری ویژه خود را دارد، تعداد و قدرت رقبا متفاوت است ، پس اقدامات سفارشی و مختص خود را می طلبد.

همچنین باید استراتژی هایی در دستور کار قرار گیرد که به قرار گرفتن سایت در رتبه اول بیانجامد.

زیرا در حدود 90 درصد کاربران پس از جستجو عبارت موردنظر خود در صفحه اول تصمیم گیری می کنند و تنها 10درصد به صفحات بعدی مراجعه می می کنند.

مرحله سئو تکنیکال

سئوی فنی به بهینه‌ سازی ساختار و عملکرد سایت و برخی از بهبودهای مرتبط با سرور اشاره دارد که به رباتهای جستجوگر کمک می‌ کند تا سایت را به طور مؤثرتری بخزند و ایندکس کنند.

طبق تجربه گوگل وب‌ سایت ‌هایی که ویژگی‌های فنی و وضعیت سئو تکنیکال بهتری دارند را ترجیح میدهد. ویژگی هایی مثل اتصال ایمن، طراحی واکنش ‌گرا، زمان بارگذاری سریع؛ هدف این است که سایت براساس یک ساختار منظم و بهینه به رباتهای گوگل و کاربران ارائه شود به گونه ای که برای هر دو گروه قابل فهم باشد. معمولا این مرحله یک یا دوبار طی هر سال انجام میشود و نیازی نیست مثل برخی از روشها پیوسته و طی هر هفته انجام شود.

مرحله سئو سایت تکنیکال از نظر فنی

در مرحله تکنیکال موارد زیر اصلاح میشوند:

 • گواهینامه پروتکل امنیتی ssl به منظور تامین امنیت
 • سازگاری سایت با موبایل (اولویت گوگل نسخه موبایل است)
 • افزایش سرعت سایت – کاهش زمان لود صفحات
 • سازگاری با core web vitals
 • حذف صفحات و آدرسهای تکراری( حل مشکل duplicate content )
 • ایجاد نقشه سایت xml
 • ایجاد و اصلاح breadcrumbs
 • نشانه گذاری اسکیما و داده های ساختاریافته
 • اصلاح فایل robots.txt –  نحوه ساخت فایل robots.txt
 • اعمال تغییرات لازم در htaccess
 • سبک سازی دیتابیس
 • حذف ماژول یا افزونه های اضافی
 • ثبت سایت در پلتفرمهای search console  و analytics گوگل

 سئو داخلی یا  on-page seo

سئو داخلی یا درون صفحه به منظور بهبود و تقویت لینک داخلی، تولید محتوا، تگ گذاری، بهبود تجریه کاربری و … است که بصورت کامل و صددرصدی در کنترل شماست.

☑️چک لیست مهمترین کارهایی که باید در مرحله on-page انجام دهید عبارت است از:

 • قرار دادن کلمه کلیدی در URL
 • استفاده از URL های کوتاه
 • درج کلمه کلیدی در تگ عنوان
 • استفاده از کلمات کلیدی در هدینگ های h1 تا h3
 • استفاده بهینه از کلمه کلیدی در محتوا (در هر 150 کلمه متن یک بار)
 • بهینه سازی تصاویر
 • درج لینک های مفید در صفحه

12 مورد از مهم ترین اقدامات on-page seo

💥💥💥درواقع چیزی در حددو 70درصد تمرکز شما ، باید بر سئو on-page  باشد ، زیرا بدون ساختار مناسب و بهینه ، سایر اقدامات هرگز به نتیجه نخواهد رسید. حتی اگر مرحله تکنیکال را در برخی موارد (به جز دسترسی خزنده ها به سایت) بصورت دقیق و کامل انجام نداده باشید میتوانید با انجام سئو داخل صفحه بخش زیادی از ضعف ها را بپوشانید و به ارتقا رتبه در نتایج امید زیادی داشته باشید.

 سئو خارجی، off-page seo

یکی از مهمترین خدماتی که حتما باید به شما ارائه شود، لینک سازی خارجی، دریافت لینک باکیفیت ، مدیریت حساب های شبکه اجتماعی ، به اشتراک گذاری مطالب، درج سایت در گوگل مپ، تعامل با وبسایت های پربازدید می باشد که همه این اقدامات در چهارچوب سئو off-page یا خارج صفحه گنجانده می شوند.

وقتی که شما بتوانید ارتباط مناسبی میان وبسایت خود و محیط بیرون از آن ( سایتهای دیگر و شبکه های اجتماعی) ایجاد کنید به سئو خارجی سایت مطلوب دست پیدا می کنید.

خرید تبلیغات گوگل برای سایت، فعالیت در فروم ها و شبکه های اجتماعی و دریافت بک لینک با کیفیت از دامنه های دیگر مهمترین اقدامات off-page می باشد. در این بخش اعتبار دامنه سایت بالا میرود و شما به موتورهای جستجو نشان میدهید وبسایت معتبری دارید که لینکهای متنوعی دریافت کرده و در رسانه های اجتماعی محبوب کاربران است. البته برخی از اتفاقاتی که در بخش خارج صفحه رخ میدهد مثل فعالیتهای مخرب رقبا از کنترل شما خارج است. سایتهایی که بکلینک های باکیفیت بیشتری دارند، مورد اعتماد گوگل هستند و حتی در آینده که مطالب جدیدی منتشر میکنند با سرعت بیشتری نسبت به سایتهای نوپا در نتایج ایندکس میشود.

تحقیقات و انتخاب کلمات کلیدی

کلمات کلیدی واژگانی هستند که شما علاقه دارید که به ازای جستجوی آنها در گوگل کاربران دامنه شما را پیدا کنند. بدون تحقیقات و یافتن این کلمات، سئو نقص دارد و بی معناست.

اگر شما در زمینه خاصی فعالیت می کنید باید ابتدا کلمات کلیدی مرتبط را به خوبی بشناسید. همچنین علاوه بر کلمات کلیدی اصلی ، مترادف ها و کلمات مشابه ای هم که مورد علاقه کاربران برای جستجو است را بیابید

سپس متتناسب با همان کلمات کلیدی اقدام به تولید محتوا و لینکدهی داخلی و خارجی نمایید که این امر شانس سئو را برای سایت شما افزایش می دهد.

مرحله تحقیقات کلمات کلیدی

تحقیقات واژگان کلیدی فقط محدود به ترکیبات کلمه اصلی نمیشود. بلکه عبارات مترادف، عبارات lsi  و جملاتی که کاربران برای یافتن یک محصول یا خدمتی خاص استفاده میکنند را باید یافت. با بروزرسانی هایی که در الگوریتمهای هوش مصنوعی گوگل انجام شده، قادر شده که معنی عبارتها و ارتباط کلمات در یک جمله را به خوبی متوجه شود. این هوشمندسازی فقط مربوط به لغات انگلیسی نیست و حتی زبان فارسی را نیز شامل میشود.

تولید محتوای صفحات اصلی و وبلاگ

رعایت تمام اصول سئو تا زمانی که محتوای باکیفیت بالا منتشر نکنید، فایده ای نخواهد داشت. محتوا در افزایش بازدید و ترافیک، ترغیب کاربران و جلب اعتماد گوگل نقش حیاتی دارد. اما فقط محتوای باکیفیت! یعنی محتوای که برای کاربران اطلاعات خوبی را تامین کند، دارای طول بالایی بوده و بصورت عمقی یک مبحث را مورد بررسی قرار دهد ، روان و خوانا باشد و هیچ بخش تکراری یا کپی شده ای در آن وجود نداشته باشد. محتوا می تواند ویدئویی ، صوتی ، عکس و متن باشد و یا ترکیبی از دو یا تمام این موارد.

 

مرحله تولید محتوا برای سئو سایت

محتوا یکی از اهرم های سئوی سایت است که نقش کلیدی و ممتازی در ارتقا جایگاه در گوگل ایفا می کند. محتوای خوب همانقدر باعث پیشرفت وبسایت می شود که محتوای تکراری و کپی برداری شده موجب افت آن می گردد.

بیل گیتس : محتوا 👑پادشاه است!

مطالب وبلاگ و محتوا در عین حالی که باید جدید و غیر تکراری باشند باید تمام اصول سئو مانند تگ های مناسب ، هدینگ های خوب و طول متن و تعداد کلمات قابل قبول و ارتباط با موضوع سایت را نیز رعایت کنند.

برای بهبود سئو  هر چقدر که تولید محتوا و مقالات شما بیشتر شود به ازای کلمات کلیدی بیشتری دیده می شوید و این افزایش بازدید تاثر مثبتی روی صفحات اصلی وبسایت شما می گذارد. به این دلیل که خزنده ها و ربات های آنالیز هر لحظه ای که وبسایت را بررسی میکنند کلمات بیشتری را می یابند.

کاربردهای سئو سایت چیست

برای درک اهمیت و اینکه سئو چه کاربردی دارد ، باید تاثیر آن در جایگاه سایت در گوگل و ظرفیت های این موتور جستجو در تامین تعداد زیادی مخاطب و مشتری بالقوه اشاره کنیم.

💣 ضمن اینکه سئو با بهبود عملکرد سایت از نظر سرعت ، کیفیت و ساختار ، نقش تعیین کننده ای در موفقیت وب سایت و فروشگاه های اینترنتی دارد.

اهمیت و کاربرد سئو چیست

گرچه این موارد در نتیجه ارتقای چندین فاکتور در سایت محقق می شوند ، اما همگی تحت تاثیر مستقیم و جز کاربرد های سئو به شمار می روند.برای مثال می توان به آگاهی از برند ، فروش بیشتر و افزایش مشتریان ، تجربه کاربری و سرعت سایت و کاربردهای مهم و بیشمار دیگری اشاره کرد. جهت آشنایی با کاربردها توضیحات زیر را مطالعه نمایید:

ارتقا و افزایش رتبه

همان طور که گفتیم بهترین راه برای ارتقا رتبه و افزایش بازدید، سئو می باشد، زیرا هم هزینه کمتری دارد و هم برای مدت زمان طولانی تری جذب کاربر را تضمین میکند.

البته مقصود روش های اصولی و صحیح این فرآیند است نه تقلب و روش های سیاه.

📈در صورتی که تمام موارد رعایت شود بهترین نتیجه در ارتقا رتبه گوگل دامنه  شما رقم خواهد خورد. 16+9 روش افزایش بازدید سایت از گوگل و خارج از آن بهترین روشها را در این مورد معرفی کرده است.

افزایش رتبه در گوگل یک دفعه و سریع اتفاق نمی افتد بلکه مستلزم طراحی تخصصی سایت و در ادامه سئو آن می باشد

معمولا برای وبسایتهای نوپا و تازه تاسیس فقط زمانی بین 2 تا 3 ماه طول می کشد تا گوگل وب را شناسایی کند. پس از آن با توجه به فعالیت هایش به آن امتیاز می دهد. هر چقدر امتیاز گوگل به یک وبسایت بیشتر باشد موجب ارتقا رتبه سایت می شود، فرآیند سئو نیز به همین دلیل اهمیت دارد که زمان و سرعت ارتقا را بهبود می بخشد.

حضور در صفحه اول گوگل

هدف همه وبسایت ها و کسب و کار های اینترنتی قرار گرفتن در صفحه اول گوگل است. صفحه اول نتایج، که کاربران زیادی روزانه مطالب و نیاز های مورد نظر خود را در آن جستجو می کنند اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل رقابت شدیدی برای قرار گرفتن در این جایگاه مطلوب ایجاد شده است. هر سایتی که سئو مناسب و قوی تری انجام دهد شانس بیشتری برای قرار گرفتن در صفحه اول افزایش داده.

اگرچه با روشهای دیگر مانند ادوردز نیز می توان به صفحه اول رسید ، اما به ازای پرداخت هزینه های بسیار بالا! کاربرد سئو سایت در رسیدن به صفحه اول و رتبه های بالای نتایج بر هیچکس پوشیده نیست. از کاربردهای دیگر این فرآیند می توان به لینک سازی، محتوا، ارتقای کلمات کلیدی و دسترسی بهتر ربات خزنده به صفحات سایت اشاره کرد.

افزایش ترافیک و بازدید سایت

کاربرد دیگری که سئو دارد، کمک به افزایش نرخ کلیک است که در نتیجه به افزایش ترافیک و بالا رفتن تعداد مشتریان و در نتیجه فروش ، درآمد و کسب سود بیشتری می شود. هدف تمامی کسب و کارهای اینترنتی نیز چیزی جز این نیست. سایتهایی می توانند در معرض دید مخاطب قرار بگیرند که خود را به صفحه اول و ترجیحا رتبه های اول تا سوم برسانند و در ادامه برای افزایش ترافیک باید بر نرخ کلیک و ترغیب کاربران برای بازدید از سایت تمرکز داشته باشند.

افزایش ترافیک بیشتر برای سایت در گوگل

🏆طبق تحقیقات سه سایت اول در نتایج، بیش از 75درصد ترافیک ناشی از جستجوی کاربران را جذب میکنند. کاربر سئو سایت به این صورت است که وقتی شما رتبه خوبی دارید، کاربر به سراغ شما می آید و چون نمیتوان حد و مرزی برای تعداد کاربران اینترنتی قائل شد، پس بازدید فوق العاده ای منتظر شماست.

بهبود عملکرد سایت

یکی از مهمترین کاربردهایی که می توان مطرح کرد ، بهبود عملکرد و ساختار سایت است. در سئو سایت تلاش می کنیم که حجم کد و قالب را کاهش دهیم ، تصاویر را به حداقل حجم ممکن و بهترین فرمت برسانیم ، زمان بارگزاری سایت را کاهش و سرعت آن را افزایش دهیم. همچنین ، تلاش می کنیم که با جذابیت ، کیفیت و ارائه ارزش به کاربران ، رضایت آنان را از عملکرد و وضعیت سایت خود بیشتر کنیم.

رتبه بندی نتایج، در نتیجه مقایسه میان سایت های رقیب در یک صنعت خاص انجام می شود و هرچه برتری بیشتری در عملکرد و سرعت و محتوا و اعتبار نسبت به رقبای خود داشته باشید جایگاه بهتری را به سایت خود اختصاص می دهید. سایت یا فروشگاه اینترنتی شما برتر از رقبا خواهد شد:

 • افزایش سرعت سایت
 • کاهش حجم تصاویر
 • جذابیت بصری سایت
 • دسترسی سریع کاربران به بخشهای مختلف
 • اصلاح ساختار لینکهای داخلی
 •  دسته بندی محصولات و مطالب
 • مدیریت حافظه پنهان کش

اصطلاحات مرتبط با سئو چیست

خوب! در ادامه درک سئو چیست باید با اصطلاحات پرکاربرد و مفاهیم پایه این فرآیند آشنا شوید. کلمات و لغاتی که در این حوزه استفاده میشوند و به نوعی زبان تخصصی سئو بشمار میروند.

لغات نامه و اصطلاحات پرکاربرد سئو چیست

آیا قصد دارید سایت خود را بهینه کنید؟ یا میخواهید این کار را به یک شرکت متخصص در امور دیجیتال مارکتینگ بسپارید؟ در هر دو حالت باید با اصطلاحات سئو سایت آشنایی داشته باشید. آموزش و یادگیری سئو امری ضروری برای مدیران کسب و کارهای اینترنتی است.

اگرچه اصطلاحاتی که در این حوزه مطرح میشوند کمی تخصصی هستند، اما بسیار ساده و سریع میتوانید بیاموزید که هریک چه مفهومی دارد.

موتور جستجو – search engine

موتور جستجوگر برنامه ای نرم افزاری است که به افراد کمک می کند اطلاعات، محصولات و خدمات مورد نظر خود را به صورت آنلاین با استفاده از کلمات یا عبارات کلیدی پیدا کنند.

موتورهای جستجو می توانند با بررسی مستمر اینترنت و فهرست کردن هر صفحه ای که پیدا می کنند، نتایج را به سرعت در اختیار ما قرار دهند. حتی در حالتی که میلیون ها سایت و صفحه وب در فضای مجازی موجود است.

زمانیکه که کاربر عبارت یا کلمه ای را در این برنامه جستجو میکند، موتورجستجو در صدم ثانیه کل اطلاعات موجود را بررسی میکند و براساس ارتباط میان عبارت جستجوشده و عنوان، محتوا و اطلاعات صفحاتی که ایندکس کرده، نتایج را نمایش میدهد.

گوگل، بینگ، یاهو، یاندکس

درواقع هدفی که در سئو دنبال میکنیم این است که یک سایت را به ازای عباراتی خاص در رتبه های بالا قرار دهیم. گوگل، بینگ، یاهو، معروف ترین موتورها هستند که البته به دلیل استفاده حداکثری کاربران ایرانی از گوگل، تمرکز سئو نیز روی ارتقا رتبه در این پلتفرم است. 19 موتور جستجو ایرانی و خارجی به غیر از گوگل را معرفی کرده ایم.

ابزارهایی مانند گوگل، بینگ و یاهو این قابلیت را برای کاربران اینترنتی فراهم میکنند تا محتوا، تصاویر، ویدئو، محصولات، اخبار،خدمات و هرآنچه به دنبال آن هستند را بصورت هدفمند بیابند.

کل فرآیند جمع آوری اطلاعات سایتها و نمایش به کاربران، در سه مرحله اتفاق می افتد. اول، خزنده اقدام به بررسی صفحات وب میکند. در مرحله دوم، نمایه سازی یا فهرست کردن صفحات انجام میشود و در مرحله نهایی، سایت ها براساس کیفیت و ارتباط موضوعی که دارند، رتبه بندی میشوند.

🔵سئو هم در افزایش سرعت بررسی و ایندکس صفحات یک سایت موثر باشد و هم موجب بهبود رتبه در گوگل شود، یعنی تاثیر مستقیم در هر سه مرحله!

الگوریتم های گوگل – google algorithms

الگوریتمهای گوگل مجموعه ای از اصول و مقررات هستند که این موتورجستجو برای سه مرحله ای که در بالا اشاره کردیم، وضع کرده است. سیستمی که تشخیص میدهد کاربر به دنبال چیست. در زمان جستجو نزدیک ترین فروشگاه ها یا وب سایت ها را به هر کاربر پیشنهاد میدهد.

قوانینی که از تقلب سایتها جلوگیری میکند. سایتهای خاطی که محتوای سایر سایتها را کپی کرده اند، جریمه میکند. معنی کلمات را به تمام زبان ها تشخیص میدهد. این موارد تنها بخشی از کارکردهای این سیستم فوق العاده بزرگ و البته هوشمند است.

پاندا، پنگوئن، کبوتر، مرغ مگس خوار، دزد دریایی و…

نام برخی از این قوانین الگوریتم پاندا، الگوریتم پنگوئن، الگوریتم کبوتر، الگوریتم دزد دریایی، الگوریتم مرغ مگس خوار و … است که میتوانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد معرفی الگوریتم های گوگل را مطالعه کنید.

برخی از مهمترین الگوریتم های موتور جستجوی گوگل

با حجم اطلاعات موجود در وب، یافتن آنچه نیاز دارید بدون مرتب سازی آن تقریبا غیرممکن خواهد بود. سیستم گوگل دقیقاً برای انجام این کار طراحی شده‌اند: صدها میلیارد صفحه وب را در فهرست جستجوی خود ذخیره سازی و دسته بندی کنند تا مرتبط‌ ترین و مفیدترین نتایج را در کسری از ثانیه به کاربر نمایش دهد.

این سیستم رتبه بندی نه از یک، بلکه از مجموعه ای کامل از الگوریتم ها تشکیل شده اند. برای ارائه مفیدترین اطلاعات، الگوریتم ‌ها به فاکتورهای زیادی از جمله کلمات جستجو، ارتباط و قابلیت استفاده از صفحات، تخصص منابع، موقعیت جغرافیایی و تنظیمات مرورگر شما توجه می‌کنند. این الگوریتمها مرتبا در طول زمان بروزرسانی میشوند تا عملکرد بهتری داشته باشند.

فاکتورهای رتبه بندی سایت

فرآیند سئو سایت برای بهبود رتبه و کسب بالاترین رتبه ممکن در نتایج جستجو است. زمانیکه از ارتقا رتبه در نتایج  ارگانیک صحبت میکنیم، منظور چیزی متفاوت از تبلیغات پولی و کلیکی گوگل است، پس برای اینکه بتوانید سایت را به جایگاه خوبی در صفحه اول برسانید، باید فاکتورهای رتبه بندی را بدانید.

🔷این فاکتورها، معیارهایی هستند که گوگل از هر سایت بررسی میکند و سایتهایی که در یک حوزه فعالیت دارند را براساس این فاکتورها مقایسه میکنند. مثلا کیقیت محتوا یکی از این فاکتورهاست. تعداد و اعتبار لینکهای دریافتی، سرعت سایت، سازگاری با الگوریتم های گوگل، اعتبار دامنه، زمان میانگین حضور کاربران روی سایت، نرخ پرش یا bounce rate و بسیاری از موارد دیگر که به بیش از 250 مورد میرسند، فاکتورهای رتبه بندی هستند.🔷

گوگل سایتهای محتلف را از لحاظ برتری در این فاکتورها مقایسه و بررسی میکند و هر سایتی فاکتورهای بیشتری را بهینه کرده باشد، ظبیعتا رتبه بهتری کسب خواهد کرد. البته بعضی از فاکتورها مثل کیفیت و طول محتوا اثر بیشتری دارند و برخی مانند متاتگ توضیحات، تاثیرات کمتری دارند.

فاکتورهای رتبه بندی نتایج جستجو

نکته: ما هیچ گاه بصورت کامل نمیتوانیم همه فاکتورهای گوگل را بشناسیم، چون مرتبا این معیارها در حال تغییر هستند و نمیتوان گوگل را پیش بینی کرد. اما براساس تجربه برخی از مهمترین فاکتورها شناسایی شده اند که در مقاله 15 فاکتور اصلی تعیین رتبه گوگل  توضیح داده شده است.

هر عاملی که در فرآیند سئو موثر است منجر به تعیین رتبه سایت می شود. مانند سرعت بالا یا مطالب و تصاویر جذاب و یا فعالیت و لینکدهی در شبکه های اجتماعی پربازدید.

Google Webmaster Tools – گوگل وبمستر تولز

نام قدیمی آن کنسول جستجوی گوگل است. پلتفرم پرکاربرد در سئو است که اطلاعات مربوط به بازدیدهای یک سایت در گوگل را فراهم میکند.

تعداد بازدید، عبارات جستجو شده، صفحات بازدید شده، لینکهای دریافتی و بسیاری از اطلاعات دیگر را میتوان در آن یافت. Google Webmaster شامل دستورالعمل های خاصی است که میتوانید با فعالسازی آن روی سایت خود، نظارت دقیقی بر آن داشته باشید.

البته هر جستجوگری وبمستر خاص خود را دارد. مثلا موتورجستجوی bing هم وبمستر بینگ را دارد که برای تجزیه تحلیل داده های مربوط به وضعیت سایت در نتایح بینگ است.

جریمه گوگل (google penalty)

یکی از مهمترین اصطلاحاتی که در سئو باید با آن آشنایی داشته باشید، پنالتی یا جریمه گوگل است.  جریمه گوگل مجازاتی است علیه وب سایتی که محتوای آن با شیوه های بازاریابی مورد تایید گوگل در تضاد باشد.

این جریمه می‌ تواند در نتیجه بروزرسانی الگوریتم های گوگل باشد و یا در نتیجه استفاده از تکنیک های کلاه سیاه توسط مدیر سایت. جریمه گوگل، نتایج منفی را برای سایت به همراه دارد. در ساده ترین حالت، افت رتبه در نتایج است. اما حتی امکان حذف کلی سایت از نتایج هم وجود دارد. برای مثال اگر لینک انبوه بخرید، یا محتوای سایتهای دیگر را کپی کنید، حتما در معرض پنالتی قرار خواهید گرفت. حذف سایت از نتایج، به معنی از دست دادن بخش زیادی از ترافیک ورودی است.

گاهی اوقات بدون اینکه متوجه شوید یا اقدام اشتباهی انجام داده باشید سایتتان جریمه میشود. امکان دارد رقبا برای سایت بک لینکهای اسپم خریداری کنند.

اولین نشانه ها از جریمه سایتها با رونمایی از الگوریتم پاندا در سال 2011 دیده شد که بر روی سایتهایی با محتوای ضعیف و بی کیفیت اعمال شد. بعدها پنگوئن و برخی دیگر از الگوریتم هایی که بکلینکهای سایتها را بررسی میکردند، اقدام به جریمه و افت رتبه سایتهایی که اقدام به خرید بکلینک کرده بودند،نمودند.

اصطلاح Sandbox

Sandbox فیلتری است که سایت های جدید را در یک بازه زمانی مثلا حدود سال اول تحت نظر دارد. گاهی اوقات، این دوره می تواند از سه ماه تا دو سال طول بکشد. محدودیت عمدتاً مربوط به پرس و جوهای با تعداد و حجم جستجیو بالا است.

برای کلمات کلیدی با رقابت پایین، یک سایت جدید می تواند بلافاصله پس از راه اندازی رتبه خوبی داشته باشد. کارمندان گوگل وجود این فیلتر را تأیید نمی کنند و مشکلات و سختی های رایجی که سایت های جدید در کسب رتبه دارند را مربوط به عوامل دیگری میدانند. مثل محتوای ناکافی، حجم لینک کم، کمبود اطلاعات برای ارزیابی رفتار کاربران و…

اصطلاح Serp چیست؟

مفهوم search engine result pages به صفحات نتایج اشاره دارد. میلیون ها صفحه در وب وجود دارد، اما هیچ کدام برای بازاریابان دیجیتال مهمتر از صفحات نتایج یا SERP ها نیستند. متخصصان سئو و sem و PPC تمام تلاششان این است که سایت موردنظرشان بهترین وضعیت و رتبه را در serp  داشته باشد. به این معنی که علاوه بر رتبه خوب، بطور مناسب و جذاب در نتایج نمایش داده شوند بطوری که از سایر وبسایتها متمایز و حتی الامکان بهتر باشند.

در serp نتایج ارگانیک، تبلیغات کلیکی ادرودز، نتایج محلی و تصاویر و ویدئوها، اخبار ، نقشه و… نمایش داده میشود.

صفحات نتایج، صفحه های وبی هستند که پس از جستجوی کاربر، به او ارائه میشوند.به این صورت که کاربر درخواست جستجوی خود را با وارد کردن کلمه، عبارت یا جمله ای ارسال میکند و گوگل پاسخ کاربر را با ارائه صفحات نتایج میدهد و آنچه به وی نمایش داده میشود همان serp است.

هر SERP منحصر به فرد است، حتی برای جستجوهایی که در یک موتوجستجو با استفاده از کلمات کلیدی یا عبارت های جستجوی مشابه انجام می شود. دلیل این مسئله عواملی مثل مکان فیزیکی کاربر، تاریخچه بازدید، و تنظیمات مرورگر است که باعث میشود هیچ گاه صفحات نتایج یکسان نباشند.

خزنده وب – web crawler

ربات خزنده ، وظیفه خزیدن در وب و جمع آوری اطلاعات در مورد وب سایتها دارد. هدف چنین رباتی این است که بیاموزد هر صفحه وب درباره چه چیزی است. با اعمال یک الگوریتم جستجو بر روی داده‌ های جمع‌آوری‌شده توسط خزنده ‌های وب، موتورهای جستجو می ‌توانند نتایج مطلوب و مرتبط با عبارات جستجوشده توسط کاربران را نمایش دهند.

🔺یک خزنده وب مانند فردی است که تمام کتاب ‌های یک کتابخانه نابسامان را مرور می ‌کند و فهرست از کل مجموعه را جمع ‌آوری و مرتب سازی می‌کند تا هر کسی که از کتابخانه بازدید می‌کند بتواند به سرعت و به راحتی اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کند.

خزنده وب web crawlers

با این حال، بر خلاف یک کتابخانه، اینترنت از اطلاعات حجیم و فوق العاده بیشتری نسبت به یک کتابخانه تشکیل شده است و این امر، تشخیص اینکه آیا تمام اطلاعات لازم به درستی بررسی و ایندکس شده اند یا اینکه آیا مقادیر زیادی از آن نادیده گرفته شده است را دشوار میکند.

این خزنده ها به کمک لینک های بین صفحات وب از صفحه ای به صفحه دیگر و از سایتی به سایت دیگر حرکت میکنند. یکی از نکاتی که در سئو سایت به آن توجه میشود، ارتباط موثر و مناسب وبسایت با خزنده های گوگل است به نحوی که بتوانند به سرعت و بطور کامل کل صفحات مهم سایت را بررسی و در نتایج فهرست بندی کنند.

عبارات یا کلمات کلیدی –  seo keywords

کلمات کلیدی، عبارات، کلمه یا حتی جملاتی هستند که کاربران برای یافتن اهداف خود، جستجو استفاده میکنند. زمانیکه شما چیزی را در گوگل سرچ میکنید، از کلمات کلیدی استفاده میکنید.

این کلمات یا keywords برای سایتها ارزش بالایی دارند و باید سعی کنند در محتوای صفحات به کار گرفته شوند. کلماتی که تعیین میکنند هر صفحه در چه ارتباطی بحث میکند یا با چه نیتی ایجاد شده است.

انواع مختلفی دارند، کلمات کلیدی بلند، تک کلمات، عبارات lsi. کلمات کلیدی چیست؟ به شما کمک خواهد کرد تا دید تخصصی تری در این مورد داشته باشید.

🔷اگر وبسایت یا فروشگاه اینترنتی دارید باید بدانید که مردم چگونه به دنبال محصولات، خدمات یا اطلاعاتی هستند که شما ارائه می‌دهید.  تعیین کلمات کلیدی مناسب فرآیندی حساس است که شامل آزمون و خطا می شود، اما درک اصول اولیه آن آسان است.

یکی از مهم ترین اصول سئو، یافتن کلمات کلیدی و عباراتی که بیشترین جستجو را در گوگل دارند و در ادامه تولید محتوا حول این عبارات است، حتی لینکسازی های داخلی و خارجی هم به این مفهوم وابسته است.

کلمه یا عبارتهای کلیدی ، یکی از عناصر اصلی در سئو هستند و برای تاثیر بیشتر بر الگوریتم های گوگل ، هر صفحه باید روی یک کلمه یا عبارت کلیدی متمرکز باشد. این کلمات در متاتگ ها، هدینگها، لینکها و بدنه محتوا استفاده میشوند.

متاتگ ها – metatags

متا تگ ها بخش هایی از متن هستند که ماهیت و هدف صفحه را توصیف می کنند. برخی از متاتگ ها در خود صفحه ظاهر نمی شوند و برخی دیگر قابل مشاهده هستند. اما در هرصورت در سورس کد قابل شناسایی هستند. متاتگ اساساً به درک بهتر ربات خزنده از آنچه در یک صفحه وب ارائه شده کمک میکند.

متاتگ عنوان، هدینگها، تگ توضیحات، تگ alt تصویر را میتوان مهمترین متاتگ های صفحه نامید که در سئو هم توجه ویژه ای به آنها میشود و در رتبه صفحات وب در نتایج گوگل تاثیر دارند.

انواع متاتگ های صفحه و تاثیر آنها در سئو چیست

در گذشته متاتگ کلمات کلیدی در رتبه تاثیر مثبت زیادی داشت که طی دو سه سال اخیر این فاکتور دیگر برای گوگل اهمیتی ندارد.

اصطلاح لینکسازی در سئو – link building

لینک سازی به معنی ایجاد پل ارتباطی میان صفحات مختلف در وب است. طبق اصول سئو، ساخت لینک های داخلی میان صفحات، یکی از مهمترین فاکتورهای رتبه بندی سایتها محسوب می شود. لینک ها موجب ارتباط بهتر صفحات سایت با هم می شوند و قدرت دامنه را افزایش می دهند. لینک می تواند منجر به حضور بیشتر کاربران شود و آنان را به بازدید از صفحات بیشتری ترغیب نماید.

همچنین با لینک دادن به وبسایت های معتبر می توانید اعتبار سایت خود را بالا ببرید. اما دقت کنید که در این زمینه زیاده روی نکنید. میان تعداد کلمات و طول مطالب با تعدادی لینک های صفحه باید تناسب باشد. ساخت لینک به روشهای مختلفی انجام میشود، لینک از متن، لینک از تصویر، لینکهای جاوااسکریپتی، لینکسازی follow  و nofollow، لینک داخلی و خارجی ، لینکهای خروجی، لینک ورودی و بکلینک،  لینک دایرکت(مستقیم) و غیرمستقیم، همگی اصطلاحاتی هستند که با آنها مواجه خواهید شد. حتما لینک سازی داخلی اصولی را مطالعه کنید.

بک لینک – backlink

بک لینک، لینک هایی هستند که از یک سایت به سایت دیگری با دامنه متفاوت اشاره میکنند. اگر قصد دارید در سئو سایت موفق عمل کنید باید بدانید که یکی از مهمترین فاکتورها همین بک لینک ها هستند. بک لینک برای موتورهای جستجو و کاربران فوق العاده مهم است. از نظر اهمیتی که برای کاربر دارند، مسیری را ایجاد میکنند تا کاربر به سایر سایتها و منابع اطلاعاتی با موضوعات مشابه دسترسی پیدا کند.

تعریف بک لینک در سئو و نحوه ساخت لینک

از دید اهمیتی که برای موتورهای جستجو دارند، به افزایش اعتبار و ارزش صفحه (یعنی قدرت) کمک می کنند.در گذشته تعداد بک لینک نشان دهنده قدرت یک صفحه وب بود. اما امروزه کیفیت لینکهای دریافتی یک سایت برای گوگل اهمیت دارد. پس سعی کنید از سایتهایی لینک بگیرید که اعتبار بیشتری دارند. خرید لینک یکی از روشهایی است که میتوانید در کوتاه مدت اتوریتی سایت را بالا ببرید. البته از هر سایتی لینک نخرید.

در گذشته بک لینک تاثیر زیاد و فراگیر تری را در سئو داشت اما با رونمایی گوگل از الگوریتم های جدید تر تاثیر آنها در سئو کم رنگ تر شده است. البته نه به این معنا که کلا بی تاثیر هستند.

اما چه زمانی بک لینک ها تاثیر مثبتی بر رتبه گوگل دارند؟ هنگامیکه به صورت طبیعی و بدون تقلب تولید شوند و از وبسایت هایی با ارزش گرفته شده باشند.

لینک follow و no-follow

لینک های follow (فالو) در مقابل No-Follow (نوفالو)  از موضوعات پیچیده و فنی سئو هستند. یادگیری مفهوم Follow و NoFollow و تفاوت بین آنها بسیار مهم است. چون شدیدا سایت را تحت تأثیر قرار می دهند.

🔴🔵دو نوع اصلی لینک وجود دارد. پیوندهای “فالو” و “نوفالو” هستند.لینک های فالو، بخشی از اعتبار صفحه لینکدهنده را به گیرنده منتقل میکنند، درحالیکه لینک نوفالو هیچ اعتباری را به صفحه هدف منتقل نمیکند.

خزنده های گوگل، با دیدن تگ فالو میفهمند که صفحه گیرنده مورد تایید است، اما  nofollow این پیام را میدهد، که نمیتوان اطلاعات صفحه را بصورت قطعی تایید کرد.

پس چرا لینک نوفالو وجود دارد؟ این نوع لینکها برای مقابله با هرزنامه و لینکهایی که در بخش کامنت های صفحه گذاشته شده، ایجاد شدند. بعدها متخصصین سئو برای طبیعی جلوه دادن لینکسازی از آنها استفاده کردند. مثلا فرض کنید یک سایت 200 بک لینک دریافت کرده، همه آنها بصورت فالو هستند، پس به احتمال زیاد لینکسازی غیرطبیعی است، اما اگر از این 200 مورد 30درصد آنها نوفالو باشند، گوگل دید بهتری  خواهد داشت. مقایسه تفاوت های لینک follow و nofollow را برای آموزش بیشتر بخوانید.

معنی link juice (عصاره لینک) در سئو چیست

Link juice یک اصطلاح در سئو است برای توصیف و اندازه گیری میزان قدرتی که یک لینک به سایت یا صفحه وب دیگری منتقل می کند و در نتیجه آن را تقویت می کند.

اگر لینک بصورت (Follow) باشد، ویژگی‌های مثبت را تا حدی منتقل می‌کند (به عنوان مثال پیج رنک، TrustRank یا دامین اتوریتی). هر چه تعداد لینک بیشتری از یک صفحه به سایر صفحات و وبسایتها اشاره داشته باشد، عصاره هرکدام از لینکها کمتر است.

اصطلاح لینک جویس در سئو چیست

عصاره لینک خارجی قدرت لینکی است که از دامنه دیگری منتقل می شود.

link juice داخلی قدرت لینک دهی است که از طریق لینک داخلی به سایر صفحات منتقل می شود.

لینک جویس یک عامل تاثیرگذار در سئو محسوب میشود. در SEO پروفایل لینک و TrustRank از مهم ترین عوامل در رابطه با لینک جویس هستند، زیرا میزان عصاره لینک برای پروفایل لینک یک سایت مهم است:

✅هرچه سایت‌های لینک‌دهنده از نظر TrustRank قوی‌تر باشند، عصاره بیشتری از آن‌ها به سایت‌هایی که به آن‌ها لینک می‌دهند سرازیر می‌شود. به طور کلی لینک های متعدد (DoFollow، NoFollow) از یک سایت به سایت های مختلف دیگر می روند. اما nofollow  عصاره ای را منتقل نمیکند.

 Anchor text یا متن لینک

Anchor text یا انکرتکست متن قابل کلیکی است که دو صفحه وب را به هم پیوند می دهد. درواقع متنی که یک لینک با آن مشخص میشود، انکرتکست گفته میشود.

به زبان ساده، انکرتکست به این دلیل جز فاکتورهاو اصطلاحات کلیدی سئو سایت محسوب میشود که هدف لینک ساخته شده را هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو مشخص میکند. متن لینک نشان می دهد، صفحه هدف در رابطه با چه موضوعی است و اگر کاربری روی آن کلیک کند با چه محتوایی مواجه میشود. از طرفی رباتهای جستجوگر گوگل نیز درک بهتری از ارتباط بین صفحات دارند و موضوعیت صفحه ای که لینک دریافت کرده را متوجه میشوند.

استفاده آگاهانه از انکرتکست می تواند اعتماد بازدیدکنندگان سایت را به برند شما و همچنین محتوایی که در وب سایت خود به اشتراک می گذارید افزایش دهد. معمولا باید سعی کنید تا حد امکان متن لینک را کوتاه نگه دارید. مثلا در حد دو یا سه کلمه، انتخاب مناسبی برای انکرتکست است. به فرض ما میخواهیم به شما صفحه ای را برای کسب اطلاعات بیشتر در این رابطه معرفی کنیم، لینک و انکرتکست را بصورت انکرتکست چیست؟ ایجاد میکنیم که هم کوتاه است و هم به سرعت و راحتی ماهیت صفحه هدف را به شما معرفی میکند و این شمایید که تشخیص میدهید روی آن کلیک کنید یا خیر.

اصطلاح سئو کلاه سفید – white hat seo

اصطلاح “سئو سایت کلاه سفید” به تاکتیک هایی اشاره دارد که مطابق با شرایط و ضوابط گوگل است.

به طور کلی، white hat به هر عملی اطلاق می شود که رتبه سایت را در SERP بهبود می بخشد و مورد تایید گوگل و براساس قوانین است. تکنیکهایی که منجر میشوند سایت از جنبه های مختلف رشد کند. ساختار، عملکرد، رتبه و بازدید بهتر میشود و اتوریتی دامنه بطور طبیعی بالا میرود. این روشها در ایجاد آگاهی از برند در فضای مجازی تاثیر مثبت دارند.

 • ارائه محتوا و خدمات با کیفیت
 • زمان بارگذاری سریع سایت و سازگاری با موبایل
 • استفاده از متا تگ های توصیفی و غنی از کلمات کلیدی
 • بهبود مسیریابی سایت
 • اطمینان از اینکه عنوان و URL حاوی کلمات کلیدی است
 • اضافه کردن کلمات کلیدی مرتبط کافی به متن در صفحه — اما نه استفاده بیش از خد
 • افزودن لینک ها و دکمه هایی که اطلاعات عمیقتری به بازدیدکننده بدهد
 • شامل لینک به حساب های رسانه های اجتماعی و تعامل با کاربران در آن شبکه ها
 • ارسال محتوای ویدیویی
 • تصاویر بهینه و سبک

سئو کلاه سیاه – black hat soe

سئو سایت به روش کلاه سیاه عملی بر خلاف قوانین است و متقلبانه شناخته میشود. این تاکتیک های غیراخلاقی نمیتوانند به بهبود رتبه کمک نمایند و اغلب به جریمه سایت ختم می شود. رایج ترین تکنیک ‌های کلاه سیاه شامل پر کردن صفحه از کلمات کلیدی، پنهان‌ سازی، خرید لینک انبوه و شبکه های PBN است.

اصطلاح سئو سایت کلاه سیاه چیست

هنر تاریک سئو کلاه سیاه مسیر اشتباهی است. black hat seo به جای ایجاد وبسایت کاربرپسند، به دنبال بازی و فریب الگوریتم ها، رباتها و حتی کاربران است.یعنی روشهایی که سعی در دور زدن قوانین دارند، اما خیلی راحت هم شناسایی میشوند.

الگوریتم های رتبه بندی با گذشت زمان پیچیده تر شده اند، به همین دلیل است که باید به هر قیمتی از روشهای کلاه سیاه خودداری کنید.

نمونه هایی از این روشها را بشناسید:

 • خرید لینک انبوه
 • پنهان سازی بخشی از محتوا از دید کاربر
 • تکرار بیش از حد کلمه کلیدی با هدف دستکاری سئو سایت
 • افزایش بازدید سایت با ربات یا نرم افزار
 • استفاده از لینکسازی pbn
 • دریافت لینکهای اسپم از قسمت نظرات
 • بالابردن غیرطبیعی اتوریتی و پیج رنک
 • داده های ساختاریافته و نشانه گذاری گمراه کننده
 • درج متاتگ عنوان و توضیحات بی ربط به محتوای صفحه
 • محتوای کپی، تکراری و بی کیفیت

محتوای تکراری یا duplicate content

محتوای تکراری به هرگونه متن، تصویر، ویدئو و ساختار یکسانی که در دو یا تعداد بیشتری از صفحات وب تکرار میگردد، اطلاق میشود. Duplicate content بیشتر به دلیل کپی مطالب از سایر سایتها اتفاق می افتد و یکی از نکات منفی سئو سایت محسوب میگردد که افت رتبه در نتایج گوگل و حذف سایت به دلیل جریمه را به همراه دارد.

بسیاری از اوقات اگر محتوایی را از سایت دیگری بدون ذکر منبع و اجازه ناشر اصلی، منتشر کنید، گوگل با الگوریتم های هوشمند خود کپی برداری را شناسایی و سایت مربوطه را جریمه خواهد کرد.

در گذشته محتوای تکراری محتوایی بود که کلمه به کلمه مانند محتوایی است که در سایت دیگر ظاهر میشد. اما با بروزرسانی های الگوریتمها، حتی بازنویسی یا بازی با کلمات و جابجایی لغات در متن و بازنشر آن روی سایت دیگر، نیز توسط گوگل شناسایی میشود.

شما باید از کپی محتوا و ایجاد duplicate content در وب سایت خود جلوگیری کنید. بسیاری از فروشگاه های اینترنتی را میبینیم که محتوای محصولات همگی از یک سایت مرجع کپی شده است، وقتی دلیل این کار را از مالک فروشگاه میپرسیم، با این پاسخ ها مواجه میشویم، محتوای کافی برای محصول وجود ندارد! مگر برای یک محصول چقدر میتوان محتوا نوشت!

توجه کنید! حتی اگر محتوای صفحه محصول را خالی بگذارید خیلی بهتر از این است که از سایتهای دیگر کپی کنید. سعی کنید در حد چند پاراگراف محصولی که ارائه میدهید را از زبان خودتان معرفی کنید، حتی بصورت محاوره ای!

URL (Uniform Resource Locator)

URL  یک آدرس منبع اختصاصی هر صفحه وب است، یک لینک منحصر به فرد که مرورگر از آن برای نمایش محتوای خاص – صفحات، تصاویر، ویدئوها و غیره استفاده می کند.

(Uniform Resource Locator) از چندین بخش تشکیل شده است: پروتکل – اغلب http یا نسخه امن آن https، نام دامنه، آدرس، پارامترهای اضافی. همچنین، URL می تواند حاوی یک متن لینک باشد که کاربر را به طور خودکار به یک مکان خاص در صفحه هدایت می کند.

Canonical url به چه معناست؟

در خلال آموزش سئو یا اجرای این فرآیند با مفهومی به نام تگ یا آدرس کنونیکال سروکار دارید. rel=”canonical” که اغلب URL متعارف نامیده می شود، یک عنصر HTML است که به موتور جستجو آدرس یا صفحه اصلی و ترجیحی را در شرایطی که دو صفحه محتوای یکسانی دارند، اعلام مینماید.

با تگ canonical می توانید از محتوای تکراری، چه داخلی و چه خارجی جلوگیری کنید. محتوای تکراری داخلی در وب سایت شما اتفاق می افتد، به این صورت که محتوای دو صفحه از یک دامنه کاملا یکسان باشد یا حتی درصد بالایی از محتوا مشابه هم باشند. محتوای تکراری خارجی زمانی اتفاق می افتد که صفحات تکراری یا بسیار مشابه در دامنه های مختلف وجود داشته باشد.

URL کنونیکال به گوگل، بینگ و یاهو اعلام می کند که چه صفحاتی را نشان دهند و چه صفحاتی را در صفحات نتایج پنهان کنند.

بازدیدکنندگان سایت هنگام بازدید از وب سایت شما URL متعارف را نمی بینند. این تگ در کد صفحه (در هدر سایت) درج میشود و فقط توسط رباتهای گوگل قابل مشاهده است. هر صفحه از سایت یک آدرس کنونیکال اختصاصی دارد و در اکثر اوقات این آدرس مطابق با آدرس اصلی صفحه است.

سازگاری با موبایل – mobile friendly

با افزایش کاربرانی که از تلفن همراه برای جستجو در اینترنت و صرف وقت در شبکه های اجتماعی استفاده میکنند، اصطلاح یا مفهوم mobile friendly در سئو سایت مطرح شد. از سال 2015، گوگل فشار بیشتری را بر صاحبان وب سایت وارد کرده است تا سایت های خود را با موبایل سازگار کنند.

به طور کلی، معنای موبایل فرندلی این است که وب سایت در یک دستگاه تلفن همراه یا تبلت عملکرد خوبی داشته باشد.

یک سایت سازگار با موبایل اساساً وقتی از نسخه دسکتاپ به نسخه موبایل تغییر سایز میدهد باید تمام عناصری که در دسکتاپ توسط کاربران قابل مشاهده بود، را حفظ کند. همچنین متاتگ ها، محتوا و تصاویری که توسط خزنده ها در دسکتاپ خزیده شده اند باید در موبایل نیز وجود داشته باشند. این اصطلاح در سالهای اخیر اهمیت بیشتری هم پیدا کرده، از وقتیکه گوگل اعلام کرده اولویت رتبه بندی سایتها، نسخه موبایل آنهاست و اصطلاح جدید دیگری به نام mobile-first indexing  نیز به همین دلیل رونمایی شده است.

اصطلاح سازگاری با موبایل یا mobile friendly در سئو

در قابلیت سازگاری با موبایل، لینک ها فاصله مناسبی از هم دارند و کاربر به راحتی میتواند روی آنها کلیک کند. برخی از عناصر سایت از پهنای صفحه بزرگتر نیستند. کاربر میتواند بدون دردسر صفحه را اسکرول کند. هر بخش سایت به خوبی بارگزاری میشود و سرعت سایت در موبایل بالاست، همانگونه که در دسکتاپ سرعت مناسبی باید داشته باشد.

Lazy load تصاویر

بارگذاری تنبل (بارگیری بر اساس تقاضا) یک تکنیک سئو برای محتوای آنلاین به ویژه تصاویر و ویدئوهاست. تصاویر یکی از ارکان اصلی سایتها ، به ویژه فروشگاه های اینترنتی هستند و در اجرای سئو هم توجه زیادی به تصاویر میشود.

مفهوم بارگذاری تنبل یا lazy load به جای بارگزاری کل صفحه وب و نمایش آن به کاربر به صورت یکجا و انبوهی از عناصر، تنها بخش هایی که کاربر در لحظه در صفحه میبیند را نمایش میدهد و هرچه کاربر به پایین صفحه می آید( اسکرول میکند) سایر عناصر نیز بارگزاری میشوند.

🔶🔶مثلا فرض کنید یک فروشگاه اینترنتی دارید که در صفحه اصلی فروشگاه 100 محصول نمایش میدهد. به کمک بارگزاری تنبل، دیگر نیازی نیست تصویر تمامی صد محصول همان ابتدا بارگزاری شود. بلکه ابتدا محصولاتی که در صفحه قابل مشاهده هستند بارگزاری میشود. و زمانی که کاربر برای مشاهده سایر محصولات به پایین صفحه میرود سایر تصاویر نیز لود میشوند.

بارگیری بر اساس تقاضا، زمان را مدیریت میکند که موجب افزایش سرعت سایت میشود و در تجربه کاربری (ux) نیز تاثیر مثبت دارد. یعنی کاربر زمان کمتری را برای مشاهده صفحه منتظر میماند و زمانیکه در حال مشاهده تصاویر بالای صفحه است، سایر تصاویر با خواست کاربر به نمایش در میآیند.

نشانه گذاری اسکیما (schema markup)

نشانه گذاری schema، که به عنوان داده های ساختار یافته شناخته می شود، از واژگان معنایی منحصر به فرد استفاده می کند و برای ارائه واضح تر اطلاعات به موتورهای جستجو به منظور درک محتوای سایت استفاده می شود. از طرفی، به کاربران کمک می کند تا اطلاعات بهتر و دقیق تری را در نتایج به کاربران نمایش دهد.

اسکیما شکلی از ابرداده است که به یک وب ‌سایت اضافه می ‌شود و به الگوریتم های گوگل می‌گوید صفحه چه چیزی را توصیف میکند و چه اطلاعاتی باید بصورت به ویژه و با تاکید به کاربران نمایش داده شود.

استفاده از اسکیما جایگاه ویژه ای در سئو سایت دارد، نتایج جستجویی که دارای اسکیما هستند، اطلاعات را سریعتر و دقیق تر به کاربر منتقل میکنند.

نشانه گذاری اسکیما و اهمیت آن در رتبه بندی

کاربر می تواند جزئیات صفحه را در یک نگاه ببیند که به آنها کمک می کند تصمیم بگیرند که آیا روی صفحه کلیک کنند یا به صفحه مرتبط تری بروند.

این اطلاعات همچنین به وب سایت کمک می کند تا برای انواع محتوا رتبه بهتری پیدا کند و در نتیجه کلیک و ورودی بیشتری دریافت کنید.

💯تا جاییکه طبق تحقیقات انجام شده، نرخ کلیک به کمک schema تا 30 درصد افزایش پیدا میکند. روشهای مختلفی برای نشانه گذاری صفحات وب وجود دارد که با یادگیری سئو سایت میتوانید باتوجه به نوع صفحه( محصول، مقاله، رستوران، معرفی افراد و شخصیت ها، فیلم و …) از آنها استفاده کنید.

نقشه سایت xml

نقشه سایت یک فایل متنی  با فرمت xml است که جزئیات تمام URL های یک وب سایت را نشان میدهد. اطلاعاتی مانند اطلاعات اضافی (فراداده) در هر URL، جزئیات مربوط به آخرین به روز رسانی آنها، میزان اهمیت آنها و اینکه آیا نسخه های دیگری از URL ایجاد شده به زبان های دیگر وجود دارد یا خیر، نوع صفحه و سایر موارد به کمک نقشه سایت مشخص میشود. همه این موارد برای درک بهتر از ساختار یک سایت تاثیر دارند و همان ابتدای سئو تکنیکال، نقشه سایت را بهینه میکنند تا ساختار سایت به وضوح برای گوگل قابل شناسایی باشد.

بزرگترین دلیلی که باید نقشه سایت XML را ایجاد کنید تاثیر آن در ایندکس کردن صفحات است.  افزودن نقشه سایت فرآیند فهرست شدن در نتایج را بسیار آسان می کند. ممکن است برخی از صفحات از سایر صفحات لینک نگرفته باشند، پس مدت زمان زیادی طول میکشد تا گوگل آنها را بیابد و ایندکس کند. نقشه سایت کمک میکند تا چنین صفحاتی هم به سرعت ایندکس شوند.

نقشه سایت حتی میتواند تعیین کند که خزنده ها چه صفحاتی را بخزند و چه صفحاتی را بدون بررسی رها کنند و این یعنی ایندکس هدفمند و هوشمندانه صفحات در نتایج گوگل.

تجربه کاربری UX در سئو چیست

یکی از اصطلاحات مهم، user exprience  است که به اختصار ux گفته میشود و جز مفاهیم کلیدی در سئو سایت محسوب میشود. بهبود تجربه کاربری نیز یکی از مهم ترین اصول سئو محسوب می شود که به میزان رضایت کاربران از یک وبسایت اشاره دارد.

سرعت سایت، زمان بارگزاری، مطالب کاربردی، تصاویر جذاب، پشتیبانی آنلاین، سادگی در پیدا کردن محصولات یا خدمات در سایت، قابلیت مشاهده لینکها و دکمه های تماس با ما و… زیرمجموعه فاکتور تجربه کاربری هستند. UX اگرچه یک معیار کیفی است، اما با فاکتورهای کمی مثل bounce rate، امتیاز سرعت سایت، مدت زمان حضور کاربران، تست های core web vitlas و تعداد بازدید از صفحه و نرخ کلیک ارتباط مستقیمی دارد و گوگل با بررسی چنین فاکتورهایی ، میزان تجربه کاربری سایت را تخمین می زند و هرچه سایتی امتیاز بیشتری از این حیث نسبت به رقبا کسب کند در رتبه بالاتر قرار می گیرد.

طی سالهای اخیر، برخی از روشهای قدیمی (مواردی که قبلا کاربرد داشتند اما امروزه بی تاثیر و برخی تاثیرات منفی دارند.) مثل پرکردن صفحه با کلمات کلیدی برای کسب رتبه در گوگل، منسوخ شده اند و درعوض گوگل سایتهایی را مطلوب و برتر میداند که تامین کننده رضایت کاربر باشند. تجربه کاربری فاکتوریست که به بهبود این جنبه از سئو می پردازد.

پس کاربر بیشتری را از روشها و کانالهای مختلف وارد سایت خود کنید و سعی کنید ضمن جلب رضایت آنها و پاسخ به سوالات و تامین خواسته کاربر، مدت زمان حضور او را افزایش دهید.

ایندکس سایت در نتایج – indexing

به طور کلی، اندکس شدن به سازماندهی داده ها بر اساس یک طرح خاص اشاره میکند. در فناوری اطلاعات، این واژه کاربردهای مختلفی دارد.

فرض کنید که به ‌تازگی مفیدترین، جذاب ‌ترین و درخشان‌ترین محتوای وب را تولید کرده اید. حال فرض کنید این محتوا در نتایج جستجو نمایش داده نشود. پس عملا هرچه زحمت کشیدید هدر رفته است. فرآیند نمایه سازی یا indexing مرحله ایست که صفحات وب در نتایج جستجو ثبت میشوند.  مرحله ایندکس قبل از تعیین رتبه اتفاق می افتد.

ایندکس سایت در نتایج جستجو serp

برخی از روش ها برای ایندکس کردن صفحات وب به شرح زیر است:

استفاده از لینک ها در محتوا- نمایه سازی به معنای انتخاب از بین لینکهایی است که در محتوای صفحه استفاده شده است. هنگامی که از لینک ها استفاده می کنید، برای خزنده ها یافتن صفحات وبسایت شما راحت تر می شود و آنها را در بالای SERP قرار میدهند.

🔰ساخت لینک یکی دیگر از روشهای ایندکس صفحات در نتایج است.  همچنین شما میتوانید با استفاده از google search console بصورت دستی، درخواست ایندکس صفحات در نتایج گوگل را ارسال کنید تا پس از بررسی در نتایج ظاهر شود.

ایندکس سایتهای نوپا که کمتر از 4-5 ماه عمر دارند، کمی دشوار است. زیرا باید اعتماد گوگل را جلب کنند. معمولا چند ماه طول میکشد تا یک سایت پس از راه اندازی در نتایج ایندکس شود. به همین دلیل سایتهای جدید راه سختی برای نمایش صفحات در نتایج دارند.

اصطلاح لوکال سئو چیست

درواقع (SEO) شامل تمام قسمت های وب سایت که به بهبود بازدید، ترافیک و نرخ تبدیل جستجو مربوط میشود، است.

قرار دادن سایت در نتایج جستجوی محلی بخشی از سئو است که هدف آن افزایش بازدید محلی یا آگاهی از یک مکان محلی برای کاربران در سرتاسر جهان است، اما فقط برای همان محدوده ای که حضور دارند.

خدمات سئو محلی مصرف کنندگان و مشتریانی را هدف قرار می دهد که علاقه مند به انجام تراکنش،دریافت خدمات، خرید محصولات یا مراجعه به یک مرکز تجاری در منطقه نزدیک به خود هستند.

✅مدیریت سایت در google my bussines  –  که البته این مورد به دلیل تحریم ایران، موقتا برای کسب وکارهای داخلی غیرفعال است.

✅توسعه شهرت برند – میتوانید نام یا برند سایت را به کاربران بشناسانید

✅محل استقرار شرکت – امکان ثبت آدرس فیزیکی سایت روی نقشه های گوگل برای دسترسی کاربران جهت مراجعه حضوری فراه میشود.

✅نظارت بر تغییرات گوگل- الگوریتمهای گوگل به ویژه الگوریتم های جستجوی محلی مرتبا بروزرسانی میشوند و نسخه های جدیدی ارائه میشود، یکی از اهداف سئو تطبیق با این الگوریتمهاست.

✅لینک سازی محلی – در وبسایتهای محلی و سامانه هایی که کسب وکارهای محلی را به ساکنین آن مناطق معرفی میکنند، سایت خود را ثبت نمایید.

کنسول جستجوی گوگل

کنسول جستجوی گوگل (google search console) یک پلت فرم رایگان است که هر فرد یا شرکتی که وب سایتی دارد میتواند نحوه ارتباط سایت با گوگل و نحوه نمایش آن در نتایج را مدیریت کند.

از طریق سرچ کنسول میتوانید بازدید بدست آمده از نتایج جستجوی ارگانیک را مشاهده کنید. کلماتی که سایت شما به ازای آنها دیده شده مشخص هستند.

نحوه عملکرد سایت در دسکتاپ و نسخه موبایل، وضعیت سایت از نظر الگوریتمهای core web vitals ، کشورهای کاربران بازدیدکننده، امکان ایندکس یا حذف صفحات انتخابی از نتایج، معرفی نقشه سایت، نحوه و شرایط دسترسی خزنده به سایت، وضعیت سرور و رتبه میانگین صفحات به ازای کلمات کلیدی مهمترین اطلاعاتی هستند که در این پلتفرم قابل مدیریت میباشند.

این ابزار را میتوان بهترین و قدرتمندترین ابزار رایگان سئو سایت در گوگل دانست که کاربردهای حیاتی برای سئوکارها و مدیران سایتها دارد. شما به راحتی میتوانید با مراجعه به سایت google search console سایت خود را ثبت و وریفای کنید. و از قابلیتهای این پلتفرم استفاده کنید. علاوه بر گزارشهای روزانه ای که از میزان بازدید سایت میتوانید دریافت کنید، گوگل ماهیانه یک گزارش جامع نیز به شما ارائه میدهد.

بهترین منابع آموزش سئو چیست

معتبرترین روش های آموزش سئو چیست و اگر شما قصد یادگیری سئو را داشته باشید از کجا باید شروع کنید؟

سئو موضوع پیچیده ای است. نه تنها اصول سئو پیچیده است، بلکه ما در دنیایی زندگی می کنیم که موتورهای جستجوگر دائما در حال تکامل هستند. به همین دلیل است که حتی پس از یادگیری مفاهیم پایه، باید با اطلاعات جدید به روز بمانید.

بهترین منابع یادگیری سئو چیست

هر فردی سبک یادگیری ترجیحی دارد.

 • بصری: عناصر گرافیکی را به کلمات ترجیح می دهید.
 • شنیداری: فرد، سخنرانی و صوت را ترجیح میدهد.
 • خواندن/نوشتن: براساس اطلاعات نوشتاری
 • حرکتی: شما از طریق انجام دادن یاد می گیرید.

با این حال، معمولا افراد علاقه مند خود را فقط به یک سبک یادگیری محدود نمی کنند. اگر در تلاش برای ارتقاء دانش سئوی خود هستید، باید به ابزارهای یادگیری متناسب با سبک و شرایط دلخواه خود دسترسی داشته باشید. از میان روشهای زیر میتوانید یک یا تمام موارد را انتخاب کنید.

کتاب های آموزشی

کسب علم یکی از جنبه های ضروری زندگی است. ما این کار را از روزی که چشمانمان را باز می کنیم تا زمانی که با دنیا وداع می کنیم انجام می دهیم. اگر به دنبال اطلاعات دقیقی در مورد سئو هستید، یکی از بهترین ابزارهای یادگیری و کسب دانش، کتاب ها هستند. جالب است که بسیاری از بازاریابان حرفه ای نیز از کتاب ها برای بهبود سئو وب سایت خود استفاده می کنند.

کتاب ها می توانند بینش کامل و جامعی در مورد موضوعی مانند سئو ارائه دهند. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد می‌توانند اطلاعات چاپی را بهتر از نسخه های الکترونیکی و آنلاین درک کنند. کتاب خوب، چیزی است که می توانید در کتابخانه خود نگه دارید و بارها و بارها به آن مراجعه کنید.

البته هر کتابی مناسب نیست و پیشنهاد میکنیم کتب معتبر که نویسنده های معروف خارجی آنها را نگارش کرده اند بخوانید. مواردی مثل:

 • هنر سئو؛ تسلط بر بهینه سازی موتور جستجو – نویسنده: اریک انگ، استفان اسپنسر و جسی استریچیولا
 • کتاب سئو برای رشد – نویسنده: جان جانسچ و فیل سینگلتون
 • سئو برای مبتدیان – نویسنده: پیتر کنت

مقالات و متون آنلاین

یکی دیگر از منابع خوب برای یادگیری، بررسی و مطالعه مقالات در پایگاه های اینترنتی معتبر است. وب سایتهایی مانند searchenginejournal.com، searchengineland.com، ahrefs.com و semrush.com 4 مورد از منابع معتبر انتشار مقالات آموزشی هستند که بصورت روزانه مطالب مهمی را منتشر می کنند.

شما می توانید انواع مقالات پایه و سوالات متداول مانند سئو چیست گرفته تا مطالب تخصصی تر، حتی تغییرات اخیر را در وبلاگ سایتهای ذکر شده بیابید. کافیست به زبان انگلیسی مسلط باشید!

توجه کنید، می توانید با عضویت در خبرنامه این سایتها، بدون نیاز به چک کردن هر روزه، آخرین اخبار، اطلاعات و مقالات را از طریق ایمیل خود دریافت نمایید.

وبینارها و ویدئوهای آموزشی آنلاین

جلسات وبینار و دوره های آموزشی آنلاین شاید بهترین راه برای یادگیری سئو و قرار گرفتن در مسیر تبدیل شدن به یک متخصص سئو باشد.

بدون فدا کردن کیفیت، ویدئوهای آموزشی به دلیل سهولت دسترسی، درک ساده اطلاعات، مقرون به صرفه بودن و دسترسی به اساتید مطرح دنیا به شما کمک زیادی می کنند.

وبینار و دروه های آموزش آنلاین سئو

مهمتر از همه، آنها توانایی تعامل با کارشناسان متخصص را به ارمغان می آورند و اغلب یادگیرنده را قادر می سازند تا یک مدرک یا لیسانس نیز دریافت کند. وبینارها به علاقه مندان کمک می‌کند تا به بیاموزند و عنوان متخصص سئو شروع به کار کنند.

علاوه بر وبینارها، ویدئوهای آموزشی متخصصین هم که در یوتیوب منتشر می شود، فوق العاده کاربردی و مهم است. البته وبینارهای کاربر محور، این مزیت را دارند که میتوانید سوالات و ابهامات خود را آنلاین مطرح کنید و پاسخ بگیرید.

دوره های آموزش حضوری سئو سایت

شاید برای یافتن پاسخ سئو چیست مطالعه یک یا دو مقاله کافی باشد، اما اگر قصد کسب درآمد از این تخصص را دارید باید بزرگتر فکر کنید. اگرچه سئو بصورت رسمی در دانشگاه های ایران تدریس نمی شود و دارای مدرک دانشگاهی نیست، اما بسیاری از موسسات و حتی دانشگاه های برتر، دوره هایی را برگزار می کنند. یکی از معتبرترین دوره های آموزشی، در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می شود. شما میتوانید با ثبت نام و شرکت در این دوره ها، خیلی سریع علم خود را افزایش دهید. البته این دورها، نسبت به دوره های آنلاین هزینه بیشتری دارند.

4 پاسخ
  • seobehine
   seobehine گفته:

   باسلام
   با شماره 44871861 تماس بگیرید. ساعت کاری ما از 9 صبح تا 7 عصر هست

   پاسخ
 1. فروشگاه اينترنتی
  فروشگاه اينترنتی گفته:

  نقش مهمی که سئو در بخش بالا سازی رتبه دارد ارزشمند است و باید با استفاده از قواعد و اصول اساسی نقش اصلی کار را مد نظر قرار داد به نتیجه ی مهمی از کار رسید

  پاسخ
 2. سارا
  سارا گفته:

  از مطلبی که نوشته بودین خوشم اومد امیدوارم این اینترنت رو از ما نگیرن. من خودم به شخصه همه کارام رو اینترنتی انجام میدم. اینجا هر چیزی که میخوایم پیدا میشه و کسایی مثل شما با ارائه مطلبای بدردبخور دارن بهمون کمک میکنن که کارمون سریع تر راه بیفته. حتی دیدم واسه لوله بازکنی برچسب دیگه نیازی نمیشه و با دوتا کلیک ساده میشه چاه بازکن پیدا کرد! دم همگی شما صاحبای سایت های مختلف گرم که اینطوری کارمون رو راحت کردین.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *